Warszawa. Fotoradary znikną z mostu Poniatowskiego? ZDM: mogą działać bez przeszkód jeszcze przez ponad dwa lata

Michał Skorupka
Michał Skorupka
Fotoradary na moście Poniatowskiego
Fotoradary na moście Poniatowskiego Adam Jankowski / Polska Press
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o szeregu prac, które zostaną przeprowadzone na moście Poniatowskiego w ciągu kilku następnych lat. To efekt czerwcowej kontroli, która wykazała, że obiekt jest w nieodpowiednim stanie technicznym. Urząd zalecił m.in. demontaż fotoradarów ingerujących w strukturę ław kamiennych. Głos w sprawie zabrał Zarząd Dróg Miejskich, który przekazał, że przez co najmniej dwa lata urządzenia mogą działać bez przeszkód. - Oczekujemy zatem ich uruchomienia - komentuje ZDM.

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował na Facebooku o efektach czerwcowej kontroli na moście Poniatowskiego w Warszawie. Urząd przekazał, że obiekt jest w nieodpowiednim stanie technicznym, w związku z czym, prof. Jakub Lewicki zalecił tam szereg prac pokontrolnych.

Fotoradary na moście Poniatowskiego

Warszawa. Fotoradary znikną z mostu Poniatowskiego? ZDM: mog...

Czynności kontrolne wykazały, że zabytkowy most wraz z wiaduktami jest w nieodpowiednim stanie technicznym, co bezpośrednio przedkłada się na niewłaściwy stan zachowania zabytku. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków zaleca przeprowadzenie prac wyodrębniając ich trzy etapy, w trakcie których zostaną przeprowadzone kompleksowe prace remontowo-konserwatorskie całego obiektu - przekazał Urząd w poście na Facebooku.

Konserwator zabytków wyjaśnił, że zlecone działania pozwolą na zabezpieczenie obiektu przed dalszym pogarszaniem się stanu technicznego oraz poprawią stan zachowania budowli, jednocześnie przyczyniając się do poprawy estetyki zabytku.

Fotoradary do demontażu

Wśród obiektów kontroli znalazło się m.in. sześć fotoradarów, które stanęły tam w maju bieżącego roku w celu poprawy bezpieczeństwa. Montaż żółtych szaf po obu brzegach Wisły, przy jezdniach w obu kierunkach, miał być odpowiedzią na serię wypadków spowodowanych nadmierną prędkością samochodów.

Pomysł zamontowania fotoradarów na moście Poniatowskiego nie wszystkim przypadł do gustu. Niemalże od samego początku krytykowali go historycy, których zdaniem, kolor, forma i lokalizacja urządzeń oszpeciły zabytkową budowlę. Teraz głos w sprawie zabrał również wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki, który zalecił demontaż wolnostojących, żółtych szaf.

Ze względu na umiejscowienie fotoradarów, ingerujące w strukturę ław kamiennych (w obrębie siedzisk), zaleca się demontaż tych fotoradarów i zastosowanie urządzeń odpowiadających za odcinkowy pomiar prędkości - poinformował Wojewódzki Mazowiecki Konserwator Zabytków.

Przypomnijmy, że w lipcu 2020 roku, Urząd sam wyraził zgodę na montaż urządzeń na moście Poniatowskiego. Zarząd Dróg Miejskich zapłacił za nie ponad 1,8 mln złotych.

Wojewódzki Mazowiecki Konserwator Zabytków prawie rok temu wydał zgodę na montaż fotoradarów na moście i na wiadukcie w zakresie i sposobie wykonania określonym w programie robót, który był załącznikiem do tej zgody, i w którym jest zarówno ich wygląd, jak i mapa z lokalizacją - informował niedawno Zarząd Dróg Miejskich.

Po licznych głosach krytyki Urząd stwierdził, że wyrażając zgodę na montaż fotoradarów, nie decydował o ich dokładnej lokalizacji.

Fotoradary znikną dopiero w 2023 roku?

Rzecznik Zarządu Dróg Miejskich Jakub Dybalski poinformował w rozmowie z naszym portalem, że konserwator zalecił przeprowadzenie kompleksowych prac remontowych i demontaż urządzeń ingerujących w ławy w terminie do 1 grudnia 2023 roku, z kolei mniejsze prace zostały zlecone do 1 grudnia 2021 roku oraz do 1 grudnia 2022 roku.

ZDM zaznaczył także, że demontaż będzie dotyczyć wyłącznie 2 z 6 fotoradarów. Szczegółowe informacje na temat trzech etapów prac pokontrolnych, zostały zamieszczone na stronie Zarządu Dróg Miejskich.

Słuszne zalecenia. O potrzebie gruntownej przebudowy mostu wspominamy od dawna i o tym, że fotoradary są tymczasowe, do momentu właśnie pełnych zmian obiektu, też. Mam nadzieję, że przez 2,5 roku rynek urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości się pojawi i będzie można wtedy zastąpić nimi rzeczone fotoradary - napisał na TT Jakub Dybalski.

Rzecznik ZDM w rozmowie z naszym portalem przyznał, że trudno oszacować koszty demontażu fotoradarów, jednak dodał, że nie będą one wysokie. Nie określił również przybliżonej kwoty planowanej instalacji urządzeń odpowiadających za odcinkowy pomiar prędkości.

Fotoradary wkrótce zaczną działać?

Znając zalecenia konserwatorskie nie widzimy już żadnych przeszkód, by fotoradary zainstalowane na moście zaczęły działać. Do tej pory Inspekcja Transportu Drogowego zwlekała z ich uruchomieniem do czasu uzyskania stanowiska konserwatora. Jest ono jednoznaczne - co najmniej przez ponad 2 lata wszystkie urządzenia mogą działać bez przeszkód. Oczekujemy zatem szybkiego podpisania porozumienia przez GITD i uruchomienia urządzeń, które są już gotowe do pracy - czytamy na stronie Zarządu Dróg Miejskich.

Przypomnijmy, że fotoradary wciąż nie działają, ponieważ czekają na przejęcie przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Zwróciliśmy się do GITD z pytaniem o przybliżony czas uruchomienia urządzeń.

CANARD analizuje dokumentację przekazaną przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Decyzje w zakresie użyczenia GITD wskazanych fotoradarów jeszcze nie zapadły - poinformował Główny Inspektorat Transportu.

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie