Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa ma nowy zabytek. Chodzi o wyjątkowy neon ze Śródmieścia

Redakcja
Krystian Dobuszyński
Do rejestru zabytków trafił neon semaforowy, który pierwotnie składał się na kompozycję reklamy świetlnej. Zdaniem mazowieckiego konserwatora zabytków jest to "dzieło rzemiosła artystycznego" i jednocześnie "zabytek techniki posiadający wartości artystyczne, historyczne i naukowe".

-Podjąłem decyzję o wpisie do rejestru zabytków ruchomych województwa mazowieckiego reklamowego neonu semaforowy z logotypem "Cepelii" z 1974 r. umieszczonego na fasadzie budynku przy ul. Chmielnej 8 w Warszawie, z uwagi na zachowane wartości zabytkowe obiektu – przekazał prof. dr hab. Jakub Lewicki Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Warszawa. Neon stał się zabytkiem

Niezwykły obiekt z ulicy Chmielnej 8 stanowił jeden z elementów zespołu neonów, które tworzyły w przeszłości reklamę świetlną zaprojektowaną dla siedziby Związku Spółdzielni Przemysłu Ludowego i Artystycznego „Cepelia’ dawniej przy ul. Rutkowskiego (dzisiejsza ul. Chmielna).

Warszawa ma nowy zabytek. Chodzi o wyjątkowy neon ze Śródmieścia

Szkic koncepcyjny reklamy wykonał plastyk i neonista Alfred Olszera z Pracowni Sztuk Plastycznych w Warszawie. Projekt następnie został zatwierdzony w 2974 roku przez Naczelnego Plastyka Warszawy. Konstrukcja zbudowana jest z neonowych rurek, które osadzone są na ażurowej konstrukcji z kształtowników stalowych.

Celem było wykonanie na fasadzie budynku reklamy świetlnej, która będzie przedstawiać napis "Cepelia". Obok poziomo miały ciągnąć się linie. Napis „Cepelia” miał być umieszczony na zachodniej elewacji na dachu budynku wraz z narożnym semaforem, składającym się z szeregu poziomych linii oraz sylwetki ludowego kogutka, będącego znakiem graficznym "Cepelii".

Tak umieszczone elementy reklamy neonowej na elewacji oraz nad gzymsem w ostatnich latach zostały zdemontowane. Mieszkańcy stolicy mogli podziwiać jedynie neon semaforowy przy południowo-zachodnim narożniku budynku.

Warszawa. "Neon jako dzieło rzemiosła artystycznego"

Z biegiem lat neon uległ niewielkim uszkodzeniom. Pomimo tego faktu oraz tego, że zachowała się jedynie część pierwotnej konstrukcji, obiekt posiada niebywałe wartości. Wynika to z zachowania oryginalnej skali, formy i kolorystyki.

-

Neon, będący ogólnodostępnym nośnikiem i masowym środkiem przekazu, nawiązywał bezpośrednio do logo spółdzielni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto