Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa: Noc Muzeów na rowerach!

MM Warszawa
MM Warszawa
Połącz przyjemne z pożytecznym i wybierz się na Noc Muzeów na rowerze. Przedstawiamy Wam trzy trasy rowerowe pomiędzy najciekawszymi placówkami kulturalnymi w Warszawie. Pokaż Noc Muzeów 2009: Trasy rowerowe na większej mapie

Trasę rowerową podzieliliśmy na trzy kategorię: muzea (różowy wskaźnik), galerie (zielony wskaźnik), instytucje dyplomatyczne oraz inne placówki (niebieski wskaźnik). Każdy ze szlaków ma pięć miejsc, które warto odwiedzić – szczególnie, że są one położone w niedalekim od siebie sąsiedztwie, więc nie będziecie mieli zbytnich problemów z poruszaniem się między nimi.

Poniżej przedstawiamy wam pełną rozpiskę wytypowanych przez nas obiektów, wraz z nazwą danego miejsca, godzinami jego otwarcia i opisem wystaw.

UWAGA: Możesz przyłączyć się do nas! Sprawdź trasę!

Szlakiem muzeów

Muzeum Gazownictwa

ul. Kasprzaka 25 – godz. 19.00-1.00

Program imprezy:
Wejście na teren Zakładu i do Muzeum Gazownictwa w godzinach:
19.00; 20.30; 22.00 i 23.30
1. Spacer po zabytkowym otoczeniu Muzeum:
* architektura przemysłowa z przełomu XIX wieku
* miejsca poświęcone pamięci
2. Zwiedzanie Muzeum Gazownictwa:
* historia gazownictwa w Warszawie
* Muzeum Gazownictwa i jego zbiory
3. Wystawa lamp naftowych:
* kolekcja lamp naftowych: zródłem światła i dziełem sztuki
4. Konkurs fotograficzny p.t. ,, Muzeum Gazownictwa Nocą"

źródło: Muzeum Gazownictwa
Muzeum Powstania Warszawskiego

ul. Grzybowska 79 – godz. 19.00-3.00
GRA MIEJSKA: WIDMA ARCHITEKTURY W NOC MUZEÓW

START: 16 maja, godzina: 20:00, róg ul. Prusa i Al. Na Skarpie (wystarczy przyjść tam z długopisem punktualnie na 20:00, nie ma zapisów na grę)

FINAŁ: około 22:30 w MPW-- Park Wolności

UWAGA: chętni, którzy chcą zobaczyć fundamenty świątyni Opatrzności Bożej z 1792 roku w Ogrodzie Botanicznym powinni przyjść na grę zaopatrzeni w latarki (i mieć ze sobą 1 zł).

Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego, serdecznie zaprasza do udziału w grze miejskiej WIDMA ARCHITEKTURY W NOC MUZEÓW.

Poznaj miasto, którego nigdy nie było, a jednak na swój sposób istniało! Zobacz najciekawsze widma stolicy w przestrzeni miasta.

"Dotknij" budynków prezentowanych przez Jarosława Trybusia w cyklu wykładów "Warszawa niezaistniała".

Tylko w tę noc będzie można przejść ulicami nieistniejącego miasta i poznać miejsca, w których planowano wybudować nie tylko światynię Opatrzności Bożej, ale także Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a nawet ... meczet.

Karta do gry rozdawana na miejscu startu zaprowadzi Was także do miejsc, w których będzie można otrzymać pamiątkowe pocztówki z obiektami Warszawy Niezaistniałej.

Kartki z Warszawą Niezaistniałą to niepowtarzalna, bezcenna pamiątka tego wieczoru.

Będzie można je zdobyć wyłącznie biorąc udział w grze!

Na zakończenie w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego Jarosław Trybuś zaprezentuje pokaz wizualizacji przedwojennej Warszawy Niezaistniałej.

źródło: materiały organizatora
Muzeum Techniki NOT

Pałac Kultury i Nauki – godz. 19.00-1.00

Muzeum Techniki ma w swej siedzibie w Pałacu Kultury i Nauki kilkanaście sal z ekspozycjami o charakterze stałym, ponadto organizuje systematycznie ekspozycje czasowe. Niektóre z tych ekspozycji miały znaczenie ogólnokrajowe i weszły do historii polskiego muzealnictwa technicznego, np. "Anatomia czasu" - poświęcona różnym aspektom czasu jako pojęcia fizykalnego, problemu technicznego i społecznego czy wystawa "Sojuz-Apollo" - zorganizowana z okazji wspólnego lotu obu tych statków kosmicznych. W ostatnich latach duże znaczenie mają coroczne wystawy poświęcone polskim wynalazkom wyróżnionym na światowych wystawach innowacji i wynalazczości.

Wystawy otwarte w czasie Nocy Muzeów, m.in.:
- Historia komunikacji w modelach i oryginałach. Zwiedzający zobaczą m.in. najstarszy samochód w polskich zbiorach, otoczone legendą motocykle "Sokół", a także przekrój samolotu "Junak" - Sala Komunikacji
- Wystawa 100-letnich i nieco młodszych urządzeń drukarskich - Sala Maszyn Drukarskich
- Chodnik górniczy wraz z ekspozycją o górnictwie
- Historią od dymarek świętokrzyskich po Hutę Sendzimira - Sala Hutnictwa
- Jak Marysia babci pomagała - wystawa o historii prania i prasowania - Sala TGD
- Róża wiatrów - wystawa poświęconą przyrządom nawigacyjnym
- Ciekawa fizyka - ekspozycja podczas której będzie można samodzielnie przeprowadzić proste doświadczenia z dziedziny fizyki
- Zbiory telefonów, w tym słynnej maszyny szyfrującej Enigma - Sala Telekomunikacji
- Zbiory komputerów w tym unikalna Odra oraz ZAM polskiej konstrukcji - Sala Eleketronicznej Techniki Obliczeniowej
- Ekspozycja poświęcona historii i wyrobom przedwojennej, wileńskiej firmy Elektrit - czołowego producenta w zakresie radioodbiorników
- Prezentacja samochodów marki Skoda
- Możliwość samodzielnego wybicia pamiątkowego żetonu metodą średniowieczną
- Obserwacja nieba nad Warszawą przy pomocy nowoczesnych i starego teleskopu.

UWAGA - na parkingu przed Muzeum Techniki odbędzie się pokaz zabytkowych samochodów pożarniczych. Zaprasza Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy

źródło: aktivist.pl / Muzeum Techniki
Państwowe Muzeum Etnograficzne

ul. Kredytowa 1 – godz. 19.00-3.00


Koncert Dikanda, Dacha-Bracha wraz z wizualizacjami CineMaNual. Dodatkowo pokaz mody inspirowanej folklorem w wykonaniu studentów Wyższej Szkoły Artystycznej oraz Aktywnego Studium Plastycznego Technik Teatralno-Filmowych w Warszawie. Salon charakteryzacji, pokaz filmów etnograficznych i oprowadzanie po wystawie „Wampiry, strzygi i spółka”.

źródło: PME
Zamek Królewski

Plac Zamkowy 4 – godz. 19.00-1.00
W ramach europejskiej akcji Noc Muzeów zapraszamy na nocne zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie. To jedyna w roku okazja obejrzenia nastrojowych wnętrz Pokojów Dworskich i Wystawy kobierców wschodnich w pałacu Pod Blachą o tak nietypowej porze.

W Skarbcu można będzie dokonać zakupu tradycyjnych pierników, a w sklepie muzealnym - wydawnictw zamkowych po promocyjnych cenach.

Zwiedzanie w godz. 19.00-1.00 (ostatnie wejście o godz. 0.00) na podstawie bezpłatnych biletów wydawanych w Sieni Wielkiej w dniu imprezy od godz. 19.00.

źródło: Zamek Królewski

Szlakiem galerii

Kordegarda

ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 – godz. 19.00-1.00
Wystawa: Grzegorz Drozd. Straż miejska

Przygotowując projekt do Kordegardy w ramach cyklu wystaw „Pokój z widokiem”, Grzegorz Drozd połączył te dwa ulubione wątki. Jego Straż miejska przywołująca sławne dzieło Rembrandta z 1642 roku, od początku XIX wieku potocznie nazywane Strażą nocną, powstała z udziałem grupy warszawskich strażników miejskich – współczesnych organizatorów ruchu i stróżów porządku w mieście. Drozd postanowił odtworzyć to dzieło, używając jednej z ulubionych technik dzisiejszych artystów – fotografii.

źródło: Zachęta
Yours Gallery

Krakowskie Przedmieście 33 – godz. 19.00-1.00
Wystawa: Lata Świetlne

Unikatowe i wysublimowane prace francuskiej fotografki Corinne Mercadier zapewniły jej pozycję i uznanie w świecie fotografii. Jej prace znajdują się m.in. w kolekcjach Europejskiego Domu Fotografii i Bibliotece Narodowej w Paryżu oraz kolekcji Polaroida w Cambridge, Massachusetts. Jej fotografie były pokazywane na Festiwalu Fotografii w Houston, Paris-Photo, La Primavera FotoGrafica w Barcelonie, miała ponad 20 indywidualnych wystaw.

Tytuł monograficznej wystawy Corinne Mercadier pochodzi od nazwy jednego z jej zdjęć w serii Longue Distance, które odzwierciedla ducha całej ekspozycji. To inne spojrzenie na to co znane, moment zmiany perspektywy. Dystans, którego szuka, to dotykanie czegoś niebezpiecznego, dającego możliwość zobaczenia rzeczy codziennych, prostych i bliskich, w innym kontekście, z odległości.

źródło: Yours Gallery
Centrum Sztuki Współczesnej

Al. Ujazdowskie 6 – godz. 19.00-1.00
DYNAMIKA SZTUKI - prezentacja filmów i zapisów działań twórczych ze zbiorów Wideoteki CSW Zamek Ujazdowski
Galeria 1, godz. 19.00 -1.00

Red Bull Room - pawilon, w którym publiczność będzie mogła uczestniczyć w live art performance z udziałem zaproszonych artystów
Plac przed Zamkiem, godz. 17.00 - 01.00

Paweł Kozłowski, Ivo Nikić, Piotr Kopik, Karol Radziszewski i Mariusz Tarkawian, artyści młodego pokolenia, używając różnych technik artystycznego wyrazu będą na oczach widzów i przy ich aktywnym udziale tworzyć unikalne prace: grafiki, konstrukcje z kartonowych pudeł, wielkie bele papieru zapisane przez artystów i widzów. Przestronny tymczasowy obiekt Red Bull Room to także artystyczna konstrukcja zaprojektowana przez Jakuba Szczęsnego z Grupy Centrala.

źródło: CSW
Galeria TEST

ul. Marszałkowska 34/50 – godz. 19.00-1.00
Wystawa zbiorowa prac malarskich "Przestrzeń malarska"

Wystawa prac grupy artystów, dla których malarstwo tradycyjne – sztalugowe wciąż jest intrygujące i fascynujące, mimo ofensywy nowych mediów artystycznych i wielokrotnego ogłaszania „końca malarstwa”. Artyści ci udowadniają, że malarstwo jest wciąż aktualną sztuką wizualną i jest w zasadzie nie do zastąpienia.

Podczas NOCY MUZEÓW artyści biorący udział w wystawie spotkają się z publicznością.
Będzie można nie tylko obejrzeć wystawę, ale także porozmawiać z Artystami o ich twórczości. Imprezie towarzyszyła będzie ciekawa oprawa muzyczna.

źródło: Galeria TEST
Galeria Raster

ul. Hoża 42/8 – godz. 19.00-1.00
Wystawa: Event Horizon

"Event Horizon" ("Ukryty wymiar") to, wg angielskiego reżysera Paula W. Andersona, nazwa statku kosmicznego, który zaginął w 2040 roku w czarnej dziurze w orbicie Neptuna, by po siedmiu latach pojawić się znowu jako owładnięty przez inną inteligencję statek widmo, na którym dzieją się niewytłumaczalne i straszne rzeczy. Ta filmowa historia służy siedmiu młodym artystom, mieszkających na co dzień w Szwajcarii, za metaforę artystycznego działania - badania przestrzeni i zjawisk, które póki co możemy ogarniać tylko intuicyjnie. O ile "Interkosmos" był postpolityczną próbą poszukiwania odpowiedzi na pytanie o istnienie życia na Ziemi, o tyle "Event Horizon" zwraca się w odwrotną stronę, ku fizyce czarnych dziur, kosmicznych ukrytych wymiarów. Futurystyczne wizje filmowe i wpółczesne praktyki artystyczne mają tę wspólną cechę, że zajmują się kreowaniem przestrzeni, które pozostawiają szeroki margines niedookreślenia, ujawniają pytania, na które współczesność nie ma żadnej dobrej odpowiedzi. Otwierają w ten sposób pole dla różnorodnych wyobrażeń, nadziei i marzeń. Prace, które zabieramy na pokład "Event Horizon" oscylują pomiędzy delikatną ironią a walorami czysto poetyckimi, delikatnie zahaczając o klasyczne pytanie nauki i sztuki: co przyniesie przyszłość?

źródło: Galeria Raster

Szlakiem instytucji dyplomatycznych i innych

Instytut Francuski

ul. Senatorska 38 - godz. 19.00-3.00

Otwieramy drzwi dla sztuki! W ramach Europejskiej Nocy Muzeów Instytut Francuski we współpracy z Muzeum Mazowieckim w Płocku, Société Générale, Uniwersytetem Muzycznym im. F. Chopina, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Teatrem Narodowym oraz Teatrem Dramatycznym przygotował specjalny program pt. Art Nouveau we Francji. Ogromny ukłon w stronę Beaty i Stasia.

Sobota, 16 maja od 19.00 do 3 nad ranem, a w Instytucie m.in.: wystawa francuskiej secesji ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku, projekcje filmów o malarstwie z tego okresu oraz filmu na temat stylu życia w epoce Art Nouveau, zdjęcia plakatów i wystawa kostiumów z epoki a ponadto koncerty na żywo co godzina począwszy od g. 20.00 do północy - Poulenc, Ravel, Debussy…

Tu pobierzecie dokładny program Nocy Muzeów, a my zapraszamy na lampkę wina w towarzystwie Lautreca, Guimarda, Muchy i młodego Picasso! A przy okazji warto zobaczyć wspaniale oświetlony z tej okazji szlachetny budynek dawnego banku Landaua…

źródło: Instytut Francuski
Fotoplastykon warszawski

al. Jerozolimskie 51 – godz. 19.00-3.00
Program na czas Nocy Muzeów:
- Wystawa zdjęć stereoskopowych ze zbioru Fotoplastikonu. Wystawie towarzyszyć będą standardy jazzowe i muzyka z filmu VABANK. Klimat lat 20. i 30. XX wieku
- Fragment filmu VABANK w interpretacji pary aktorów grających Duńczyka i Kwinto
- godz. 19.00-22.00 - w al. Jerozolimskich można będzie spotkać trębacza, grającego charakterystyczny temat muzyczny z filmu VABANK i wskazującego drogę do Fotoplastikonu.

źródło: aktivist.pl
Instytut Adama Mickiewicza

ul. Mokotowska 25 – godz. 19.00-3.00
W ramach odbywającej się corocznie w Warszawie Nocy Muzeów goście będą mogli obejrzeć wnętrze Pałacyku, a także podziwiać 110 eksponatów art déco, które do Warszawy przyjadą z Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Dla zwiedzających otwarty będzie parter i I piętro (gabinety dyrekcji), na dziedzińcu ustawione zostaną tablice informacyjne Instytutu i Muzeum, a na recepcji zorganizowane zostanie stoisko promocyjne. O godz. 21.00 na dziedzińcu zagra Zespół Solistów Orkiestry Sinfonia Varsovia. W programie F.Haendel "Muzyka ogni sztucznych" i J. Clarke "Trumpet Voluntary".

źródło: Instytut Adama Mickiewicza
Synagoga im. Nożyków

ul. Twarda 6 – godz. 19.00-1.00
W ramach Nocy Muzeów będzie można zobaczyć wystawę fotograficzną „I wyruszył Jakub z Beer Szewy”. Składają się na nią zdjęcia z czterech miejscowości znanych z tego, że mieszkali tam wielcy cadykowie: Mińsk Mazowiecki, Otwock, Góra Kalwaria i Parysów. Fotografie pokazują miejsca, często tylko domniemane, gdzie znajdował się dwór cadyka, dom modlitwy. Dziś miejsca, wokół których koncentrowało życie społeczności żydowskiej, są puste albo w ruinie.

O północy, również w synagodze, jest projekcja filmu z 1947 r. „ My, którzy przeżyliśmy”. Główny temat filmu jest znany. W kolejne dni trochę dreszczyku: nocne zwiedzanie cmentarza przy ul. Okopowej oraz tajemnice mykwy - tylko dla kobiet.

22.00-23.00 – Wernisaż wystawy fotografii „I wyruszył Jakub z Beer Szewy”. Średniowieczny komentator Tory, Raszi Interpretuje ten wers następująco: jak sprawiedliwy człowiek opuszcza swoje miasto, z jego odejściem traci ono cały splendor... Na wystawę składają się zdjęcia z czterech miejscowości znanych z tego, że mieszkali tam wielcy cadykowie: Mińsk Mazowiecki, Otwock, Góra Kalwaria i Parysów. wszystkie cztery położone są w odległości godziny podróży od Warszawy. Foto: Sylwia Strębska, fotografka prasowa i dokumentalistka. Komentarze: Anna Ciałowicz, etnolog.

23.00-24.00 – Zwiedzanie Synagogi

23.00-24.00 – „Antyświątynia – królestwo północne Jeroboama, Pałac Kultury i Sanktuarium w Licheniu”. Wykład Anny Ciałowicz (Synagoga, sala konferencyjna)

24.00-1.00 – Projekcja filmu dokumentalnego „My, którzy przeżyliśmy” – Dokumentalny film stanowi kronikę powojennego życia Żydów, ujętą w dziesięć rozdziałów, poświęconych odrębnym tematom: pamięci holocaustu, instytucjonalnej pomocy repatriantom ze Związku Radzieckiego, pomocy Żydom ocalałym z obozów koncentracyjnych, losom żydowskich sierot, młodzieży planującej wyjazd do Palestyny, działalności upamiętniającej losy Żydów w czasie wojny, zatrudnieniu, życiu kulturalnemu oraz teatrowi żydowskiemu (rozdział ten zawiera fragmenty spektakli z udziałem znanych aktorów, m.in. Idy Kamińskiej, Mojżesza Lipmana oraz Szmulika Goldsztejna). Scenariusz i reżyseria: Natan Gross i Saul Goskind. Język oryginału: jidysz. Napisy: polskie (Synagoga)

źródło: jewish.org.pl
Hard Rock Cafe

ul. Złota 59 – godz. 19.00-3.00
- godz. 22.30 - koncert rockowy zespołu 36 i 6
- oprowadzanie po eksponatach muzycznych /tour co 15 minut
od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto