Warszawa. Miłosz i Malwa miały iść pod topór, teraz mogą zdobyć tytuł Drzewa Roku. Można już głosować na dęby ze Starej Miłosnej

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
W czwartek, 1 czerwca, rozpoczyna się głosowanie w konkursie o tytuł Drzewa Roku. Wśród finalistów są dęby z Warszawy - Miłosz i Malwa. Ta nierozłączna para drzew została uratowana przez mieszkańców Starej Miłosnej. Dęby miały iść pod topór dlatego, że rosły "w kolizji z ruchem drogowym". Mieszkańcy je obronili, a teraz wszyscy mogą pomóc im w zdobyciu tego prestiżowego tytułu. Szczegóły poniżej.

Uratowane dęby Miłosz i Malwa w finale konkursu o tytuł Drzewa Roku 2023

Miłosz i Malwa to dwa dęby splecione ze sobą koronami i korzeniami, które rosną w Starej Miłosnej. Kilka miesięcy temu drzewa zostały uratowane przed wycinką przez mieszkańców. Dęby miały iść pod topór, ponieważ władze dzielnicy chciały przebudować drogę, przy której stoją drzewa, a projektant ulicy przewidział w ich miejscu latarnię. Obrona dębów trwała blisko dwa miesiące i zakończyła się sukcesem. Teraz Miłosz i Malwa zostały nominowane do tytułu Drzewa Roku 2023.

Nasze dęby są symbolem losu miejskich drzew, które wycinane są masowo pod byle pretekstem. Inwestorzy i projektanci zbyt często nie zważają na obowiązujące w Polsce przepisy prawa ochrony przyrody i prawa budowlanego, które nakazują im troskę o środowisko. Tymczasem dorosłe drzewa są niezbędne dla naszego dobrostanu i niezastępowalne przez żadne nasadzenia - podkreśliła Małgorzata Olejniczak z Inicjatywy Stara Miłosna dla Drzew, która zgłosiła dęby do konkursu. - Zachęcamy zwłaszcza warszawiaków i mieszkańców innych miast, by oddali swój głos na Miłosza i Malwę - dodała.

Głosować można NA TEJ STRONIE od 1 czerwca przez cały miesiąc.

Warszawa. Miłosz i Malwa miały iść pod topór, teraz mogą zdo...

Konkurs Drzewo Roku

W finale konkursu organizowanego przez Klub Gaja jest 16 drzew z całej Polski - dęby, cisy, buki, kasztanowiec, brzoza, lipa i sosna. Jego celem jest zwrócenie uwagi na ciekawe, wiekowe drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić.

Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Uczestnictwo w konkursie to także szansa na wypromowanie walorów przyrodniczych, turystycznych i kulturowych swojego miejsca zamieszkania czy regionu. Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów - przekazał Klub Gaja.

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie