Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa. Marsz Pamięci w rocznicę rozpoczęcia akcji likwidacji Getta Warszawskiego. Uczestnicy przejdą trasą "od śmierci do życia"

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
W Warszawie odbędzie się Marsz Pamięci 22 lipca. Symboliczna trasa "od śmierci do życia"
W Warszawie odbędzie się Marsz Pamięci 22 lipca. Symboliczna trasa "od śmierci do życia" ipn.gov.pl
W czwartek 22 lipca odbędzie się w Warszawie Marsz Pamięci, którego celem będzie oddanie hołdu żydowskim mieszkańcom stolicy, którzy w lecie 1942 roku zostali wywiezieni do obozu zagłady w Treblince. Tegoroczna, jubileuszowa edycja, będzie poświęcona nauczycielom. Uczestnicy marszu przejdą symboliczną trasę "od śmierci do życia".

W Warszawie odbędzie Marsz Pamięci 22 lipca. Będzie on okazją do pochylenia się nad losem 300 tysięcy żydowskich mieszkańców stolicy, którzy 79 lat temu zostali wywiezieni do obozu zagłady w Treblince. Wydarzenie rozpocznie się w czwartek, 22 lipca, o godz. 18:00 pod pomnikiem Umschlagplatz przy ul. Stawki 10 w Warszawie. Tegoroczna, dziesiąta edycja przedsięwzięcia będzie poświęcona nauczycielom.

Tegoroczny marsz dedykujemy nauczycielom. W ekstremalnych warunkach getta nie stracili wiary w wartość edukacji i wzorców moralnych, które starali się przekazać uczniom. Do ostatnich dni przed wywózką towarzyszyli swoim podopiecznym w nauce czytania i pisania czy przygotowaniach do matury. Wielu z nich poszło wraz z uczniami na Umschlagplatz - mówi Monika Krawczyk, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, organizującego wydarzenie.

Trasa "od śmierci do życia"

Jak informują organizatorzy wydarzenia, podczas marszu szczególnie przywołana zostanie pamięć o nauczycielach związanych z grupą Oneg Szabat, m.in. o Abrahamie Lewinie, Emanuele Ringelblumie, Eliaszu Gutkowskim, Izraelu Lichtensztajnie i Stefanii Szwajgier, kierowniczce gimnazjum dla dziewcząt przy ul. Długiej 55, a także o polskich nauczycielach, którzy udzielali pomocy przyjaciołom z drugiej strony muru.

Uczestnicy marszu pokonają wspólnie symboliczną trasę "od śmierci do życia". Na samym jej początku, wolontariusze będą rozdawać Wstążki Pamięci z imionami, które pod koniec pochodu zostaną przywiązane do ogrodzenia Ogrodu Krasińskich.

Marsz wyruszy o 18:00 spod pomnika Umschlagplatz przy ul. Stawki 10. Następnie jego uczestnicy przejdą ul. Dubois, Anielewicza, Świętojerską, wzdłuż Ogrodu Krasińskich, do ul. Stare Nalewki, gdzie stanie instalacja artystyczna "Ławki". Została ona zaprojektowana specjalnie na to wydarzenie przez architekta Jakuba Szczęsnego. Będzie można ją podziwiać do 31 sierpnia tego roku.

Na tym obszarze przed wojną znajdowało się wiele szkół żydowskich funkcjonujących w ramach powszechnego systemu oświaty. Były też w okolicy liczne chedery, Talmud-Tory, jesziwy i inne miejsca, gdzie trwała żydowska edukacja religijna - zaznacza dyrektor ŻIH Monika Krawczyk.

Marsz zostanie zwieńczony wykonaniem utworu elektroakustycznego pt. "Nie zaszło u nas nic nowego", na podstawie "Dziennika" Abrahama Lewina w następującej obsadzie: skrzypce (Maria Sławek), flet (Ania Karpowicz), głos (Marta Grzywacz) i syntezator (Krzysztof Kozłowski). Został on przygotowany we współpracy z Instytutem Mieczysława Wajnberga.

Żydowski Instytut Historyczny przygotował na tę okazję również specjalny audiobook Dziennika Abrahama Lewina. Nagranie wyreżyserowała Agnieszka Olsten, a usłyszymy w nim aktora Jerzego Radziwiłowicza.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto