Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa. Popularny światowy multipleks zakończy działalność. Co z warszawskimi placówkami? Nie podnieśli się po pandemii

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne
Cineworld, a więc właściciel sieci kin Cinema City, ma problemy z płynnością finansową. Według prestiżowego amerykańskiego "Wall Street Journal" już wkrótce ogłosi upadłość. Czy w związku z tym zamknięte zostaną kina w Polsce i w Warszawie? Obecnie w stolicy (licząc podwarszawskie Janki) jest ich siedem. Co dalej z warszawskimi kinami?

Firma póki co nie odniosła się do wiadomości, o ogłoszeniu upadłości, przekazanych przez WSJ, natomiast ogłosiła, że poszukuje inwestora, który poprawi płynność finansową spółki. Branża kinowa bardzo dotkliwie odczuła kryzys związany z pandemią koronawirusa. Na całym świecie kina były zamykane kilkukrotnie (lub na stałe) z powodu lockdownów. Wiele premier przenoszono w czasie, a część zrealizowano w serwisach streamingowych.

Wpłynęło to także na nawyki konsumentów, którzy coraz częściej zostawali w domach przyzwyczajeni, że filmy kinowe w ciągu kilku tygodni trafiały na VOD. Nawet otwarcie kin w czasie pandemii często oznaczało (jak w Polsce) ograniczoną możliwość sprzedaży biletów lub zakaz sprzedaży przekąsek i gastronomii na których branża miała zdecydowanie największą marżę.

Kiedy wszystko zaczęło wracać do normy małe kina apelowały o pomoc w przetrwaniu z powodu problemów finansowych

Tak było chociażby z najmniejszym kinem w Warszawie, kinem Amando, o czym pisaliśmy tutaj w lipcu. Okazuje się, że multipleksy za którymi stoją duże korporacje nie poradziły sobie lepiej. Póki co, nie wiadomo co stanie się z kinami w Polsce, w tym w Warszawie. Przypomnijmy jednak, że to bardzo prestiżowe lokalizacje:

  • Arkadia
  • Galeria Mokotów
  • Sadyba Best Mall (IMAX)
  • CH Promenada
  • Galeria Północna
  • CH Janki
  • CH Bemowo

Prawdopodobnie w przypadku bankructwa ktoś mógłby wykupić całość i przejąć wszystkie placówki lub poszczególne lokalizacje by się zwolniły. Dwie konkurencyjne sieci, a więc Helios i Multikino już tylko czekają na decydujące rozstrzygnięcia. Przypomnijmy, że Helios planował kino w centrum handlowym po dawnym Tesco na Kabatach. Tam póki co deweloper otrzymał zgodę tylko na bloki mieszkalne na części działki, nie wiadomo czy częśc handlowa w ogóle powstanie. Multikino z kolei planowało zamknąć kino na Imielinie, a spekulowano o nowej placówce w przebudowanym Centrum Ursynów.

Obie inwestycje póki co są wstrzymane, a kino w znanej i popularnej lokalizacji to idealne miejsce do ekspansji. Zwłaszcza, że w zasobach Cinema City znajduje się chociażby jedyne w Warszawie kino typu IMAX. Na razie to spekulacje, ale rynek kinowy mocno odczuwa mniejsze zainteresowanie widzów związane także z brakiem hitów filmowych. Jedynym wyjątkiem jeśli chodzi o sprzedaż póki co był nowy Top Gun.

AKTUALIZACJA

Cinema City wydało na Twitterze krótki komunikat w sprawie informacji dotyczących Cineworld: W nawiązaniu do ostatnich komunikatów dotyczących wewnętrznych spraw finansowych grupy Cineworld pragniemy poinformować, że działalność biznesowa Cinema City pozostaje bez zmian. Zależy nam na naszych Klientach i tym, aby wciąż być najlepszym miejscem do oglądania filmów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto