Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa poniżej średniej w spisie powszechnym. Obowiązku dopełniło 70 proc. gospodarstw domowych

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Warszawa poniżej średniej w spisie powszechnym. Są najnowsze dane
Warszawa poniżej średniej w spisie powszechnym. Są najnowsze dane Szymon Starnawski
Według najnowszych informacji, w spisie powszechnym wzięło udział blisko 80 procent Polaków. Warszawa jest poniżej średniej. Jak dotąd, w stolicy obowiązku dopełniło około 70 procent gospodarstw domowych. Warto pamiętać, że za odmowę udziału w spisie grozi kara grzywny w wysokości nawet 5 tysięcy złotych.

Jak dotąd w spisie powszechnym udział wzięło blisko 80 procent Polaków. Warszawa jest poniżej średniej. Z najnowszych informacji przekazanych przez portal "TVP3 Warszawa" wynika, że w stolicy obowiązku nie dopełniło kilkaset tysięcy gospodarstw domowych. Przypomnijmy, że do końca spisu pozostało niespełna dwa tygodnie.

Do końca spisu pozostało już niewiele. Rzeczywiście, liczba mieszkań do spisania jest całkiem spora i wynosi kilkaset tysięcy. Ważne jest to, żeby wziąć udział w tym spisie, chociażby po to, aby wiedzieć dokładnie jaka jest liczba mieszkańców Warszawy. To jest istotne ze względu na zarządzanie miastem, a także na planowanie infrastruktury czy szacowanie opłat, np. za śmieci - tłumaczy Tomasz Zegar z Mazowieckiego Ośrodka Badań Regionalnych, w programie "Telewizyjny Kurier Warszawy".

W Warszawie udało się spisać około 70 proc. gospodarstw domowych.

Spis obowiązkowy dla wszystkich

Przypomnijmy, że 1 kwietnia 2021 roku rozpoczął się w Polsce Narodowy Spis Powszechny. Początkowo miał trwać do końca czerwca, jednak ze względu na pandemię COVID-19 termin wydłużono do końca września. Główny Urząd Statystyczny zwyczajowo przeprowadza spis raz na dziesięć lat, a jego celem jest ustalenie sytuacji demograficznej i mieszkaniowej na poziomie kraju, województw, powiatów i gmin.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie oraz Główny Urząd Statystyczny deklarują, że przeprowadzenie takiego spisu umożliwia przyjrzenie się zmianom, które zaszły w naszym społeczeństwie w ciągu ostatnich lat oraz przygotowanie prognoz rozwoju na kolejne.

Ważne aby pamiętać, że wzięcie udziału w spisie jest obowiązkowe. Odmowa wykonania obowiązku statystycznego może wiązać się z karą grzywny nawet do 5 tysięcy złotych. Spisać możemy się na kilka sposobów. Najpopularniejszym z nich jest wypełnienie formularza w internecie na stronie spis.gov.pl. Ponadto możemy zadzwonić na infolinię spisową lub po prostu umówić się osobiście z rachmistrzem.

Policja przypomina, że biorąc udział w spisie powszechnym powinniśmy pamiętać o zachowaniu czujności. Pod rachmistrzów chętnie podszywają się bowiem oszuści, zarówno telefonicznie, jak i osobiście. Ich celem jest próba wyłudzenia danych osobowych. Wiarygodność rachmistrzów można sprawdzić zarówno w sieci, gdzie istnieje zakładka "sprawdź tożsamość rachmistrza", a także poprzez infolinię

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto