Warszawa: gdzie warto wybrać się na spacer? Co zobaczyć? Najlepsze trasy na realskującą przechadzkę po stolicy solo lub z drugą połówką

Emil Hoff
Emil Hoff
Warszawa jest piękna o każdej porze roku. Jesienna aura szczególnie sprzyja spacerom: słońce już nie praży, za to powietrze pachnie świeżością, a przyroda mieni się wszystkimi kolorami. Mamy dla Was propozycję ciekawych tras na relaksujące spacery po Warszawie.
Warszawa jest piękna o każdej porze roku. Jesienna aura szczególnie sprzyja spacerom: słońce już nie praży, za to powietrze pachnie świeżością, a przyroda mieni się wszystkimi kolorami. Mamy dla Was propozycję ciekawych tras na relaksujące spacery po Warszawie. Ewelina Wojcik / Polskapresse
Udostępnij:
Sezon na spacer po Warszawie nigdy się nie kończy. Stolica jest piękna o każdej porze roku, a spacery po mieście to świetny sposób na spędzenie czasu, odprężenie się, a także zadbanie o zdrowie i kondycję. Czy to romantyczna przechadzka wśród kawiarenek, relaksujący spacer po parku, czy cieszenie oczu dziką przyrodą albo pięknymi zabytkami - Warszawa ma coś dla każdego. Gdzie wybrać się na spacer po Warszawie? Podpowiadamy, jakie są najlepsze miejsca i trasy na spacer po stolicy Polski.

Spis treści

Warszawa: Trasy znane i nieznane na relaksujące spacery

Warszawa to wielkie miasto i można w nim znaleźć zarówno ikoniczne miejsca, słynne budowle i widoki, które musi zobaczyć każdy mieszkaniec czy turysta. To jednak także metropolia tajemnicza, pełna ustronnych zakątków, które jakby z niecierpliwością czekały na odkrycie przez najbardziej ciekawskich spacerowiczów.

Spacer po Warszawie to przyjemność i przygoda. W stolicy znaleźć można zarówno tętniące życiem ulice i bulwary, jak i ciche alejki, które zwłaszcza wieczorem pięknie prezentują się w świetle ciepłego światła latarń. Na spacerowiczów czekają piękne parki i ogrody, czasem zlokalizowane w zaskakujących miejscach, piaszczyste plaże i niezwykłe widoki.

Spacer po Warszawie to wspaniały sposób na zrelaksowanie się, zadbanie o kondycję, a przede wszystkim spędzenie czasu ze sobą, ze swoją drugą połówką, albo nawet z dziećmi i całą rodziną. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, o ile wie, gdzie szukać.

Prezentujemy najciekawsze miejsca na spacer po Warszawie. Może nasze propozycje zainspirują Was do weekendowej przechadzki. Jesień to świetna pora na spacery - słońce już nie praży, za to przyroda mieni się wszystkimi kolorami.

Z ogrodu na dachu BUW rozciąga się piękny widok na Warszawę.
Z ogrodu na dachu BUW rozciąga się piękny widok na Warszawę. Ewelina Wojcik / Polskapresse

Czytaj też: Warszawa z dzieckiem na weekend. TOP 21 najlepszych atrakcji dla dzieci, ceny biletów. Gdzie w Warszawie dzieci mogą naprawdę latać?

Spacer po Warszawie: Stare Miasto dla zakochanych i spragnionych atmosfery

Trudno o bardziej niezwykłe i romantyczne miejsce niż warszawska Starówka, zwłaszcza wieczorem. Stara, malownicza architektura skrywa się wtedy w półmroku, rozświetlanym ciepłym blaskiem ulicznych latarni. Uliczki Starego Miasta po zmroku to idealne miejsce na spacer dla osób chcących odetchnąć nieco od hałasu i spalin głównych warszawskich arterii.

Spacer po warszawskim Starym Mieście można zacząć lub skończyć kolacją w jednej z wielu zlokalizowanych tutaj knajpek. Wieczory to też pora spontanicznie organizowanych występów przeróżnych sztukmistrzów. Tutaj także zbierają się przewodnicy miejscy, prowadzący - często darmowe - wycieczki po urokliwych uliczkach.

Na Rynku nie brakuje knajpek i restauracji, w których można zrobić postuj w czasie spaceru.
Na Rynku nie brakuje knajpek i restauracji, w których można zrobić postuj w czasie spaceru. Damian Kujawa/ Polska Press

Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat to malownicze serce dawnej Warszawy

Wielu może się wydawać, że centrum Warszawy leży gdzieś w okolicach Pałacu Kultury i Nauki, gdzie najwięcej jest strzelistych wieżowców. To do pewnego stopnia prawda. Jednak centrum biznesu to nie serce miasta. To bije nad skarpą wiślaną, tam, gdzie dawny trakt królewski wije się od rynku Starego Miasta, obok kampusu głównego Uniwersytetu Warszawskiego, aż do Ronda de Gaulle'a.

Te dwie ulice - Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat - to jedna z najbardziej znanych warszawskich tras spacerowych. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Piękna, zabytkowa architektura, historyczne miejsca, znane także z kart wielkich dzieł polskiej prozy i poezji, do tego atmosfera ruchliwego, żywego miasta, a także moc sklepów i restauracji sprawiają, że na trasie między Zamkiem Królewskim a słynną warszawską palmą można spacerować długimi godzinami, zapominając niemal o całym świecie.

Trakt Królewski wiedzie też do najsłynniejszych chyba symboli Warszawy - na Placu Zamkowy z dawną siedzibą królów i ikoniczną Kolumną Zygmunta, a potem
Trakt Królewski wiedzie też do najsłynniejszych chyba symboli Warszawy - na Placu Zamkowy z dawną siedzibą królów i ikoniczną Kolumną Zygmunta, a potem dalej, na Starówkę. Na zdjęciu: obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego na Placu Zamkowym, sierpień 2020. K.Dobuszynski / Polska Press

Czytaj też: Mazowieckie atrakcje za darmo. Jak spędzić weekend pod Warszawą bez wydawania fortuny? Zamki, muzea, a nawet parki wodne bez płacenia

Gdzie na spacer w Warszawie? Łazienki Królewskie to uczta dla oczu i płuc

Warszawskie Łazienki Królewskie to jeden z najpiękniejszych parków w Polsce. To śródmiejska oaza zieleni, gdzie człowiek może odpocząć od smogu i spalin i nacieszyć się powietrzem przesyconym zapachem ziemi i drzew. O każdej porze roku Łazienki prezentują się inaczej, a szczególnie pięknie jesienią, gdy liście złocą się, żółcą i czerwienią, a trawniki pokrywa gruba warstwa opadłych kasztanów.

Spacer po warszawskich Łazienkach to także znakomity pomysł dla tych, którzy kochają piękną architekturę i malownicze otoczenie. Słynny Pałac na Wyspie to uroczy zakątek, otoczony wodą i zielenią. Budynek stoi nad brzegiem malowniczego kanału. Z przeciwległego brzegu rozpościera się wyjątkowo piękny widok i można tam spotkać często zakochane pary, szukające idealnego miejsca na pocałunek.

Po Łazienkach Królewskich spacerować można także z przewodnikami, którzy w fascynujący sposób opowiadają o historii tego niezwykłego miejsca.

Spacer po Łazienkach to świetny pomysł na romantyczną wycieczkę we dwoje.
Spacer po Łazienkach to świetny pomysł na romantyczną wycieczkę we dwoje. Artur Rawicz

Spacer po Warszawie niezwykłej: osiedle Przyjaźń to jak podróż w inny świat

Osiedle Przyjaźń powstało w latach 50. XX w. na terenie ówczesnej wsi Jelonki. Wzniesiono je dla robotników, budujących Pałac Kultury i Nauki. Osiedle stanowiło cały samowystarczalny kompleks urokliwych domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, działała tu szkoła, teatr i poczta.

Po zakończeniu budowy PKiN budynki osiedla Przyjaźń oddano w użytkowanie kadrze uniwersyteckiej i studentom. Do dziś mieszkają tu głównie żacy i potomkowie dawnej profesury.

Osiedle Przyjaźń wygląda niczym wiejski skansen w środku Warszawy. Malownicza, kolorowa drewniana architektura komponuje się tu pięknie z bujną przyrodą. Spacer po osiedlu Przyjaźń to jedno z najbardziej urokliwych i niezwykłych doświadczeń, czekających na wycieczkowiczów. Można się tu zagubić w najlepszym sensie, niczym w kolorowym śnie.

Osiedle Przyjaźń wzniesiono dla robotników, pracujących na budowie pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Osiedle Przyjaźń wzniesiono dla robotników, pracujących na budowie pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Ewelina Wojcik / Polska Press
Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Spacer po Warszawie z niesamowitym widokiem: ogród na dachu BUW to ukryty skarb

Budynek Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, zlokalizowany u podnóża skarpy wiślanej, sam w sobie jest interesującym przykładem nowoczesnej architektury i warto wybrać się na spacer choćby po to, by go zobaczyć. Nie każdy jednak wie, że na dachu BUW znajduje się specjalna atrakcja: ogród botaniczny, gdzie w niezwykłej scenerii bujnych roślin i kolorowych kwiatów podziwiać można panoramę Warszawy.

Ogród na dachu BUW to świetne miejsce na spacer dla każdego, kto ceni sobie piękne widoki, a także jedno z najlepszych miejsc na romantyczną przechadzką z ukochaną lub ukochanym. Bujna roślinność i wąskie alejki sprawiają, że w niektórych miejscach ogród BUW wydaje się prawdziwym labiryntem, w którym łatwo skryć się przed ludźmi i zażyć wreszcie upragnionego spokoju.

Ogród na dachu BUW prezentuje się pięknie jesienią.
Ogród na dachu BUW prezentuje się pięknie jesienią. Ewelina Wojcik / Polskapresse

Plaże nad Wisłą to spacerowy raj nie tylko latem

Spacer po Warszawie może mieć różne oblicza. Entuzjaści plażowego wypoczynku także znajdą w stolicy coś dla siebie. Warszawskie plaże po obu stronach Wisły stają się coraz popularniejszą atrakcją dla mieszkańców i turystów.

Latem jest tu tłoczno i gwarnie, gra muzyka, całe rodziny dobrze bawią się w słońcu i wodzie. Jednak nawet poza sezonem wakacyjnym warszawskie plaże to świetne miejsce na spacer. Malownicze widoki, zwłaszcza na Stare Miasto z prawego brzegu Wisły, do tego bezpośrednia bliskość bujnej przyrody - to wszystko sprawia, że plaże Warszawy to magiczne pogranicze między miastem i naturą, idealne miejsce, by się odprężyć i wyciszyć.

Warszawskie plaże to zarówno pełne życia i gwaru centra wakacyjnego wypoczynku, jak i ustronne miejsca blisko przyrody, magiczne pograniczne między miastem
Warszawskie plaże to zarówno pełne życia i gwaru centra wakacyjnego wypoczynku, jak i ustronne miejsca blisko przyrody, magiczne pograniczne między miastem a naturą. Mattecho / Pixabay.com

Czytaj też: Weekend w lesie blisko Warszawy: ekspert opowiada o najciekawszych leśnych zakątkach nieopodal stolicy

Spacer po Warszawie: zainspiruj się fotografiami

Zapraszamy do galerii fotografii z najciekawszych tras spacerowych Warszawy. Zobaczcie, jak pięknie prezentują się Łazienki czy ogród BUW jesienią!

Zabierz kawę w drogę

miejsce #1

Contigo

Contigo Kubek Termiczny West Loop Gunmetal 470Ml

159,77 zł89,99 zł-44%
miejsce #2

KAMBUKKA

Kambukka Kubek Termiczny Etna Miętowy 300Ml

172,00 zł104,99 zł-39%
miejsce #3

KAMBUKKA

Kambukka Kubek Etna Grip Black Steel 500Ml

182,00 zł112,99 zł-38%
miejsce #4

Esbit

Termos Na Żywność Food Jug 1L Esbit

175,00 zł114,90 zł-34%
miejsce #5

Esbit

Esbit Termos obiadowy Food Jug 500Ml

151,00 zł99,90 zł-34%
miejsce #6

Esbit

Esbit Food Jug 750ml

152,99 zł104,99 zł-31%
miejsce #7

Contigo

Contigo West Loop 2.0 470 ml Czarny 1000-0289

149,00 zł104,99 zł-30%
miejsce #8

Esbit

Esbit Termos Vacuum Flask 1l (VF1000ML)

159,00 zł115,00 zł-28%
miejsce #9

King Hoff

Kinghoff Kubek Quick Stop 380Ml Kh-4176 Czarny

53,18 zł40,00 zł-25%
miejsce #10

Hi-Tec

Hi-Tec Kubek Termiczny Whip

40,00 zł33,00 zł-18%
miejsce #11

Dr.Bacty

Dr. Bacty Butelka Termiczna Na Wodę Stalowa Srebrna 500Ml

69,99 zł61,59 zł-12%
miejsce #15

Starke Pro

Starke Pro Termos Navigate 800ml

57,99 zł
miejsce #18

Esbit

Termos Vacuum 1l Esbit

99,99 zł
Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Zobacz nasz nowy program 3 SPOSOBY NA - i.PL

Materiał oryginalny: Warszawa: gdzie warto wybrać się na spacer? Co zobaczyć? Najlepsze trasy na realskującą przechadzkę po stolicy solo lub z drugą połówką - Strona Podróży

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie