Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa. Już nie chcemy mieszkać w gęsto zaludnionym centrum. Przenosimy się na przedmieścia. To efekt pandemii

Redakcja
fot. Szymon Starnawski / archiwum Polska Press
W dobie pandemii koronawirusa oraz upowszechniania się pracy zdalnej widoczny jest wzrost zainteresowania nabywców większymi lokalami i domami położonymi w powiatach otaczających Warszawę, kosztem małych i drogich mieszkań w centralnych dzielnicach stolicy - wynika z raportu firmy Rednet24 i portalu tabelaofert.pl. Zdaniem ekspertów Polacy uciekają z centrów dużych miast, a coraz większym zainteresowaniem zaczynają cieszyć się nieruchomości położone na przedmieściach.

- II kwartał 2020 r. przyniósł gwałtowny spadek sprzedaży mieszkań w Warszawie. Niewątpliwie, miała na to wpływ pandemia, w związku z którą banki ograniczyły nieco dostępność kredytów, m.in. poprzez zaostrzenie kryteriów ich przyznania, a także podniesienie wysokości wkładu własnego. Ważny był również czynnik psychologiczny, czyli to jak bardzo społeczeństwo przestraszyło się pierwszej fazy pandemii oraz spowodowanego nią kryzysu, a także wzrost niepewności dotyczącej zdrowia i bezpieczeństwa, w skutek czego ludzie gromadzili gotówkę, ograniczając konsumpcje i inwestycje – mówi Maciej Dymkowski, prezes zarządu tabelaofert.pl

Wciąż nie jest nam po drodze z Białołęką. Podobnie, jak w poprzednich edycjach Antyrankingu, to właśnie tej dzielnicy (na zmianę z Rembertowem) przypadało mało zaszczytne pierwsze miejsce. Najczęściej skreślamy ją już na samym początku poszukiwań mieszkania. Dlaczego? Uważamy, że leży zbyt daleko od centrum miasta i narzekamy na problemy z komunikacją. Co ciekawe, kilka lat temu argumenty były te same mimo, iż wówczas nie było jeszcze mostu i tramwaju, który umożliwiałby szybki dojazd do metra na Młocinach. 

Gdzie nie chcemy mieszkać? Białołęka - 70 proc. wskazań.* 
* Ankietowani - agenci nieruchomości z Warszawy - mogli zaznaczyć więcej niż jedną dzielnicę. Zaznaczali te miejsca, które najczęściej są odrzucane prze z ich klientów.

Antyranking dzielnic w Warszawie. Tam nikt nie chce mieszkać...

Najwyższą sprzedaż w powiatach okalających Warszawę serwis tabelaofert.pl odnotował w I i II kwartale 2021 r. - odpowiednio 1 672 i 1 481 lokali, a najniższą w II i I kwartale 2020 r. - odpowiednio 797 i 926 lokali. W okresie od kwietnia 2020 r. do kwietnia 2021 r. (w trakcie pandemii) sprzedano w powiatach okalających Warszawę o 11,4% więcej mieszkań niż w okresie styczeń 2019 r. – styczeń 2020 r. (przed pandemią). Nieco inaczej przedstawia się sytuacja na warszawskim rynku nieruchomości, gdzie odnotowano spadek sprzedaży o 14,4% porównując okres przed i w trakcie pandemii.

Popyt na przedmieścia sprawił, iż mieszkania zlokalizowane w okolicach Warszawy zaczęły mocniej drożeć w stosunku do mieszkań zlokalizowanych w stolicy. W okresie II kwartał 2020 r. – II kwartał 2021 r. wzrost średniej ceny mieszkań pozostających w ofercie w podwarszawskich powiatach wyniósł 14,2%. W Warszawie odnotowano zaś wzrost w okolicach 9,3%. Dla porównania w okresie styczeń 2019 r. – styczeń 2020 r. średnia cena mieszkań pozostających w ofercie w Warszawie wzrosła o 9,8%. W powiatach okalających Warszawę odnotowano w tamtym okresie wzrost średniej ceny o 9,3%

Mapa przedstawia długookresowy średni poziom dźwięku mierzonego w decybelach. Pomiarów dokonywano niemal przez całą dobę, aby wiarygodnie oddać rozkład hałasu w dzielnicy. Pomiaru dokonano na polecenie warszawskiego ratusza. Poniżej przedstawiamy oznaczenia kolorów:

Kolor pomarańczowy: 55-60 decybeli
Kolor ciemnopomarańczowy: 60-65 decybeli
Kolor fielotowy: 65-70 decybeli
Kolor jasnofioletowy: 70-75 decybeli
Kolor niebieski: powyżej 75 decybeli

Warto dodać, że przy poziomie hałasu na poziomie 70 decybeli w organizmie mogą pojawiać się niekorzystne zmiany wegetatywne, zaś powyżej 75 decybeli możemy przechodzić rozmaite uszkodzenia organiczne i choroby, w tym m.in. nadciśnienie tętnicze czy wrzody żołądka.

To najgorsze dzielnice w Warszawie. Coraz mniej ludzi chce t...

- Popularyzacja pracy zdalnej i hybrydowej spowodowała brak konieczności codziennego dojazdu do miejsca pracy, na skutek czego coraz więcej osób szuka większego mieszkania w podwarszawskich miejscowościach, zlokalizowanych z dala od biur i miejskiego zgiełku. Na wzrost zainteresowania nabywców lokalami położonymi w okolicach Warszawy ma również wpływ cena mieszkania. Średnia cena nieruchomości pozostających w sprzedaży pod koniec II kwartału 2021 r. w Warszawie była aż o 64,7% wyższa od średniej ceny w powiatach okalających stolicę. Widzimy znaczny wzrost zainteresowania okolicami Warszawy wśród deweloperów, wśród których znajdują się również firmy z kapitałem zagranicznym. Obecnie przygotowujemy się do sprzedaży rekordowej ilości nowych projektów deweloperskich na przedmieściach oraz w dalszych dzielnicach stolicy – tłumaczy Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca redNet 24, firmy specjalizującej się w sprzedaży mieszkań deweloperskich.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto