Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa. Głosowanie w Budżecie Obywatelskim mogło zostać sfałszowane? Jest interwencja radnej

Kacper Komaiszko
Kacper Komaiszko
fot. Facebook / Budżet Obywatelski w Warszawie
Warszawa. Nieprawidłowości w głosowaniu na projekty w Budżecie Obywatelskim. Czy wyniki mogły zostać sfałszowane? W tej sprawie interweniuje radna miasta stołecznego Warszawy, Agnieszka Jaczewska-Golińska. W interpelacji do prezydenta Trzaskowskiego zwraca ona uwagę na konieczność dokładnej weryfikacji głosów oddanych w tegorocznej edycji BO. Szczegóły w artykule poniżej.

Głosowanie w Budżecie Obywatelskim mogło być sfałszowane?

W Warszawie trwa kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy tradycyjnie zgłosili swoje pomysły na poprawę jakości życia w stolicy, a następnie w wyniku głosowania miały zostać wybrane najlepsze projekty do realizacji. Uroczysta gala ogłoszenia wyników już się odbyła, ale rezultat głosowania ma ujrzeć światło dzienne dopiero 15 lipca. Tymczasem okazuje się, że samo głosowanie niekoniecznie odbyło się zgodnie z zasadami. Pojawiają się sugestie, że mogło zostać sfałszowane. Radna miasta stołecznego Warszawy, Agnieszka Jaczewska-Golińska, zwróciła się z apelem do prezydenta Trzaskowskiego o przeprowadzenie dokładnej weryfikacji głosów w tegorocznej edycji BO.

Radna powołuje się na doniesienia prasowe wskazujące, iż na etapie głosowania była możliwość oddania głosu posługując się dowolnym numerem PESEL wykorzystując fałszywe, przypadkowe dane osobowe. Przypomnijmy, że do głosowania uprawnione były wyłącznie osoby mieszkające i odprowadzające podatki w Warszawie. Pojawia się więc realna obawa, że regulamin BO został złamany, a niektóre z projektów otrzymały większą liczbę głosów, niż w rzeczywistości byłoby to możliwe.

Jaczewska-Golińska zażądała od stołecznego ratusza odpowiedzi, jakiej regule weryfikacji poddawane są głosy w Budżecie Obywatelskim na potrzeby oceny czy głosujący spełnia warunek bycia mieszkańcem z uwzględnieniem 39 Uchwały Rady Miasta Stołecznego Warszawy w sprawie konsultacji społecznych z mieszkańcami w formie BO.
Radna domaga się jasnego sygnału, czy wszystkie głosy poddawane są weryfikacji zgodnej z uchwałą oraz wskazanie konkretnej ilości nieważnych głosów (ze względu na nieprawidłowe dane głosującego).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, stołeczny ratusz powinien udzielić odpowiedzi na te pytania w ciągu 14 dni od złożenia interpelacji.

- Budżet obywatelski w Warszawie ma luki, które mogą prowadzić do nieprawidłowości podczas głosowania. Należy je wyeliminować aby proces głosowania był jak najbardziej transparentny - mówi radna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto