Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa. Rampa w Falenicy upamiętniająca Holocaust może zostać zlikwidowana. Mieszkańcy protestują

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Historyczna rampa kolejowa mieszcząca się w warszawskiej Falenicy może zostać usunięta. Wszystko za sprawą planowanej modernizacji torów linii otwockiej. Przeciwko takiemu rozwiązaniu są okoliczni mieszkańcy. Wyjaśniają oni, że obiekt ma dla nich szczególne znaczenie. To właśnie stąd w 1942 roku Niemcy wywozili żydowskich mieszkańców do obozu zagłady.

11 sierpnia 2021 roku PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały z firmą Trakcja umowę na modernizację linii kolejowej Warszawa Wschodnia - Warszawa Wawer. Na jej mocy pojawi się dodatkowa para torów, zostanie wybudowany nowy przystanek Grochów, a przystanek "Gocławek" zmieni lokalizację. Prace mają potrwać do 2023 roku.

Warszawa. Rampa w Falenicy upamiętniająca Holocaust może zos...

Na lata 2024-2026 zaplanowano z kolei roboty na odcinku Warszawa Wawer - Otwock. Jak informuje portal "TuWawer.pl", najważniejszym elementem drugiego etapu prac będzie budowa tuneli drogowych w ciągu Panny Wodnej i Izbickiej w Radości oraz w ciągu Walcowniczej i Bysławskiej w Falenicy. Na odcinku Międzylesie - Radość zaplanowano budowę wiaduktu, który umożliwi "przeplecenie" torów dla pociągów aglomeracyjnych z torami dalekobieżnymi.

W związku z planowanymi pracami, pojawiła się możliwość usunięcia rampy znajdującej się przy torach kolejowych w Falenicy. Takie rozwiązanie wzbudziło ogromne kontrowersje. Przeciwni usunięciu obiektu są zarówno aktywiści, jak i okoliczni mieszkańcy.

Niepewny los historycznej rampy

Przypomnijmy, że rampa jest miejscem upamiętniającym Holocaust. To właśnie stąd w 1942 roku Niemcy wywozili Żydów do obozu koncentracyjnego. Zdaniem mieszkańców i aktywistów miejsce to nie może zostać zlikwidowane, ponieważ ma zbyt duże znaczenie dla historii miasta.

Działacze postanowili interweniować zakładając Komitet Ochrony Rampy w Falenicy. Swój apel w sprawie wystosowali m.in. do PKP Polskich Linii Kolejowych, jak i do odpowiedzialnego za kulturę wicepremiera prof. Piotra Glińskiego, a także do mazowieckiego konserwatora zabytków prof. Jakuba Lewickiego i prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego.

Takich miejsc na linii Warszawa - Lublin było w czasach zagłady wiele, lecz do naszych czasów przetrwała tylko rampa w Falenicy. Dlatego to właśnie falenicka rampa powinna być utrzymana, ze względu na jej szczególne znaczenie symboliczne - rampy śmierci, jako ostatniej zachowanej stacji przed obozem zagłady - pisze Komitet Ochrony Rampy w Falenicy, cytowany przez portal "TuWawer.pl".

Odpowiedź kolejarzy

Głos w sprawie zabrali również kolejarze, którzy podkreślają, że o zabytkowym charakterze rampy dowiedzieli się niedawno.

Tego typu obiekty, które nie znajdują się w jakichś indeksach czy spisach i pojawiają się w momencie kiedy już trwa proces realizacji, są dużym wyzwaniem, ponieważ opóźniają czas realizacji projektu. Teraz chodzi o to, aby pogodzić interesy. Sądzę, że wyzwaniem jest to, żeby znaleźć taką formę, która jak najlepiej będzie mogła przypominać historię w sposób aktywny, żeby kogoś czegoś uczyć, ale jednocześnie ci, którzy mieszkają obok mogli się rozwijać, miasto się mogło rozwijać, żebyśmy z pamięcią historyczną mogli iść do przodu - mówi rzecznik Polskich Linii Kolejowych Mirosław Siemieniec w rozmowie z portalem "Radio dla Ciebie".

Wcześniej o wpis rampy do rejestru zabytków wnioskowało Towarzystwo Miłośników Falenicy. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto