Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa otrzyma milion złotych w ramach akcji "Najbardziej odporna gmina". W stolicy przeciw COVID-19 zaszczepiło się blisko 69 proc. osób

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Blisko 69 proc. osób zaszczepionych w Warszawie. Milion złotych nagrody dla stolicy
Blisko 69 proc. osób zaszczepionych w Warszawie. Milion złotych nagrody dla stolicy Łukasz Kaczanowski / Polska Press
Warszawa zwyciężyła w konkursie "Najbardziej odporna gmina" zorganizowanym w ramach Narodowego Programu Szczepień. Według oficjalnych danych przekazanych przez ministerstwo zdrowia, w stolicy przeciwko koronawirusowi zaszczepiło się aż 68,79 procent osób. Obywatelska postawa mieszkańców zostanie nagrodzona. Miasto otrzyma milion złotych nagrody. Pieniądze zostaną przeznaczone na dalszą walkę z pandemią COVID-19 oraz jej przeciwdziałanie.

Według najnowszych danych opublikowanych przez ministerstwo zdrowia, w Warszawie przeciwko chorobie COVID-19 zaszczepiło się jak dotąd aż 68,79 procent osób. Oznacza to, że stolica zwyciężyła w rządowym konkursie "Najbardziej odporna gmina" (w kategorii duże miasta - powyżej 100 tysięcy mieszkańców) i otrzyma nagrodę w wysokości 1 miliona złotych.

Środki mają zostać przeznaczone na przeciwdziałanie pandemii koronawirusa związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków, w tym społecznych tej choroby.

Milion złotych dla Warszawy. Wiemy, gdzie trafią pieniądze

Warszawa jest pod względem liczby wykonanych szczepień przeciw COVID-19 w ścisłej czołówce wśród największych miast w Polsce. W pełni zaszczepionych jest już niemal 69 proc. mieszkańców. Dlatego w rządowym konkursie "Najbardziej Odporna Gmina" otrzymamy 1 mln zł nagrody - przeznaczymy ją na dalszą walkę z pandemią. Środki skierujemy między innymi na wsparcie psychiatryczne i psychologiczne dla osób, które mierzą się z kryzysami spowodowanymi pandemią - w tym izolacją społeczną - poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Warszawa szczepi się przeciw COVID-19. Najnowsze dane

Od początku akcji szczepień w punktach szczepień zorganizowanych przez m.st. Warszawę wykonaliśmy już ponad 600 tys. szczepień. W ramach kolejnej odsłony kampanii informacyjnej „Warszawa szczepi” zachęcamy mieszkańców do przyjęcia dawki przypominającej szczepionki. Poza siecią miejskich przychodni, które szczepią chętnych nadal działa również miejski punkt szczepień pod Pałacem Kultury i Nauki, a w weekendy punkt na skwerze Hoovera. Nadal szczepimy uczniów w szkołach, organizujemy punkty wymazowe, gdzie można wykonać testy na obecność COVID-19. Jak widać po liczbie zaszczepionych mieszkańców, te działania przynoszą realne efekty - mówi Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Wiceprezydentka Warszawy w poście opublikowanym na Facebooku przypomniała także, że stolica otrzymała wcześniej nagrodę w innym rządowym konkursie "Gmina na medal".

Nagrodę w wysokości 100 tys. zł, którą przeznaczyliśmy na wsparcie psychologiczne dla uczniów, dla których czas pandemii i nauki zdalnej był niezwykle trudny. To, co dzieje się teraz w szpitalach, pokazuje, że szczepienia są niezwykle ważne. Zachęcam do szczepień wszystkich tych, którzy nie mają przeciwskazań. Największą nagrodą jest nasze zdrowie i życie - napisała na Facebooku zastępczyni Rafała Trzaskowskiego.

Według najnowszych danych w Warszawie liczba w pełni zaszczepionych mieszkańców wynosi 1 234 232. Procentowo najwięcej osób zaszczepionych przynajmniej jedną dawką jest w grupie mieszkańców powyżej 70 roku życia (niemal 87 proc.). Następnie najwięcej osób zaszczepionych przeciw COVID-19 to mieszkańcy w wieku 20-39 lat (prawie 85 proc.) oraz mieszkańcy 40-59 lat (niemal 81 proc.).

Co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło również ponad 76 proc. osób w przedziale 60-69 lat. Warszawa może się też pochwalić bardzo wysokim odsetkiem szczepień wśród młodzieży - ponad 66 proc. - czytamy na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Nagrody dla Piaseczna i Podkowy Leśnej

Warto podkreślić, że w kategorii "Najbardziej Odporna Gmina (małe gminy)" zwyciężyła Podkowa Leśna - niewielka miejscowość położona w województwie mazowieckim, w powiecie grodziskim. Z informacji przekazanych przez resort zdrowia wynika, że zaszczepiło się tam 70,24 procent osób. To najlepszy wynik procentowy w kraju.

Z kolei wśród średnich miast (30-100 tys. mieszkańców) zwyciężyło Piaseczno. Zaszczepiło się tam 65,16 procent osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto