Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa inwestuje w "funkcjonalną" zieleń. W Wilanowie otwarto ogród deszczowy

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Warszawa. W Wilanowie otwarto ogród deszczowy
Warszawa. W Wilanowie otwarto ogród deszczowy Szymon Starnawski
Władze Warszawy konsekwentnie dążą do tego, aby stolica stała się prawdziwie zielonym miastem. Właśnie poczyniono kolejny krok w tym kierunku, otwierając ogród deszczowy w Wilanowie. Jak zapewniają radni dzielnicy, to miejsce będzie połączeniem estetyki i piękna z funkcjonalnością. Projekt został sfinansowany ze środków Budżetu Obywatelskiego.

W warszawskiej dzielnicy Wilanów, nieopodal Orlika przy ulicy Worobczuka, otwarto ogród deszczowy. Celem inwestycji było nie tylko stworzenie kolejnego, pięknego zielonego miejsca, ale również wykorzystanie jego pożytecznych dla środowiska funkcji.

Ogród deszczowy jest jedną z form zrównoważonego systemu odwadniającego. Zbiera on wodę deszczową, która trafia do niego bezpośrednio oraz z dachu, a następnie stopniowo oddaje ją do ekosystemu. Dzięki wyselekcjonowanym w nim roślinom, może on utrzymać wodę w glebie.

Warszawa. W Wilanowie otwarto ogród deszczowy

Warszawa inwestuje w "funkcjonalną" zieleń. W Wilanowie otwa...

Ogród może przypominać zwykłe kompozycje roślinne w donicach, jednak dzięki swojej konstrukcji wymaga podlewania tylko w okresach długotrwałej suszy.

Usytuowanie tego ogrodu to także edukacja dla dzieci i taka wrażliwość, pokazywanie czym jest woda i świadomość, że ona nie musi iść do kanalizacji czy wsiąkać w betonową kostkę - mówi Tomasz Kuszłejko, radny dzielnicy Wilanów, w rozmowie z TVP 3 Warszawa.

Projekt został sfinansowany ze środków Budżetu Obywatelskiego. Prace związane z jego przygotowaniem oraz realizacją zostały wycenione na 16 tysięcy złotych.

Nie tylko Wilanów

Warto podkreślić, że ogród deszczowy na Wilanowie to nie pierwszy przykład "funkcjonalnej" zieleni w stolicy. Wśród tego typu projektów należy wymienić m.in. ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego oraz zielone przystanki, na których dachach rosną rośliny odporne na zmienne warunki pogodowe.

Zastosowano rośliny z gatunku rozchodników i można takie rośliny stosować. Zachęceni, że to się przyjęło to wspólnie z operatorem wiat przystankowych zastanawiamy się nad kilkoma następnymi - mówi Tomasz Kunert, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego, cytowany przez portal TVP 3 Warszawa.

Władze stolicy konsekwentnie dążą do zazieleniania miasta. Przypominają, że w stolicy rośnie ponad 9 milionów drzew, co czyni miasto jednym z najwyższej uplasowanych w tej klasyfikacji.

Warszawa zarządza 96 parkami i blisko 300 skwerami. Mamy pod swoja opieką również 1500 hektrów zieleni przyulicznej. Warto również zwrócić uwagę na teren w centrum, czyli obszar natura 2000. Jest to teren, który jest unikatowy na skalę europejską - zaznaczyła Anna Stopińska, rzecznik prasowy Zarządu Zieleni, cytyowana przez TVP 3 Warszawa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto