Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa. Ogródki gastronomiczne z opłatą mniejszą o 75 procent. Prezydent Rafał Trzaskowski: składajcie wnioski

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Ogródki gastronomiczne w Warszawie nadal z mniejszą opłatą. 75-procentowy rabat
Ogródki gastronomiczne w Warszawie nadal z mniejszą opłatą. 75-procentowy rabat Paweł Relikowski
Urząd Miasta Stołecznego Warszawy przekazał, że ze względu na pandemię koronawirusa, do końca 2021 roku obowiązywać będą obniżone o 75 procent stawki opłat za zajęcie pasa drogowego pod ustawienie na nim ogródka gastronomicznego. Wcześniej o decyzji radnych poinformował prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy przypomina za pośrednictwem swojej strony internetowej, że już wkrótce nastąpi ponowne otwarcie ogródków gastronomicznych. Podkreśla, że Zarząd Dróg Miejskich umożliwi ich rozstawienie z dniem zniesienia ograniczenia, a więc 15 maja.

Warto podkreślić, że sezon na ogródki gastronomiczne trwa od 1 marca do 31 października. Rząd podjął decyzję o opóźnieniu jego inauguracji ze względu na trwającą pandemię COVID-19.

- Z powodu epidemii rozpoczęcie sezonu od marca było niemożliwe. Rząd zapowiedział, że od 15 maja korzystający z przestrzeni miejskiej przedsiębiorcy mogą wracać z ogródkami gastronomicznymi przy swoich lokalach - informują władze stolicy.

Opłaty mniejsze o 75 procent

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy informuje, że za udostępnienie przestrzeni miejskiej pobierana jest opłata. W zależności od kategorii drogi (powiatowa, wojewódzka czy krajowa) jej koszt wynosi od 1,50 zł do 1,90 zł za metr kwadratowy dziennie. Władze stolicy przypominają jednak, że stołeczni radni na wniosek prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, zdecydowali, że ze względu na pandemię do końca 2021 r. obowiązywać będą o 75 proc. mniejsze stawki opłat za zajęcie pasa drogowego pod ustawienie na nim ogródka gastronomicznego.

Wcześniej o 75-procentowym rabacie informował także prezydent stolicy.

- Dzięki zeszłorocznej decyzji Rady Warszawy, o 75 proc. zostały obniżone stawki za zajęcie pasa drogowego pod ogródki gastronomiczne. Zachęcam przedsiębiorców do składania wniosków, a każdy z nich postaramy się rozpatrzyć jak najszybciej - informował Rafał Trzaskowski.

Urząd informuje, że do Zarządu Dróg Miejskich jak dotąd wpłynęło ok. 250 wniosków o wydanie decyzji zezwalających na funkcjonowanie ogródków gastronomicznych. Podkreślono, że są one rozpatrywane na bieżąco.

Poinformowano także, że w ubiegłym roku ZDM wydał 498 decyzji na ustawienie ogródka restauracyjnego lub kawiarnianego dla ponad 400 podmiotów.

Zieloni apelują o symboliczną opłatę

O obniżenie opłat za ogródki gastronomiczne w Warszawie apelują również Zieloni. Partia zabrała ponad 500 podpisów pod obywatelskim projektem uchwały, zakładającym zmniejszenie opłat do symbolicznego jednego grosza.

- Teraz zwracamy się do Rady Miasta Warszawy o dalsze wsparcie przedsiębiorców w przedłużającym się lockdownie. Stąd ta petycja, która jest obywatelską inicjatywą uchwałodawczą, apelującą o obniżenie opłat za ogródki restauracyjne i kawiarniane do symbolicznego 1 grosza do końca pandemii - mówiła podczas konferencji prasowej posłanka Urszula Zielińska, cytowana przez PAP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto