Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa przejęła budynki przy Sobieskiego 100. Tak wyglądają wnętrza "Szpiegowa". "Każde z pomieszczeń jest zdemolowane"

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
W poniedziałek, 11 kwietnia, Warszawa w asyście komornika przejęła "Szpiegowo" dotychczas bezprawnie zajmowane przez Rosję. Po odzyskaniu nieruchomości natychmiast przystąpiono do sprawdzania każdego z pomieszczeń i protokołowania wszystkiego, co znajdowało się na miejscu. Po zakończeniu inwentaryzacji zdjęciami z wnętrza kompleksu podzielił się w mediach społecznościowych Rafał Trzaskowski. - Każde z pomieszczeń jest zdemolowane i ogołocone - napisał. Szczegóły poniżej.

"Szpiegowo" przejęte

Siłowe otwarcie bramy, plombowanie lokali, założenie nowych zamków. "Szpiegowo" ostatecznie zostało przejęte na rzecz stołecznego ratusza. Odzyskiwanie osiedla rozpoczęło się w poniedziałek, 11 kwietnia, rano - około godz. 9.00 przed wejściem na teren pojawili się przedstawiciele urzędu miasta oraz komornik w asyście straży miejskiej. Termin na dobrowolne wydanie nieruchomości przez Rosję upłynął bowiem o tej godzinie. Komornik, działający na wniosek prezydenta Warszawy, podjął ostatnią próbę odzyskania nieruchomości bez użycia przymusu. Ta również spotkała się z odmową ze strony przedstawiciela ambasady rosyjskiej.

W trakcie egzekucji zabezpieczono każde z setki pomieszczeń znajdujących się w budynku. ­O tym miejscu od dawna krążyły legendy. Nikt nie wiedział, co zastaniemy w środku, czy będą tam substancje niebezpieczne, osoby stawiające opór, dokumenty wymagające szczególnego postępowania. Byliśmy i jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz. Serdecznie dziękuję współpracującym z nami służbom za sprawne prowadzenie akcji - powiedział prezydent Warszawy.

Zdemolowane i ogołocone

Komornik przez kilka godzin sprawdzał każde z pomieszczeń i protokołował wszystko, co znajdowało się na miejscu. Inwentaryzacja zakończyła się ok. godz. 17.00 i wkrótce potem prezydent Warszawy opublikował zdjęcia z wnętrza kompleksu.

Każde z pomieszczeń jest zdemolowane i ogołocone. Wygląda na to, że do "uratowania" nadają się tylko ściany nośne. Pocięte było nawet okablowanie wind. Na miejscu zastaliśmy dwie kasy pancerne - obie puste - napisał na Twitterze Trzaskowski.

Warszawa przejęła budynki przy Sobieskiego 100. Tak wyglądaj...

"Szpiegowo" trafi w ręce Ukrainy

Nieruchomość zostanie przekazana Ukrainie - została już złożona nota dyplomatyczna do Ministerstwa Spraw Zagranicznych o wydzierżawienie budynków długoterminowo - choć nie wiadomo jak zostanie zagospodarowany ten teren. Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy w Polsce, powiedział, że może powstać tam przedszkole, szkoła, kulturalne centrum ukraińskie lub mieszkania dla Ukraińców.

Termin przekazania budynku naszym sąsiadom będzie oczywiście zależeć od stanu technicznego budynków. Przegląd rozpocznie się już niedługo. Jak podkreślił prezydent stolicy, wiele prywatnych firm zgłosiło się z deklaracją pomocy w remoncie tej nieruchomości.

Budynek przy ul. Sobieskiego 100 zajmowany był przez Federację Rosyjską od ponad czterdziestu lat, pierwotnie na mocy porozumień międzynarodowych przewidujących wykorzystanie obiektu na cele dyplomatyczne. "Szpiegowo" nie pełniło jednak takiej funkcji od dawna i dlatego Sąd Okręgowy w Warszawie w prawomocnym wyroku wydanym w 2016 roku nakazał Federacji Rosyjskiej zwrot bezprawnie zajmowanej nieruchomości oraz zapłatę ponad 7 mln zł należności wraz z odsetkami. Wobec braku woli wywiązania się przez stronę rosyjską z ciążącego na niej zobowiązania, prezydent Warszawy skierował wniosek o egzekucję komorniczą.

Jak wyjaśnił Tomasz Bratek, zastępca prezydenta Warszawy, decyzja o wszczęciu egzekucji komorniczej ma bezpośredni związek z napaścią Rosji na Ukrainę.

Na przestrzeni lat przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Urzędu m.st. Warszawy podejmowali szereg prób uregulowania sprawy "Szpiegowa". Trwały sądowe procedury. Strona polska nie chciała przyczynić się do wybuchu konfliktu, więc powstrzymywano się od stosowania przymusu. Sytuacja uległa zmianie, gdy Rosja bestialsko zaatakowała Ukrainę. Nie ma już przestrzeni na pobłażliwość - powiedział wiceprezydent Bratek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto