Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa otworzyła przedszkola bez przebadana opiekunów. Tymczasem w Łodzi 456 pracowników ma podejrzenie koronawirusa

Redakcja
Koronawirus. Warszawa otworzyła przedszkola bez przebadana opiekunów
Koronawirus. Warszawa otworzyła przedszkola bez przebadana opiekunów um.warszawa
Koronawirus. Prezydenci Warszawy, Gdańska, Poznania oraz Białegostoku zaapelowali we wtorek (19 maja 2020) do rządu o obowiązkowe testy na koronawirusa dla pracowników oświaty. Miałoby to sens, gdyby nie fakt, że żłobki i przedszkola w stolicy funkcjonują już od wczoraj. Opiekunowie wznowili pracę bez wcześniejszego przebadania się. Szczegóły w tekście poniżej.

Przedszkola i żłobki w Warszawie otwarte

Wczoraj (18 maja 2020) przedszkola i żłobki w Warszawie wznowiły swoją działalność. Opiekunowie rozpoczęli pracę bez wcześniejszego przetestowania się na obecność koronawirusa. Dziś (19 maja 2020) prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaapelował do rządu o wprowadzenie obowiązkowych testów dla wszystkich pracowników oświaty. - Stoimy tu w imieniu wszystkich mniejszych miast i wsi. Rząd odwrócił się do nas plecami [...] Jeżeli mamy odmrażać gospodarkę, najpierw musimy zwiększyć liczbę i możliwość testowania obywateli. Dlatego dzisiaj domagamy się jak największej ilości testów i wzięcia odpowiedzialności przez rząd za to, co się dzieje. W samej Warszawie pracuje w żłobkach i przedszkolach 16 tys. osób. Oni wszyscy muszą mieć poczucie, że są bezpieczni, tak samo jak dzieci, z którymi pracują- powiedział Rafał Trzaskowski podczasj konferencji prasowej. Do apelu dołączyli się także prezydenci Gdańska, Poznania oraz Białegostoku.

- My tutaj stoimy nie tylko w imieniu dużych miast, ale także prezydentów, burmistrzów, wójtów mniejszych miasteczek, wsi, bo wszyscy mamy dokładnie takie same problemy - powiedział Rafał Trzaskowski.

14% opiekunów w Łodzi z podejrzeniem COVID-19

Włodarze miast zdecydowali się o wystosowanie apelu po opublikowaniu wyników testów wśród łódzkich pracowników oświaty. Łódź podjęła decyzję, aby przed otwarciem żłobków i przedszkoli zbadać wszystkich opiekunów. Z badań wynikło, że na 3337 przebadanych pracowników żłobków i przedszkoli, osób z podejrzeniem jest 456. Oznacza to, że 14% pracowników prawdopodobnie miało styczność z chorobą lub jest aktualnie zakażonych wirusem. Dlaczego w Warszawie nie zostały wykonane takie testy? - Odpowiedzialność za testy to jest odpowiedzialność rządu. Jeśli chodzi o testy przesiewowe, które były przeprowadzone w Łodzi, to one nie są do końca precyzyjne. Dlatego domagamy się od rządu przeprowadzenia testów molekularnych, które rozwiałyby wątpliwości. Nie może być tak, że przez cały czas samorządy wykonują pracę za rząd - powiedział prezydent Warszawy.

Rodzice boją się o dzieci

Na podstawie przeprowadzonych przez miasto ankiet wśród ponad 70 tys. rodzin, chęć oddania dzieci do przedszkoli zgłosiło 24 proc. rodzin, a do żłobków - 34 proc. Oznacza to, że do przedszkoli miało wrócić ok. 14 tys. dzieci, a do żłobków ok. 2,8 tys. maluchów. - Ostatecznie dziś (18 maja. red.) do przedszkola przyszło 10% ogółu przedszkolaków, czyli 5600 dzieci - przekazała Renata Kaznowska - Wiceprezydent m.st. Warszawy. To pokazuje, że rodzice mają obawy przed posłaniem dzieci do placówek.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto