Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa kiedyś i dziś. Spektakularne zmiany porównaliśmy na fotografiach [ZDJĘCIA]

mat. pras./stul
To jeden z najszybciej wybudowanych budynków tej wielkości w Warszawie – budowę Dworca Centralnego w Warszawie rozpoczęto w 1972 r., a zakończono 5 grudnia 1975, specjalnie po to, aby zdążyć przed wizytą ówczesnego sekretarza KPZR Leonida Breżniewa. Według oficjalnej wersji Centralny był „najnowocześniejszym dworcem w Europie” – i chociaż to nie do końca prawda, na pewno stanowił pierwsze miejsce w Polsce, wyposażone w pełną klimatyzację oraz automatyczne otwieranie drzwi. Co ciekawe, salon VIP, który został otwarty specjalnie z okazji przyjazdu do Warszawy Breżniewa, w 2007 r. przekształcono w zamkniętą poczekalnię.

Po remoncie budynku zakończonym w 2012 r. dworzec został uznany przez tak polskich, jak i światowych architektów za przykład architektury modernistycznej o szczególnych walorach. W 2015 r. przeszedł również modernizację hali głównej, którą wzbogacono o antresole i nowe lokale komercyjne. Tuż obok Centralnego powstał w 2007 r. kompleks Złote Tarasy, którego najwyższa część góruje nad budynkiem dworca – centrum handlowe odwiedzają przyjezdni z całego świata, więc w ciągu dnia jest ono prawdziwym dowodem na międzynarodowość tak Warszawy, jak i Dworca Centralnego.

--
ZDJĘCIA:
*Na dole: Dworzec Centralny w Warszawie (1977–1978). Autor: Siemaszko Zbyszko. Wykorzystane materiały pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. www.nac.gov.pl.
Na górze: Dworzec Centralny w Warszawie, fot. PKP S.A.
To jeden z najszybciej wybudowanych budynków tej wielkości w Warszawie – budowę Dworca Centralnego w Warszawie rozpoczęto w 1972 r., a zakończono 5 grudnia 1975, specjalnie po to, aby zdążyć przed wizytą ówczesnego sekretarza KPZR Leonida Breżniewa. Według oficjalnej wersji Centralny był „najnowocześniejszym dworcem w Europie” – i chociaż to nie do końca prawda, na pewno stanowił pierwsze miejsce w Polsce, wyposażone w pełną klimatyzację oraz automatyczne otwieranie drzwi. Co ciekawe, salon VIP, który został otwarty specjalnie z okazji przyjazdu do Warszawy Breżniewa, w 2007 r. przekształcono w zamkniętą poczekalnię. Po remoncie budynku zakończonym w 2012 r. dworzec został uznany przez tak polskich, jak i światowych architektów za przykład architektury modernistycznej o szczególnych walorach. W 2015 r. przeszedł również modernizację hali głównej, którą wzbogacono o antresole i nowe lokale komercyjne. Tuż obok Centralnego powstał w 2007 r. kompleks Złote Tarasy, którego najwyższa część góruje nad budynkiem dworca – centrum handlowe odwiedzają przyjezdni z całego świata, więc w ciągu dnia jest ono prawdziwym dowodem na międzynarodowość tak Warszawy, jak i Dworca Centralnego. -- ZDJĘCIA: *Na dole: Dworzec Centralny w Warszawie (1977–1978). Autor: Siemaszko Zbyszko. Wykorzystane materiały pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. www.nac.gov.pl. Na górze: Dworzec Centralny w Warszawie, fot. PKP S.A.
W Warszawie pojawiła się pierwsza sala VIP, klimatyzowane pomieszczenie, ruchome schody i drzwi obrotowe. To w stolicy kwitł kiedyś handel, rozwijały się centra handlowe i domy towarowe. Bracia Jabłkowscy uważani są za pionierów polskiego marketingu, zaś Domy Towarowe "Centrum" do dziś stanowią jeden z najważniejszych elementów miasta. Jak zmieniała się stolica? Zobaczcie historyczne zdjęcia i dzisiejsze migawki z miasta. Kliknij w zdjęcie, aby przejść do galerii.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto