Warszawa rozbudowuje system monitoringu jakości powietrza. Pojawił się pierwszy EkoSłupek, który kolorami sygnalizuje o smogu

Redakcja
Krystian Dobuszyński
Warszawa rozbudowuje system monitoringu jakości powietrza. Miasto zapowiedziało, że powstanie stacji monitoringu i 170 nowych czujników pomiaru stężenia zanieczyszczeń. Oprócz tego na Grochowie pojawił się nowoczesny EkoSłupek, który za pomocą koloru światła LED sygnalizuje jakość powietrza, a w szczególności stężenia pyłów zawieszonych. Szczegóły w artykule poniżej.

Stolica dąży do rozwoju kompleksowego systemu monitoringu jakości powietrza. W ramach tego ogłosiła właśnie przetarg na budowę kolejnej stacji monitoringu jakości powietrza. Pierwsza stacja pojawi się do końca lipca przy ul. Grochowskiej. Druga, na budowę której ogłoszono przetarg, stanie do końca bieżącego roku przy al. Solidarności, niedaleko pl. Bankowego. Obie stacje zostaną wybudowane w standardzie Państwowego Monitoringu Środowiska i wesprą ten system.

– Chcemy jeszcze bardziej rzetelnie informować mieszkańców o stężeniach zanieczyszczenia powietrza w stolicy. Tutaj priorytetem jest zdrowie nas wszystkich, dlatego inwestujemy w monitorowanie smogu – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

170 czujników w Warszawie i okolicach

Oprócz nowych stacji monitorujących jakość powietrza, miasto zapowiedziało, że uruchomi 170 czujników. Zostaną zamontowane we wszystkich dzielnicach Warszawy (minimum 100 sztuk) i na terenach ok. 20 gmin ościennych. Lokalizacje czujników zostały wytypowane przez ekspertów z Politechniki Warszawskiej - w taki sposób, aby uzyskane wyniki były reprezentatywne dla poszczególnych dzielnic. Część urządzeń pojawi się na budynkach placówek oświatowych, użyteczności publicznej oraz w rejonie ruchliwych ulic i skrzyżowań. Pozwoli to na dokładniejsze monitorowanie i identyfikację potencjalnych zagrożeń, a także na dalsze doskonalenie systemu informowania mieszkańców. Przetarg zostanie ogłoszony w ciągu kilku tygodni.
Co więcej, dane ze wszystkich stacji referencyjnych oraz 170 czujników jakości powietrza będą prezentowane w Warszawskim Indeksie Powietrza oraz w aplikacji mobilnej. Aktualny stan jakości powietrza będzie przedstawiany w czterostopniowej skali wraz z zaleceniami dla mieszkańców.

Mapa UM

EkoSłupek - co to takiego?

Poza działalnością miasta związaną z monitoringiem jakości powietrza, pojawią się także oddolne inicjatywy. Jednym z takich przykładów jest EkoSłupek, który ustawiono za wejściem na teren kościoła przy ulicy Kobielskiej 10. Jest to urządzenie do pomiaru i sygnalizowania jakości powietrza za pomocą koloru światła. Został wyposażony w oświetlenie ledowe, które na podstawie pomiarów stężenia pyłów zawieszonych, jak również innych zanieczyszczeń, przybiera barwę zgodną z Polskim Indeksem Jakości Powietrza.

Eko Słupek
Grafika pochodzi ze strony: www.powietrze.gios.gov.pl

Zobacz, jak wygląda EkoSłupek

Warszawa rozbudowuje system monitoringu jakości powietrza. P...

Kolory EkoSłupka

Zadaniem tego słupka jest nie tylko informowanie o jakości powietrza, ale również zwiększenie świadomości społecznej. Nie od dziś wiadomo, że smog w Warszawie pojawia się w różnych porach roku. Na urządzeniu pojawia się sześć kolorów:

  • zielony – bardzo dobra jakość powietrza, zanieczyszczenie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia;
  • jasnozielony – zadowalająca jakość powietrza, brak lub niskie zagrożenia dla zdrowia;
  • żółty – jakość powietrza jest akceptowalna, zanieczyszczenia mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia w szczególnych przypadkach (osoby chore, kobiety w ciąży, małe dzieci);
  • pomarańczowy – jakość powietrza jest dostateczna, zanieczyszczenia mogą mieć negatywne skutki zdrowotne, dlatego trzeba rozważyć aktywność na wolnym powietrzu;
  • jasnoczerwony – jakość powietrza jest zła, osoby chore, starsze, kobiety w ciąży i małe dzieci powinni unikać przebywania na wolnym powietrzu;
  • czerwony – jakość powietrza jest bardzo zła i ma negatywny wpływ na zdrowie;

EkoSłupki najczęściej montowane są w otoczeniu budynków biurowych, parków, ciągów pieszych, zewnętrznych placów zabaw, boisk sportowych czy przedszkoli i szkół.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie