Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa najbardziej rozwojowym miastem Polski

Michał Rejman
Jak wynika z raportu, Warszawa w wielu dziedzinach wyprzedziła inne miasta
Jak wynika z raportu, Warszawa w wielu dziedzinach wyprzedziła inne miasta Fot. archiwum
Minionych pięć lat zostało dobrze wykorzystanych przez Warszawę. Tak przynajmniej wynika z raportu na temat rozwoju wielkich miast Polski przygotowanego przez firmę doradczą PwC. Jest to już druga tego typu publikacja przeprowadzona przez ten zespół.

W roku 2006 badano 7 największych ośrodków miejskich. Tym razem porównano ich już 11. Oprócz Warszawy były to Trójmiasto (jako jedna metropolia), Kraków, Wrocław, Białystok, Łódź, Katowice, Bydgoszcz, Lublin, Poznań oraz Szczecin. W tworzeniu raportu wzięto pod uwagę m. in. kondycję ekonomiczną, poziom życia mieszkańców, skuteczność działania instytucji publicznych i pozarządowych oraz stan edukacji. W większości kategorii Warszawa zdeklasowała inne miasta.

Po pierwsze: gospodarka

Jak mówi raport, Warszawa jest w ścisłej czołówce miast, które zanotowały najszybszy rozwój gospodarczy. W tej kategorii stolicę wyprzedził jedynie Wrocław. Natomiast jeśli chodzi o poziom PKB - nie oddaliśmy pola. Stało się tak między innymi dzięki temu, że Warszawa zdaje się najatrakcyjniejszym miastem dla inwestorów, zwłaszcza tych z zagranicy. Oznacza to szybki napływ kapitału, co oczywiście wpływa na pensje mieszkańców stolicy. Dochody w Warszawie w przeliczeniu na jednego mieszkańca okazały się najwyższe spośród analizowanych miast. Jeśli chodzi o poziom zatrudnienia, nie mamy sobie równych - bezrobocie w stolicy wynosi 2,4 proc., przy poziomie ponad 11 proc. dla całego kraju. Te dane powinny szczególnie zadowolić ludzi młodych - są zatrudniani częściej niż ich rówieśnicy z innych miast.

Po drugie: społeczeństwo

W skali Polski jesteśmy niekwestionowanym faworytem w edukacyjnym wyścigu. Uczniowie podstawówek i gimnazjów mogą poszczycić się najwyższym poziomem zdawalności egzaminów.

Warszawa nie ma sobie równych, jeśli chodzi o liczbę i poziom uczelni wyższych. Te dane znajdują odzwierciedlenie w poziomie wykształcenia mieszkańców stolicy. Odsetek ludności z wyższym wykształceniem (25,3 proc.) jest najwyższy spośród analizowanych miast, podobnie jak odsetek ludności z wykształceniem średnim.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Ważną cechą mieszkańców Warszawy jest wysoka świadomość obywatelska. Średnia frekwencja w wyborach wyniosła 70 proc., co jest najwyższym wynikiem w zestawieniu. W zakresie aktywności organizacji pozarządowych nasze miasto zajmuje drugą pozycję.

Po trzecie: jakość życia

Całkiem nieźle przedstawia się sytuacja mieszkaniowa w Warszawie. Stolica cechuje się najwyższym tempem przyrostu liczby nowych mieszkań. W Warszawie na 1000 mieszkańców przypada ok. 466 mieszkań i jest to najlepszy spośród analizowanych miast wynik, zdecydowanie powyżej średniej (413). Jakość zasobów mieszkaniowych jest również najwyższa spośród pozostałych miast. Z drugiej jednak strony, ceny mieszkań na rynku wtórnym są wyraźnie wyższe niż w pozostałych analizowanych w raporcie miastach.

Warszawa wyróżnia się najwyższymi wydatkami na bezpieczeństwo publiczne w przeliczeniu na jednego mieszkańca, co przekłada się na najwyższą liczbę policjantów i strażników miejskich na mieszkańca.

Gorzej jest ze służbą zdrowia: mimo teoretycznie największej liczby lekarzy na mieszkańca czas oczekiwania na wizytę u lekarza jest jednym z najdłuższych. Taki dysonans można również zaobserwować w kulturze. Z jednej strony, Warszawa zdecydowanie wiedzie prym w zakresie tzw. kultury wysokiej. Natomiast względem kultury życia codziennego, stolica pozostaje na dalszych pozycjach. Dużo rzadziej warszawianie odwiedzają kina, restauracje czy tereny zielone.

Ciemna strona medalu

Jeśli jest coś, co powinniśmy mieć sobie do zarzucenia, to z pewnością kwestia środowiska. W zakresie zanieczyszczenia powietrza Warszawa plasuje się w dolnej części zestawienia.

Niżej od stolicy znajdują się tylko Kraków i Katowice - ale są to miasta z rozwiniętą infrastrukturą przemysłową, której w Warszawie brak. Tak dramatyczny stan środowiska naturalnego w stolicy jest oczywiście spowodowany najwyższym poziomem natężenia ruchu drogowego w całym kraju. Nie dajemy sobie rady z polityką kanalizacyjną - Warszawa oczyszcza jedynie ok. 77 proc. ścieków, co znowu daje nam niechlubną, trzecią od końca pozycję (przed Katowicami i Szczecinem).

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

W raporcie pojawia się też kwestia biurokracji. Przy wysokich wydatkach na administrację w przeliczeniu na jednego mieszkańca miasto znajduje się w środkowych i dolnych pozycjach zestawienia, jeśli chodzi o czas oczekiwania na wpis do rejestru działalności gospodarczej czy godziny otwarcia urzędów miejskich.

Wnioski?

W raporcie firma PwC wymieniła najmocniejsze strony miasta. Przede wszystkim Warszawę cechuje dobry wizerunek w kraju i za granicą i duża atrakcyjność inwestycyjna. Jej przewagą jest wysoki kapitał ludzki, potencjał kulturalny, edukacyjny i społeczny. Przed stolicą postawiono wyzwania. Przede wszystkim jest tu mowa o poprawie funkcjonowania instytucji miejskich. Innym ważnym zadaniem jest poprawa jakości życia, szczególnie w zakresie komunikacji i środowiska naturalnego. Jednak pomimo niedociągnięć między Warszawą a pozostałymi miastami (niekiedy z wyjątkiem Krakowa) jest duży dystans.

Nawet największe ośrodki miejskie w Polsce w wielu aspektach przestają być dla stolicy rywalami. Z drugiej jednak strony, skutkiem wieloletnich zaniedbań Warszawa nie zapewniła sobie jeszcze awansu do pierwszej ligi miast europejskich.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto