Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa nie osiągnęła w 2022 roku wymaganego poziomu recyklingu. Ratusz komentuje: dołożyliśmy należytej staranności

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Warszawa nie osiągnęła wymaganego poziomu recyklingu w 2022 roku. Ratusz komentuje
Warszawa nie osiągnęła wymaganego poziomu recyklingu w 2022 roku. Ratusz komentuje Szymon Starnawski
W 2022 roku Warszawa osiągnęła poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych w wysokości 22,05 proc., tymczasem była zobowiązana do osiągnięcia 25 procent - wynika z danych zamieszczonych w BIP. Do sprawy odnieśli się stołeczni radni związani ze Zjednoczoną Prawicą. Ich zdaniem, miasto nie radzi sobie z segregacją nieczystości. Inaczej uważa przedstawicielka Ratusza. Monika Beuth zaznacza, że Warszawa dołożyła należytej staranności w celu osiągnięcia tego poziomu recyklingu.

Z danych zamieszczonych w Biuletynie Informacji Publicznej wynika, że w 2022 roku w stolicy osiągnięto poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych w wysokości 22,05 procent. Warszawa zgodnie z przepisami była zobowiązana do osiągnięcia 25 proc.

Problem z sortowaniem odpadów, który jest wstępem do właściwego ich zagospodarowania istnieje w stolicy od lat. Już wielokrotnie zwracaliśmy uwagę na kłopoty z realizacją tego zadania. Wskazywaliśmy m.in., że posegregowane odpady trafiały do jednej śmieciarki. Natomiast ratusz niewiele robił w tej sprawie. Było mało kampanii informacyjnych - komentuje szef klubu radnych PiS w radzie Warszawy Dariusz Figura.

Polityk podkreśla, że "stolica powinna być liderem, jeżeli chodzi o poziom segregacji i recyklingu".

Podobnie sytuację ocenia radny Targówka Cezary Wąsik (Solidarna Polska), który zwraca uwagę, że "Warszawa od dawna ma problemy z gospodarką odpadami.

Warszawę może czekać wysoka kara liczona nawet w mln zł za nieosiągnięty poziomu recyklingu - mówi radny.

Ratusz zabiera głos. "Miasto dołożyło należytej staranności w celu osiągnięcia tego poziomu recyklingu"

Rzeczniczka stołecznego Ratusza Monika Beuth przekonuje, że miasto dołożyło "należytej staranności w celu osiągnięcia tego poziomu recyklingu".

Miasto na bieżąco prowadzi działania edukacyjno - informacyjne w zakresie hierarchii postępowania z odpadami, prawidłowej segregacji odpadów komunalnych oraz korzyści wynikających z wyboru selektywnej zbiórki. Jedną z przyczyn braku osiągnięcia wymaganego poziomu recyklingu była niewystarczająca ilość i jakość odpadów frakcji papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła oraz bioodpadów odebranych i zebranych selektywnie, spowodowana ich niewystarczającą segregacją "u źródła" - komentuje rzeczniczka Ratusza.

Według przedstawicielki władz Warszawy "kolejną przyczyną jest niewystarczająca ilość odpadów, które można było przekazać do procesów recyklingu".

Wysegregowane w instalacjach komunalnych z odpadów zmieszanych poszczególne frakcje nadające się do recyklingu i przygotowania do ponownego użycia stanowią zaledwie kilka procent przekazanego do tych instalacji strumienia odpadów - mówi Monika Beuth.

Rzecznika Ratusza wyjaśnia, że "sytuacja ta z przyczyn niezależnych od Miasta znalazła odzwierciedlenie w wielkościach poziomu recyklingu osiąganego przez poszczególnych przedsiębiorców, a także przez Miasto w 2022 r."

Według danych sprawozdawczych 9 spośród 24 przedsiębiorców odbierających odpady komunalne na terenie m.st. Warszawy nie osiągnęło wymaganego poziomu recyklingu - przekazała Monika Beuth, cytowana przez Polską Agencję Prasową.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto