Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa. Radni zgodzili się na połączenie dwóch miejskich instytucji. Przyczyną pandemia koronawirusa

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Radni zadecydowali o połączeniu Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta i Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych
Radni zadecydowali o połączeniu Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta i Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych ZDM
Stołeczni radni zgodzili się na połączenie Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta i Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych. W ramach fuzji powstanie jedna jednostka budżetowa pod nazwą Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Zmiany wejdą w życie od 1 września 2021 roku.

Radni ze stolicy postanowili połączyć dwie miejskie instytucje (Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta oraz Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych) w jedną jednostkę budżetową o nazwie Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Decyzja zapadła podczas ostatniej sesji rady miasta, która odbyła się 8 lipca 2021 roku.

W praktyce oznacza to, że pracownicy Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych automatycznie staną się pracownikami Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta. Władze Warszawy informują, że połączenie dwóch jednostek budżetowych jest efektem obniżenia dochodów do miejskiej kasy spowodowanego pandemią koronawirusa.

W takich warunkach korzystniejsze będzie utrzymanie jednej, silnej jednostki. Połączenie jednostek nie spowoduje zwiększenia wydatków Warszawy związanych z działalnością nowej jednostki po zmianach organizacyjnych w stosunku do zakładanych wydatków na funkcjonowanie obu jednostek oraz gwarantuje realizację statutowych zadań - informuje Polska Agencja Prasowa, cytująca przedstawicieli stołecznego Ratusza.

"Wysoko wyspecjalizowana jednostka"

Wśród głównych zadań Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta jest budowa lub przebudowa "obiektów kubaturowych", a także zarządzanie i administrowanie nieruchomościami. Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych zajmuje się z kolei inwestycjami związanymi z przebudową dróg oraz technicznej infrastruktury drogowej.

Połączenie obu jednostek budżetowych, pozwoli na utworzenie wysoko wyspecjalizowanej jednostki prowadzącej inwestycje miejskie, zgromadzenie w jednej organizacji know-how w zakresie inwestycji oraz uzyskanie korzyści zarządczych w związku z efektem skali - napisano w uzasadnieniu, cytowanym przez PAP.

Nazwa "Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta” zostanie zachowana ze względu na prawie 70-letnią tradycję. Po wojnie SZRM odbudował m.in. Stare i Nowe Miasto, Zamek Królewski, a w późniejszych latach budował wiele warszawskich osiedli jak np. Za Żelazną Bramą, Gocław, Targówek czy Bródno. Instytucja była również zaangażowana w budowę Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Powstania Warszawskiego, a także Muzeum Historii Żydów Polskich.

Za fuzją dwóch instytucji zagłosowało 42 radnych, 17 się wstrzymało. Nie było głosów przeciw. Zmiany wejdą w życie od 1 września 2021 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto