Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa. Odnaleziono pamiątki po Polakach więzionych w areszcie śledczym NKWD. Wkrótce wzbogacą wyjątkową wystawę

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Odnaleziono pamiątki po więźniach NKWD. Wkrótce trafią na wystawę
Odnaleziono pamiątki po więźniach NKWD. Wkrótce trafią na wystawę Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
W latach 1944-45 w budynku przy ul. 11 Listopada 66 na warszawskiej Pradze znajdował się areszt śledczy NKWD, w którym wieziono i przesłuchiwano Polaków. Na ścianach cel osadzeni pozostawili inicjały, pseudonimy i daty. Po przejściu licznych prac konserwatorskich, zabytkowe inskrypcje zostały przekazane do Instytutu Pamięci Narodowej. Wkrótce zbogacą one wystawę "Czerwona mapa Pragi".

Władze Warszawy poinformowały w czwartek 21 kwietnia o podarowaniu Instytutowi Pamięci Narodowej inskrypcji znalezionych na ścianach piwnicy dawnego aresztu śledczego NKWD, mieszczącego się w latach 1944-1945 przy ul. 11 Listopada 66, na stołecznej Pradze. Zapiski, które wykonali osadzeni tam Polacy, trafią do siedziby IPN przy ulicy Strzeleckiej, gdzie wzbogacą wystawę "Czerwona mapa Pragi”.

Wyjęte z muru piwnicy cegły i elementy drewniane z napisami zostały ofiarowane przez m.st. Warszawę Instytutowi Pamięci Narodowej. Podpisanie umowy przekazania reliktów odbyło się na początku kwietnia, wtedy też po raz pierwszy artefakty zostały zaprezentowane publicznie. Z chwilą podpisania umowy Instytut Pamięci Narodowej stał się pełnoprawnym nabywcą zabytków, zobowiązał się do zapewnienia im właściwych warunków przechowywania, eksponowania oraz prowadzenia działań edukacyjnych - poinformował stołeczny Ratusz.

Odnaleziono pamiątki po więźniach NKWD. Wkrótce trafią na wystawę

Warszawa. Odnaleziono pamiątki po Polakach więzionych w ares...

Zabytkowe inskrypcje trafią na wystawę

Budynek znajdujący się przy ulicy 11 listopada 66 jest wyłączony z użytku, a jego stan techniczny nie rokował szans na zachowanie zabytków w ich historycznym kontekście. Z postulatem ratowania i zapewnienia przez miasto ich trwałej ochrony zwróciło się do BSKZ Stowarzyszenie Kolekcjonerzy Czasu.

Całe przedsięwzięcie wiązało się więc z koniecznością sporządzenia wspomnianej dokumentacji konserwatorskiej i uzyskaniem pozwolenia MWKZ. Niezbędne było również zawarcie porozumienia z następcami prawnymi byłych właścicieli nieruchomości, umożliwiającego wyjęcie inskrypcji ze ścian budynku - informowały władze stolicy kilkanaście dni temu.

Dokumentacja techniczno-konserwatorska oraz prace zabezpieczające zostały sfinansowane ze środków Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. Urzędnicy podkreślają, że skomplikowany proces pozyskania i odłączenia inskrypcji od ścian budynku był możliwy dzięki współpracy i zaangażowaniu BSKZ oraz Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami Praga-Północ.

Na czas przenosin z ul. 11 Listopada na ul. Strzelecką do siedziby IPN zabytki zostały odpowiednio zabezpieczone, po czym pod okiem konserwatora zostały złożone w lapidarium IPN. W niedalekiej przyszłości, po wykonaniu dodatkowych zabiegów konserwatorskich i ustaleniu formy docelowej prezentacji, inskrypcje dopełnią stałą ekspozycję w Izbie Pamięci IPN.

Dom z mroczną przeszłością

Od jesieni 1944 roku w rejonie ulic 11 Listopada, Szwedzkiej, Strzeleckiej i Środkowej sowieccy funkcjonariusze przejmowali ocalałe kamienice na swoje kwatery. Górne kondygnacje adaptowali na pomieszczenia operacyjno-biurowe, piwnice zaś przekształcali na cele.

Odnaleziono pamiątki po więźniach NKWD. Wkrótce trafią na wystawęUrząd Miasta Stołecznego Warszawy

Budynek przy ulicy 11 listopada 66 był wykorzystywany jako areszt tymczasowy przez komisarzy z głównej placówki NKWD, przy ulicy Strzeleckiej 8 (dziś działa tam Izba Pamięci Instytutu Pamięci Narodowej). W sąsiednim budynku Rogatki Bródnowskiej przy ul. 11 Listopada 68, funkcjonował do 1945 roku Sowiecki Trybunał Wojenny.

W budynku pod nr 66 więźniów uznanych za politycznych wrogów, m.in. żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, brutalnie przesłuchano i torturowano. Na ścianach cel aresztowani pozostawili inicjały, pseudonimy i daty. W połowie 2021 roku na zlecenie Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków martyrologiczne inskrypcje zostały zinwentaryzowane. W kolejnych miesiącach wykonano także program prac konserwatorskich.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto