Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa może być niezależna energetycznie? Studenci mają swój plan. Chcą oprzeć się o OZE i stworzyć system zarządzania energią

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Studenci pracują nad warszawską mikrosiecią, którą uniezależniłaby stolicę od dostaw energii z zewnątrz. A do tego byłaby zeroemisyjna. Choć projekt to na razie pieśń przyszłości, autorzy przekonują że jest wykonalny.

Na razie jest plan. Teodor Sawicki, student Politechniki Warszawskiej wraz ze swoimi kolegami zrobił symulację. Wyliczył, że Warszawa zużywa miesięcznie średnio 147 tys. MWh energii elektrycznej. By być niezależnym energetycznie potrzeba farmy wiatrowej o mocy 500 MW oraz fotowoltaiki również o mocy 500 MW. Do tego magazynu energii i sprytnego sposobu zarządzania.

- To projekt innowacyjny. Czegoś takiego nie ma jeszcze w żadnym mieście. Wyliczyliśmy te dane na podstawie prędkości wiatru i nasłonecznienia. Podkreślam, że jest to praca koncepcyjna – mówi nam Teodor Sawicki.

Jak dodaje, kluczowy w tej układance jest magazyn energii oraz system zarządzania. Nad tym ostatnim pracują właśnie na Politechnice Warszawskiej. Na jednym z wydziałów chcą przeprowadzić pilotaż. Zbudują tam panele słoneczne, małą farmę wiatrową oraz urządzenia do zarządzenia energią. Tym samym uniezależnią budynek od dostaw prądu z sieci. Na ten projekt dostali grant w programie Science ONDE Flow Innovation Academy.

Jak uniezależnić Warszawę od dostaw prądu?

Po pilotażu na uczelni studenci chcą rozwijać swój projekt. Na razie nie patrzą na koszty, a na możliwości stworzenia mikrosieci, dzięki której Warszawa byłaby niezależna energetycznie, a także zeroemisyjna.

- Ten projekt wymagałby zbudowania farm wiatrowych o powierzchni ok. 2500 hektarów i instalacji fotowoltaicznych o powierzchni ok. 1000 hektarów, na terenie 20-krotnie mniejszym od powierzchni Warszawy. To obszar równy 5 000 pełnowymiarowym boiskom piłkarskim. Moce wytwórcze OZE wymagane dla stolicy kilkudziesięciokrotnie przewyższają obecnie istniejące, zatem przed nami lata pracy. Wyzwaniem w warunkach miejskich będą wymagania terenu potrzebne do budowy instalacji. Mogą nas wesprzeć technologie przyszłości, jak turbiny wiatrowe instalowane na budynkach, automatyczna redukcja zapotrzebowania odbiorców, czy lepsza prognoza zużycia i produkcji, nad czym pracują inni beneficjenci programu grantowego ONDE Flow. Jestem przekonany, że warszawska mikrosieć, przy odpowiednich warunkach pogodowych, pozwoliłaby na samowystarczalność energetyczną – wyjaśnia Sawicki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto