Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa. Murale na 30-lecie Grupy Wyszehradzkiej gotowe. Malowidła można podziwiać w czterech stolicach

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Krystian Dobuszyński
W tym roku przypada okrągła rocznica powstania Grupy Wyszehradzkiej, w związku z tym w stolicach państw członkowskich powstały wyjątkowe malowidła w przestrzeni miejskiej. Pierwsze z dzieł, które upamiętnia polską prezydencję w V4, stworzone zostało na warszawskim Powiślu. Kolejne trzy murale można podziwiać w Pradze, Bratysławie oraz w Budapeszcie. "To nowa galeria sztuki ulicznej" – przyznał dyrektor nagrodzonego w tym roku Nagrodą Wyszehradzką Narodowego Centrum Kultury.

W 2021 roku obchodzimy 30. rocznicę powstania Grupy Wyszehradzkiej, w ramach której Polska, Węgry, Słowacja i Czechy starają się pogłębić współpracę międzynarodową w zakresie politycznym, kulturowym, gospodarczym, jak również społecznym. Malowidło, które powstało na Powiślu dodatkowo upamiętnia zakończenie rocznej prezydencji Polski w Grupie Wyszehradzkiej.

Warszawa. Murale na 30-lecie Grupy Wyszehradzkiej gotowe. Ma...

Mural można zobaczyć przy ulicy Dobrej 53 w Warszawie. Jest to pierwsze z czterech dzieł, które zostało zaprezentowane. Nadzór nad procesem kreatywnym pełniła stołeczna grupa Good Looking Studio, która poza realizacją murali w Warszawie odpowiada także za stworzenia malowidła w Pradze.

Warszawa. Murale już gotowe w stolicach czterech państw

Następnie odsłonięto mural w Bratysławie, przy ulicy Gorkiego 3 Budapeszcie, ul. Klauzál 32. Pod koniec lipca ukończony został także mural w Pradze przy ul. Stroupežnického 10.

Na samym początku realizacji Narodowe Centrum Kultury wytypowało artystów, którzy przygotowali następnie szkice muralu. Wybrano projekt studentki wydziału projektowania graficznego ASP w Łodzi, ilustratorki Magdy Miszczak. Dzieło ukazuje grupę osób malujących na ścianie napis mówiący o 30. rocznicy V4.

Warszawa. Społeczny dialog w przestrzeni miejskiej – "nowa galeria sztuki ulicznej"

Do projektu odniósł się dyrektor Narodowego Centrum Kultury, który cztery malowidła w rożnych miastach określił mianem nowej galerii sztuki ulicznej. Podkreślona została rola murali w przestrzeni miejskiej.

- Grupa Wyszehradzka to wiele projektów nie tylko politycznych, ale też społecznych. Od ponad 20 lat funkcjonuje Fundusz Wyszehradzki, z tego funduszu zrealizowano wiele projektów. Elementem dialogu ze społeczeństwami jest także ten mural, który odsłaniamy w Warszawie - powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk wiceminister spraw zagranicznych.

Podczas odsłonięcia muralu na Powiślu był obecny m.in Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Piotr Gliński, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury, Rafał Wiśniewski oraz przedstawiciele państw wyszehradzkich.

Ekspozycja wszystkich murali jest długoterminowa.

Warszawa. Murale na 30-lecie Grupy Wyszehradzkiej gotowe
Krystian Dobuszyński
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto