Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa przyjęła politykę różnorodności. Stolica ma być miastem "przyjaznym i bezpiecznym dla wszystkich"

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
UM Warszawa
Rada Warszawy przyjęła politykę różnorodności społecznej. W dokumencie opisano wartości i zasady działania miasta, których stosowanie ma zapewnić wszystkim osobom mieszkającym w Warszawie równe szanse i sprawiedliwe traktowanie. Jak podkreślają władze stolicy, wszyscy powinni czuć się w mieście szanowani i bezpieczni, nie odczuwać zagrożenia dyskryminacją czy nierównym traktowaniem. Szczegóły poniżej.

Politykę różnorodności społecznej przyjęła w czwartek, 7 kwietnia, Rada Warszawy. 41 radnych było za, 13 się wstrzymało, a 3 było przeciw.

Dokument dotyczy spraw wszystkich osób, które mieszkają w Warszawie. Powstał, żeby każda osoba czuła się tu szanowana i bezpieczna, nie odczuwała zagrożenia dyskryminacją czy nierównym traktowaniem i miała szansę rozwijać swój potencjał. Jest również ważną formą wsparcia dla grup szczególnie narażonych na dyskryminację. Pomoże w zarządzaniu różnorodnością społeczną miasta - tłumaczą stołeczni urzędnicy.

W dokumencie opisano wartości i zasady działania miasta, których stosowanie ma zapewnić wszystkim osobom mieszkającym w Warszawie równe szanse i sprawiedliwe traktowanie.

Miasto, realizując swoje zadania, będzie się nimi kierować. Wartości wskazane to: otwartość na drugiego człowieka, zrozumienie dla perspektyw innych niż własna, włączanie i solidarność. Z kolei zasady określono m.in. jako: dostępność miejskich usług dla wszystkich, dążenie do stosowania jak najwyższych standardów równego traktowania, reagowanie na sytuacje dyskryminacji oraz wspieranie dialogu i otwartości na różnorodność.

Przyjmujemy Politykę różnorodności społecznej w wyjątkowym momencie. Do Warszawy przyjeżdża coraz więcej osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Część z nich z nami zostanie. Polityka wskazuje nam zasady działania, które pomogą nam wspierać nowych mieszkańców i mieszkanki w ich życiu w Warszawie. Np. urzędnicy muszą rozumieć, że nie wszyscy mieszkańcy naszego miasta posługują się językiem polskim z równą biegłością - mówi dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego Karolina Zdrodowska.

Miasto zróżnicowane

Z badań przeprowadzonych przez ratusz wynika, że społeczność osób mieszkających w Warszawie jest bardzo zróżnicowana. Zarówno w ujęciu demograficznym, społecznym, kulturowym, jak i stylów życia.

Aż 40 proc. mieszkających w stolicy osób nie urodziło się w Warszawie - najczęściej są to przyjezdni z małych miejscowości lub wsi. W co piątym warszawskim gospodarstwie domowym (21,9 proc.) żyją osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Ponad 70 proc. osób mieszkających w stolicy ma wyższe wykształcenie.

W Warszawie wciąż wyraźne jest zróżnicowanie dochodów - zarówno pomiędzy lewo- a prawobrzeżną częścią miasta, jak i pomiędzy obszarami centralnymi a obrzeżami stolicy. Stolica jest też miejscem, gdzie przebywa najwięcej osób w kryzysie bezdomności w Polsce.

Mieszka tu, pracuje i studiuje znaczna grupa cudzoziemców i cudzoziemek. Według danych urzędowych liczba osób nieposiadających polskiego obywatelstwa, zameldowanych w Warszawie na pobyt stały lub czasowy, to 42 tys., choć w rzeczywistości jest ich prawdopodobnie o wiele więcej. Osoby te pochodzą z ponad 110 krajów. Na różnorodność społeczną składa się również różnorodność wyznaniowa. W Warszawie zarejestrowanych jest łącznie 55 kościołów i związków wyznaniowych - wymienia stołeczny ratusz.

Trudno oszacować, ile osób mieszkających w Warszawie identyfikuje się jako osoby LGBT+. Jednak w świetle szacunków organizacji działających na rzecz tej społeczności może to być nawet ok. 200 tys. osób.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto