Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa. Protest przed siedzibą PGE. Młodzież przeciwko nieodpowiedzialnej polityce energetycznej rządu

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
28 maja pod warszawską siedzibą spółki Polskiej Grupy Energetycznej odbyła się demonstracja Młodzieżowego Strajku Klimatycznego związana ze sprawą kopalni Turów. Młodzi ludzie zwracali uwagę na ''koszty społeczne, jakie mogą ponieść pracownicy i pracownice kopalni, jako wynik nieodpowiedzialnej strategii PGE i polskiego rządu''. Szczegóły poniżej.

''Sprawiedliwa transformacja teraz!''. Demonstracja Młodzieżowego Strajku Klimatycznego

W piątek, 21 maja, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Decyzja to efekt skargi strony czeskiej. Wydobycie w kopalni powoduje bowiem problemy ekologiczne u naszych południowych sąsiadów, przede wszystkim spadek poziomu wód gruntowych.

W związku z tym 28 maja o godz. 9.30 w Warszawie odbyła się demonstracja Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Pod siedzibą spółki Polskiej Grupy Energetycznej młodzi ludzie domagali się od PGE i rządu, aby zaczęto ''prowadzić długofalową, rozważną i sprawiedliwą transformację energetyczną'' oraz przestano ''okłamywać społeczności górnicze i składać im obietnice bez żadnego pokrycia''. Chodzi o to, aby PGE wzięła na siebie odpowiedzialność za los osób zatrudnionych w kopalni.

Warszawa. Protest przed siedzibą PGE. Młodzież przeciwko nie...

Brak planów na sprawiedliwą transformację spowodował, że rozporządzone przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zatrzymanie pracy kopalni w Turowie jest poważnym wstrząsem dla społeczności górniczej. W obecnej sytuacji ani rząd, ani PGE nie znajdują w sobie winy i nie zamierzają się stosować do rozporządzenia TSUE. Przemiana energetyczna, którą tak bardzo odwleka rząd jest niezbędna, a zaprzestanie wydobycia w Turowie jest nieuniknione dla odejścia Polski od węgla - tłumaczyli przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

I dodali: PGE jako strona konfliktu nie chce zaprzestać wydobycia węgla w Turowie, aby nie narazić się na straty finansowe. A perspektywa utraty pracy przez kilka tysięcy ludzi spada na drugi plan. Spółka nie planowała odchodzić od węgla w najbliższym czasie, zatem decyzja o wstrzymaniu pracy Turowa stała się dla niej zaskoczeniem, które obecnie stara się cofnąć we współpracy z rządem, aby kontynuować wydobycie węgla.

Podczas pikiety MSK nie pozostawił również bez komentarza umowy społecznej zawartej między związkami górniczymi, a rządem, która zakłada odejście Polski od węgla do 2049 roku.

Mówimy stanowcze NIE okłamywaniu społeczności górniczych i składaniu im obietnic bez żadnego pokrycia. Górnicy i ich rodziny zasługują na to, by poznać prawdę o przyszłości polskiej energetyki bezpośrednio od swoich przełożonych, nie od aktywistów i aktywistek - apelowali.

Zobaczcie też:

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto