Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa nie zyska nowych dzielnic, a stanie się wielką aglomeracją. Co to znaczy?

red
Warszawa nie zyska nowych dzielnic, a stanie się wielką aglomeracją. Co to znaczy?
Warszawa nie zyska nowych dzielnic, a stanie się wielką aglomeracją. Co to znaczy? Pixabay.com
W czwartek 2 lutego odbyła się konferencja prasowa, podczas której wyjaśniono, na jakich zasadach zostanie utworzona warszawska aglomeracja. Miasto nie powiększy się o dodatkowe dzielnice, a podwarszawskie gminy, które zostaną włączone do aglomeracji, zachowają swoją niezależność.

Projekt, który na konferencji prasowej był przedstawiany przez Jacka Sasina, byłego kandydata na prezydenta stolicy, zakłada, że miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy. Warszawa byłaby jedną z tych gmin, jednak dalej składałaby się 18 dzielnic.

Wszystkie gminy, które wejdą w skład aglomeracji, dalej będą działały samodzielnie, a władze w tych regionach będą wybierane na dotychczasowych zasadach. Gminy będą miały swoje budżety według założeń ustawy o samorządzie gminnym. Podstawową zmianą będzie jednak ujednolicenie komunikacji na terenie całej metropolii.

Zobacz też: Obiad w ciemności, 50 metrów nad ziemią, w autobusie - zobacz, najdziwniejsze lokale Warszawy

W aglomeracji warszawskiej ma zostać utworzona jedna komunikacja zbiorowa, gdzie jeden bilet pozwoli poruszać się po całym obszarze. Komunikacja będzie zarządzana przez warszawski Zarząd Transportu Miejskiego. Zanim jednolita komunikacja zostanie uruchomiona, umowy zawarte na komunikację zbiorą przez gminy włączane do aglomeracji przejmie ZTM. Na rozbudowę komunikacji w metropolii warszawskiej ma być przeznaczane 2% z podatków PIT z budżetu krajowego.

Inwestycje lokalne mają pozostać w kompetencji gmin, jednak decyzje dotyczące dużych inwestycji obejmujących całą metropolię, mają być podejmowane centralnie. Nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądać wybór władz do rady aglomeracji. Pomysł wprowadzenia tam jednego przedstawiciela z każdej gminy, a w przypadku Warszawy dzielnicy, jest mocno krytykowany. Niewykluczone, że zmieni się on na system proporcjonalny, uzależniony od ludności danego obszaru.

Projekt będzie teraz konsultowany ze społecznościami lokalnymi oraz organizacjami samorządowymi. Na posiedzenia komisji sejmowej, która będzie zajmować się tym projektem, mają być zapraszane wszystkie zainteresowane grupy społeczne.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto