Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa. Odbudowa Pałacu Saskiego. Architekci zaniepokojeni ekspresowym trybem inwestycji. Jest apel do prezydenta RP

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Odbudowa Pałacu Saskiego. Zaniepokojeni architekci napisali list do Andrzeja Dudy
Odbudowa Pałacu Saskiego. Zaniepokojeni architekci napisali list do Andrzeja Dudy Materiały prasowe
Stowarzyszenie Architektów Polskich opublikowało w sieci treść pisma skierowanego do prezydenta kraju Andrzeja Dudy, w związku z planowaną odbudową Pałacu Saskiego. W liście czytamy m.in. o zaniepokojeniu członków SARP wynikającym z ekspresowego tempa realizacji inwestycji. Architekci zwracają uwagę na pominięcie wielu istotnych procedur oraz na konieczność przeprowadzenia konkursu architektonicznego.

W niedzielę 15 sierpnia 2021 roku prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Głowa państwa zaznaczyła, że realizacja tej inwestycji powinna nastąpić dawno, jednak "polskie państwo cały czas przed laty podnosiło się z ruin".

Dziękuję wszystkim Państwu, którzy zaangażowali się w sprawę odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej - zespołu budynków, który był niegdyś symbolem Warszawy - mówił prezydent w trakcie uroczystości podpisania ustawy.

Architekci zaniepokojeni. "Pominięto wiele ważnych procedur"

Głos w sprawie inwestycji zabrali Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Zarząd Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. Skierowali oni do prezydenta kraju specjalne pismo, w którym wyrazili swoje zaniepokojenie związane z szybkim tempem postępujących prac.

Obawiamy się, że ekspresowy tryb tej inwestycji, zakładający pominięcie wielu ważnych procedur, w tym szczegółowych uzgodnień konserwatorskich może doprowadzić do powstania obiektów o wątpliwej architektonicznej jakości, które zarówno nie stanowić będą wartości historycznej, jak i swoim standardem rozminą się ze współczesnymi potrzebami i oczekiwaniami - czytamy w liście do prezydenta RP.

SARP: konieczny jest konkurs architektoniczny

W dalszej części listu architekci zwracają uwagę na fakt, że od wielu dekad trwa społeczna dyskusja dotycząca zagospodarowania placu Piłsudskiego i wciąż nie została ona zakończona.

Żyjąc w czasach poważnych przewartościowań dotyczących budowania i zrównoważonego rozwoju jako społeczeństwo zaczynamy inaczej postrzegać duże inwestycje publiczne. Związane z nimi decyzje powinny być podejmowane w oparciu o merytoryczną dyskusję, w okolicznościach społecznej partycypacji, z uwzględnieniem wytycznych władz samorządowych - czytamy w piśmie.

Architekci podkreślili także, że jedynym słusznym rozwiązaniem w obecnej sytuacji jest zorganizowanie konkursu architektonicznego.

W przypadku tak istotnej przestrzeni jak Plac Piłsudskiego, rozwiązaniem koniecznym powinno być ogłoszenie konkursu architektonicznego dopuszczającego różne rozwiązania, nie zaś wyłącznie ścisłą rekonstrukcję. O powodzeniu tego typu procedur świadczą liczne, docenione zarówno w naszym kraju, jak i w świecie, realizacje budynków publicznych, które dokonały się w Polsce w ostatnich latach - czytamy w liście do Andrzeja Dudy.

Pod listem podpisali się Marta Sękulska-Wrońska, prezes oddziału warszawskiego SARP oraz Grzegorz Stiasny, wiceprezes SARP ds. twórczości.

O historii Pałacu Saskiego przeczytacie w naszym osobnym artykule

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto