Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa. "Obwodnica" Gocławia zmieni się nie do poznania. Ponad 200 drzew, 20 ogrodów deszczowych i kilkadziesiąt tysięcy nowych roślin

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
"Obwodnica" Gocławia przejdzie metamorfozę
"Obwodnica" Gocławia przejdzie metamorfozę Zarząd Dróg Miejskich
Zarząd Dróg Miejskich zapowiada wielkie zmiany na "obwodnicy" Gocławia. W specjalnym komunikacie czytamy, że nie chodzi wyłącznie o remont ulic. Drogowcy właśnie rozpisali przetarg na zagospodarowanie tamtejszej przestrzeni. Jak zapewnia ZDM, będzie zielono i przyjaźnie. Pierwsze efekty prac mieszkańcy zobaczą już tegorocznej jesieni.

Zarząd Dróg Miejskich rozpisał przetarg na zagospodarowanie przestrzeni czterech ulic tworzących "obwodnicę" Gocławia. Chodzi o: Umińskiego, Abrahama, Meissnera i Jugosłowiańską. Z zapowiedzi drogowców wynika, że tamtejsze tereny przejdą prawdziwą metamorfozę - ma być zielono i przyjaźnie dla okolicznych mieszkańców.

"Obwodnica" Gocławia przejdzie metamorfozę

Warszawa. "Obwodnica" Gocławia zmieni się nie do poznania. P...

ZDM podkreśla, że zmiany mają być dopełnieniem prac, jakie do tej pory zostały wykonane w tej części stolicy. W komunikacie przypomniano, że w zeszłym roku na ul. Jugosłowiańskiej wyremontowano chodnik i wytyczono brakujący fragment drogi rowerowej. W tym roku na całej długości ulic Messnera i Umińskiego została zmieniona organizacja ruchu - wyznaczano pas do parkowania i pasy rowerowe, co skutkowało poprawą bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Wymieniono również nawierzchnię na ul. Meissnera. Podobne zmiany jeszcze w tym roku ma przejść ulica Abrahama.

Drogowcy zaznaczają jednak, że kompletna miejska ulica to taka, która gwarantując funkcjonalność wszystkim uczestnikom ruchu jednocześnie pięknie wygląda.

Ten drugi walor zapewnia zieleń. Rośliny upiększają i urozmaicają przestrzeń publiczną, a także zwiększają retencję wody. Dodatkowo drzewa, zwłaszcza te starsze, dają latem cień - czytamy w komunikacie ZDM.

Zielona "obwodnica" Gocławia: ponad 200 drzew i 20 ogrodów deszczowych

ZDM zapowiada, że w ramach przetargu na ulice Umińskiego, Abrahama, Meissnera i Jugosłowiańską trafią nowe drzewa, dużo niższej zieleni oraz pojawią się tam ogrody deszczowe, pełniące niezwykle ważną rolę retencyjną.

Przy okazji prac na Meissnera i Umińskiego przy wyjazdach z dróg osiedlowych skuliśmy asfalt i wyznaczyliśmy powierzchnie wyłączone z ruchu. Te z widocznymi kamykami zostały zabezpieczone z myślą o przekształceniu w ogrody deszczowe, których powstanie łącznie 20 - 11 na ul. Meissnera, 6 na ul. Umińskiego i 3 na ul. Abrahama. W sumie zajmą 348 m kw. - zapowiadają drogowcy.

Na "obwodnicy" Gocławia zostanie posadzonych 208 nowych drzew - 103 grusze drobnoowocowe, 61 lip drobnolistnych, 42 jesiony pensylwańskie i dwa jarzęby szwedzkie. Na ul. Umińskiego stanie 39 drzew, na ul. Abrahama - 81, na ul. Meissnera - 85, a na ul. Jugosłowiańskiej - 3. Ponadto w wielu miejscach zostaną posadzone mieszanki bylin z krzewami. Łącznie będzie to kilkadziesiąt tysięcy nowych roślin.

Przetarg na wykonanie robót zostanie ogłoszony po publikacji w dzienniku urzędowym UE. Jak informuje ZDM, powinno to nastąpić do końca tygodnia. Na oferty Zarząd Dróg Miejskich czekać będzie do 6 września.

Jeżeli uda się rozstrzygnąć przetarg, pierwsze efekty prac będzie można podziwiać już jesienią tego roku - na początku na ulicach Umińskiego, Meissnera i Jugosłowiańskiej. Z kolei na ulicy Abrahama najpierw przeprowadzony zostanie remont wzorem pozostałych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto