Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa pracuje nad nową politykę kulturalną. Miasto ma być aktywne, przyjazne mieszkańcom i otwarte

Sylwia Arlak
Sylwia Arlak
Rozpoczęły się prace nad nową polityką kulturalną miasta. W myśl Strategii #Warszawa2030 przyświecają jej trzy przewodnie hasła: aktywni mieszkańcy, przyjazne miejsce, otwarta metropolia. - Stolica powinna być wygodnym miejscem do życia i do działania - podkreśla Paulina Nowicka, naczelnik wydziału strategi miasta. Dalsza część artykułu poniżej.

Przyjazna Warszawa dla wszystkich

Program rozwoju kultury do 2020 r. Miasto kultury i obywateli dobiega końca. Aktywni mieszkańcy, przyjazne miejsce, otwarta metropolia - tak w skrócie ma wyglądać nowa polityka kulturalna Warszawy, zgodna ze Strategią #Warszawa2030.Paulina Nowicka, naczelnik wydziału strategi miasta podkreśla, że mówiąc o kulturze trzeba skupić się przede wszystkim na mieszkańcu.

- Nie wskazujemy konkretnych rozwiązań, które chcemy wdrożyć w życie. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądał świat za pięć czy dziesięć lat. Jedno jest jednak pewne - najważniejszy jest mieszkaniec, który nie tylko jest użytkownikiem miasta, ale również jego współtwórcą. Wszystkie nasze codzienne zachowania, każdy wybór tworzą miasto - mówi Nowicka

Jaka powinna być Warszawa przyszłości? Jak tłumaczy naczelnik - ma być miejscem dla każdego. Takim, w którym każdy może czuć się bezpieczny i wolny. Takim, w którym może wyrażać siebie i swoje poglądy. Warszawa ma być przyjaznym, wygodnym miejscem do życia i do działania. Takim, w którym formalne i nieformalne grupy mieszkańców mają możliwość realizacji różnego typu przedsięwzięć. Miastem, które nie boi się wprowadzać innowacyjnych rozwiązań. Skupiającym kreatywne osoby.

- Chcemy, żeby metropolia wzmacniała swoje miejsce na arenie międzynarodowej. Chcemy udowodnić, że jest odważna i otwarta na świat, ale i na tych, którzy są obok. Istotne jest tutaj budowanie relacji sąsiedzkich. Połowa mieszkańców Warszawy nie urodziła się w tym mieście, a nie wszyscy się integrują. Zależy nam na odnowieniu wspólnot lokalnych - dodaje Nowicka.

Nowe miejsca pracy dla warszawiaków

Warszawa przyszłości to taka Warszawa, w której każdy mieszkaniec w pobliżu swojego miejsca zamieszkania ma zapewnione podstawowe potrzeby. - Żeby mógł spędzać czas wolny aktywnie, uprawiać sport, pójść do biblioteki, domu kultury, domu sąsiedzkiego. Uczestniczyć w różnego typu lokalnych wydarzeniach. Żeby miał w bliskiej odległości żłobek, przedszkole, szkołę oraz podstawową opiekę zdrowotną - tłumaczy dalej Nowicka.

ZOBACZ TEŻ:

Powraca uwielbiany przez warszawiaków cykl koncertów – H&M loves music. Przez 3 czerwcowe weekendy, w zajezdni przy ul. Redutowej 27 zobaczymy i i usłyszymy znanych polskich artystów. 
7 czerwca 2019
MrozuBass Astral x Igo

8 czerwca 2019
JIMEK SYMPHONIXX BIS & Goście SpecjalniRosalie.

14 czerwca 2019
MIUOSH – KOBIETYO.S.T.R. + JAN SERCE & MIĘTHA I ASFALT RECORDS SHOWCASE

	15 czerwca 2019
	KortezBasia Wrońska

21 czerwca 2019
BEDOES, SOLARPlan Be

22 czerwca 2019
BrodkaNatalia Przybysz

Bilety (które są jednocześnie kuponem na zakupy w sklepach H&M) kosztują 20 zł. Znajdziecie je na stronie  https://hm.goingapp.pl/

Co robić w czerwcu w Warszawie? Polecamy 25 najciekawszych w...

Istotne są nowe miejsca pracy, szczególnie w miejscach, które stały się "sypialniami" Warszawy. Miasto skupi się także na ochronie środowiska, walce ze smogiem, rozwoju terenów zielonych. - Ważne są tutaj postawy pro-ekologiczne mieszkańców, które chcemy budować - dodaje naczelnik. Miasto chce także przyciągnąć do Warszawy różne wydarzenia kulturalne, naukowe i biznesowe. Ale również brakujące ręce do pracy - specjalistów i twórców w różnych dziedzinach.

Aldona Machnowska-Góra koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej m.st. Warszawy ma nadzieję, że politykę kulturalną uda się przyjąć w okolicach listopada-grudnia 2019. Jak mówi, na jesień zaplanowano cykl konsultacji społecznych i spotkań otwartych, a także zbieranie mailowo uwag i propozycji.

"Dokument, który wypracujemy, określi główne obszary oraz wartości, jakimi chcemy kierować się przy jej realizacji, również w kontekście Strategii Warszawa 2030" - podkreśla miasto. Strategia #Warszawa2030 to najważniejszy dokument programujący rozwój miasta, nadrzędny wobec polityki kulturalnej. Został przyjęty rok temu przez Radę m.st. Warszawy.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto