Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa na przedwojennych pocztówkach. Wyjątkowa wystawa nad Wisłą. "Odkrywamy ducha stolicy na nowo"

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
W Warszawie można już podziwiać nową, wyjątkową wystawę - wielkoformatowe wydruki przedwojennych pocztówek ze stolicy pojawiły się na Bulwarach Wiślanych. "Wisła zaklęta w pocztówkach" - bo taką nazwę nosi ekspozycja - ukazuje obrazy dawnego warszawskiego życia toczącego się na wiślanych brzegach.

„Wisła zaklęta w pocztówkach” - nowa wystawa na Bulwarach w Warszawie

Od piątku dla warszawiaków otwarta jest nowa ekspozycja wielkoformatowych wydruków przedwojennych pocztówek. Można je oglądać w Dzielnicy Wisła - na bulwarze gen. Pattona na wysokości Muzeum nad Wisłą (MSN) i barki Przystań Nowa Fala. Czego możemy spodziewać się po wystawie? Jak zapowiedział stołeczny ratusz, na każdej z pocztówek utrwalone są obrazy dawnego życia toczącego się na warszawskich brzegach Wisły. - Archiwalne fotografie, które stały się inspiracją dla producentów pocztówek, dzisiaj stanowią gratkę dla filokartystów (kolekcjonerów pocztówek) i varsavianistów - czytamy w komunikacie ratusza.

Podczas nadwiślańskich spacerów przy kawie, warto się zatrzymać i popatrzeć na Dzielnicę Wisła sprzed blisko stu lat. Za sprawą wystawy mamy okazję odkryć na nowo ducha stolicy. Zobaczyć flisaków w tradycyjnych drewnianych szkutach, krypach, galarach i pychówkach, najczęściej z ożaglowaniem rozprzowym. Albo przemysłowy przeładunek towarów z bocznicy kolejowej – mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta stolicy ds. Wisły.

Warszawa na przedwojennych pocztówkach. Wyjątkowa wystawa na...

Skąd pomysł na tego rodzaju wystawę? Inspiratorami ekspozycji jest założone w 2018 roku Stowarzyszenie Filokartystów w Warszawie „Varsaviana”, którego członkowie pasjonują się kolekcjonowaniem widokówek. Wśród nich znajdziemy osoby w różnym wieku i na co dzień wykonujący różne zawody, jednak odkryli wspólną pasję do odkrywania starej Warszawy - nie tylko na fotografiach czy pocztówkach, ale także na kartach książek, druków, dokumentów, a nawet archiwalnych map.

Jako filokartyści warszawscy nieustannie poszerzamy wiedzę o bogatej historii Warszawy i staramy się nią dzielić. Publikowaliśmy cykl artykułów o placach przedwojennej Warszawy w miesięczniku „Filatelista”. Prowadzimy wydawnictwo pocztówek ukazujących współczesną Warszawę, bierzemy udział w targach kolekcjonerskich, a także organizujemy wspólne spacery dające szersze spojrzenie w historię, współczesność i przyszłość Warszawy – mówi Maciej Gosk, varsavianista na co dzień pracujący w Mazowieckiej Okręgowej Izbie Architektów RP.

Zbiory stowarzyszenia wypełniają m.in albumy z widokami z XIX i XX wieku, jak i karty pocztowe przedstawiające różne oblicza Warszawy: ulice, place, kościoły, dworce, hotele czy szkoły, aż po parkingi, ogrody, wnętrza sklepów i wykwintnych restauracji oraz pałace warszawskiej arystokracji. To Warszawa, której w większości już nie ma - z ciasną zabudową ulic, malowniczą zielenią czy modą, która panowała wówczas wśród mieszkańców stolicy.

Na kartach pocztowych można odnaleźć również takie miejsca, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były określane jako okolice Warszawy – Mokotów, Sielce, Natolin, Wilanów czy Czerniaków. Z kolei powojenne karty pocztowe to obraz zupełnie innego miasta – z wyższą, bardziej rozproszoną zabudową, która jest pozbawiona dawnego zdobnictwa.

Wystawę będzie można oglądać do maja.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto