Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa ma 89 nowych zabytków. Na listę wpisano m.in. bazar Różyckiego, kino Tęcza i Fabrykę Czekolady E. Wedel

Monika Golonka
Monika Golonka
Kino Tęcza, ul. Suzina 6
Kino Tęcza, ul. Suzina 6 Krystian Dobuszyński/Polska Press
89 obiektów zostało wpisanych do Gminnej Ewidencji Zabytków - informuje stołeczny ratusz. Decyzją Stołecznego Konserwatora do grona warszawskich zabytków dołączyły m.in. kino Tęcza, "Iluzjon", bazar Różyckiego i Fabryka Czekolady E. Wedel. Dalsza część artykułu poniżej.

Wpis do Gminnej Ewidencja Zabytków to podstawowy sposób ochrony ważnych miejskich obiektów. Zapewnia ochronę prawną i nakłada na inwestorów obowiązek uzgadniania z urzędem konserwatorskim m.in. decyzji o warunkach zabudowy, a także uzyskania zgody na rozbudowę czy rozbiórkę. W ten sposób miasto może chronić obiekty, które nie zostały wpisane do rejestru zabytków.

Teraz do liczącej już 12 tys. pozycji Gminnej Ewidencji Zabytków dołączyło kolejnych 89 obiektów. Co znalazło się na liście?

ZOBACZ TEŻ:

Saska Kępa wciąż jest niedoceniana przez mieszkańców Warszawy, a co dopiero przez turystów. A szkoda - w końcu poza licznymi i naprawdę bardzo ciekawymi propozycjami kulinarnymi oferuje wiele terenów zielonych i piękne przedwojenne wille. Idealne miejsce na leniwe, weekendowe spacery.

Mniej znane zabytki Warszawy. Niebanalne miejsca piękne i wa...

89 nowych zabytków: Kina, parki, szkoły, dworce

- Niektóre z wpisów mają charakter porządkowy i są tylko dopracowaniem już istniejących kart, ale kilkadziesiąt pozycji to zupełnie nowe zabytki! – mówi dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków Michał Krasucki. - Najbardziej mnie cieszą Dom Handlowy Merkury z zachowanymi częściowo mozaikami autorstwa Heniszów, modernistyczny pawilon kina Tęcza (bok istniejącej zabytkowej kotłowni), czy choćby bazar Różyckiego, który dotąd podlegał ochronie wyłącznie na podstawie wpisów do rejestru zabytków ulic Targowej i Brzeskiej - dodaje.

Stołeczny Konserwator Zabytków do GEZ dopisał też m.in. mokotowskie kina "Stolica" i "Iluzjon", zespół przemysłowy Fabryki Czekolady E. Wedel, teren Arsenału i Archiwum Miejskiego Warszawy, Muzeum-Więzienie "Pawiak", Halę Torwar oraz Kompleks budynków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

ZOBACZ TEŻ:

Warszawska Praga, ulica Owsiana 14. W tym miejscu znajduje się opuszczona fabryka Zakładów Radiowych Telefunken. Budynek wzniesiony został w 1937 roku. Radioodbiorniki produkowano tam niedługo, bo do wybuchu wojny. W kolejnych latach budynek zaadaptowano na filię zakładów mięsnych Rembertów, a później pod hotel robotniczy. Mieszkały w nim szwaczki z niedalekich Zakładów Przemysłu Odzieżowego. 

Obecnie modernistyczna budowla zwyczajnie popada w ruinę. Cały obiekt zajmuje naprawdę sporą powierzchnię i z powodzeniem mógłby zostać przeprofilowany na eleganckie lofty, biura czy sklepy i kawiarnie – tak jak dzieje się właśnie w dawnej fabryce Norblin czy jak zrobiono to w Fabryce Koronek przy Burakowskiej. Przykro patrzeć jak marnowany jest potencjał tego zabytku.

Antyranking warszawskich zabytków. Te obiekty lata świetnośc...

W Gminnej Ewidencji Zabytków znalazło się także kilka budynków szkół i uczelni wyższych, m.in. budynek Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Czackiego, stróżowka Politechniki Warszawskiej i Technikum Kinematograficzno-Komputerowe im. Krzysztofa Kieślowskiego przy ul. Polnej.

Stołeczny Konserwator Zabytków do ewidencji włączył też obiekty transportu publicznego. Na liście znalazły się: Dworzec Warszawa Centralna (budynek, strefa cokołowa, galerie oraz hala peronowa), tunel i wejścia na Dworzec Warszawa Stadion, stacje Warszawa Wawer i Warszawa Falenica oraz teren Zajezdni Tramwajów Miejskich "Kawęczyńska".

ZOBACZ TEŻ:

Co urzekło Wowtravel w dawnym królewskim parku? Przede wszystkim ogromna ilość zieleni, kwiatów oraz wiele rodzajów ptaków. Podróżnicy dostrzegli także piękno architektury parku. - Najwspanialszą budowlą Łazienek jest Pałac na Wyspie - podkreśla portal.

Czytaj też: Nowe inwestycje w Warszawie. Ratusz przeznacza dodatkowe 400 mln zł na zmiany

Zabytki stolicy oczami obcokrajowców? Sprawdź, co ich zdanie...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto