Warszawa polskim miastem przyszłości 2050. Stolica zwyciężyła w prestiżowym rankingu

Michał Skorupka
Michał Skorupka
Warszawa polskim miastem przyszłości. Stolica wygrywa w prestiżowym rankingu
Warszawa polskim miastem przyszłości. Stolica wygrywa w prestiżowym rankingu Szymon Starnawski
Udostępnij:
Warszawa wyprzedziła pozostałe polskie aglomeracje pod względem jakości budynków biurowych i jakości infrastruktury miejskiej. Z raportu przygotowanego przez Grupę Saint-Gobain i Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością wynika, że to właśnie stolica ma szansę, by najszybciej w kraju uzyskać status miasta przyszłości. Na podium rankingu znalazły się jeszcze Wrocław i Katowice, z kolei na końcu zestawienia - Kraków.

Grupa Saint-Gobain oraz Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością opublikowały ranking "Polskie miasta przyszłości 2050". Autorzy zestawienia skupiali się na czterech obszarach funkcjonowania. Oto one:

  • Praca w mieście (budynki biurowe)
  • Mieszkanie w mieście (budynki mieszkalne)
  • Infrastruktura miejska związana ze spędzaniem wolnego czasu ("po godzinach")
  • Transport

Poza rankingiem powstało także dodatkowe zestawienie miast w kategorii "szkolnictwo".

Warszawa liderem rankingu "Polskie miasta przyszłości 2050"

Warszawa wyprzedziła pozostałe polskie aglomeracje pod względem jakości budynków biurowych i jakości infrastruktury miejskiej, w której spędzamy wolny czas.

Inwestycje podejmowane w ostatnich latach koncentrowały się na wielu obszarach, takich jak zrównoważony rozwój, kultura, edukacja, sport i rekreacja, a ich wspólnym celem było podniesienie jakości i standardu życia warszawiaków. Wiemy, że aby skutecznie konkurować z innymi miastami Europy i świata oraz żeby utrzymać miano lidera, Warszawa musi dostosowywać swoją ofertę do szybko zmieniającej się rzeczywistości. Dlatego też w zapisach Strategii #Warszawa 2030 znalazły się cele dotyczące obszarów badanych w rankingu Polskich Miast Przyszłości 2050. Różnorodna oferta biurowa, dostępne mieszkania, inwestycje w obiekty "czasu wolnego” czy rozwój zeroemisyjnego transportu to tylko niektóre priorytety w polityce rozwoju Warszawy - mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w Urzędzie m.st. Warszawy

Jak czytamy na stronie Ratusza, wstępem do opracowania rankingu był pierwszy tego typu w historii Polski foresight (badanie nt. prawdopodobnych ścieżek długoterminowego rozwoju), dzięki któremu określono trzy najbardziej prawdopodobne scenariusze rozwoju polskich miast w perspektywie kolejnych 30 lat. Do ich przygotowania zaangażowano specjalistów z firmy konsultingowej 4CF, która realizowała projekty m.in. dla Organizacji Narodów Zjednoczonych, Światowej Organizacji Zdrowia, czy UNESCO.

Najprawdopodobniej większość z nas do 2050 roku będzie mieszkać w miastach. Przygotowując ranking polskich miast przyszłości zależało nam na zdiagnozowaniu stanu gotowości naszych aglomeracji do sprostania wyzwaniom, które niesie przyszłość. A te, okazuje się, nie są wcale tak optymistyczne, jak moglibyśmy się spodziewać. Czeka nas wiele wyzwań, którym sprostać mogą jedynie współpracujące ze sobą i świadome problemu władze, organizacje społeczne i przedstawiciele firm, które będą miały udział w transformacji miast w perspektywie kolejnych trzech dekad - mówi Henryk Kwapisz, dyrektor ds. relacji instytucjonalnych w Grupie Saint-Gobain, która jest inicjatorem rankingu "Polskie Miasta Przyszłości 2050”.

Kacper Nosarzewski z Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością wyjaśnia, że tworząc ranking Polskich Miast Przyszłości 2050 skupiano się na głównych obszarach ich funkcjonowania i mierzalnych wskaźnikach.

W kategoriach uwzględniających analizę budynków odnieśliśmy się do wielkości powierzchni budynków, które uzyskały certyfikaty poświadczające ich najwyższy standard w przeliczeniu na mieszkańca. W analizie czwartej z kategorii - transportu - posłużyliśmy się danymi "Rankingu elektromobilnych miast” Polityki Insight i Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych - wyjaśnia metodologię powstania rankingu Kacper Nosarzewski, współautor rankingu.

Pełne opracowanie raportu Polskie Miasta Przyszłości 2050 można znaleźć pod adresem: www.miastaprzyszlosci2050.pl

Ruszyły zapisy na trzecie szczepienie dla młodzieży

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie