Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa Singera 2016. Koncerty, filmy i pokazy przypomną kulturę żydowską

Piotr Wróblewski
Warszawa Singera 2016. Koncerty, filmy i pokazy przypomną kulturę żydowską
Warszawa Singera 2016. Koncerty, filmy i pokazy przypomną kulturę żydowską mat. pras.
Kiedyś pierwszoplanowa, dziś trochę zapomniana. Warszawa przypomina kulturę żydowską. W sobotę 27 sierpnia rozpoczął się Festiwal Warszawa Singera.

Ponad tydzień wydarzeń, które przypomną że kultura żydowska rodziła się także w Warszawie. Między 27 sierpnia a 4 września w kilku lokalizacjach zobaczymy artystów, pisarzy i muzyków, którzy pokażą historię i tradycję kultury żydowskiej, a także współczesne trendy ze świata jidysz.

Podczas festiwalu Singera przodować będzie muzyka. Wystąpią m.in. nowojorska grupa klezmerska The Klezmatics (5 września na placu Grzybowskim) czy zespołu Hamsa (Wielka Brytania), łączący muzykę żydowską Europy Wschodniej i sefardyjskiej Turcji (wystąpią 3 września). Usłyszymy także najlepszych kantorów świata oraz najważniejsze utwory sakralne. Obejrzymy niezwykły projekt „Yiddish Tango”, przywracający nas do Warszawy lat 30. Nowe aranżacje tang po polsku, jidysz, hebrajsku i hiszpańsku wykona pieśniarka Olga Avigail oraz zespół kompozytora i pianisty Hadriana Tabęckiego „Tango Attack”.

Nie zabraknie również muzyki jazzowej. Podczas specjalnej odsłony „Singer Jazz Festiwal” będziemy obchodzić jubileusz Włodzimierza Nahornego, usłyszymy Trio Sefardix czy Kubę Stankiewicza z projektem „The Music of Henryk Wars”.

W teatrze rządzić będzie jeden z najpopularniejszych tekstów na świecie, przetłumaczony na wiele języków „Dziennik Anny Frank” w reżyserii Jakova Sedlara. Poza tym, o kuchni żydowskiej opowiedzą podczas „The Kishke Monologues”, a o traumatycznej historii i zbrodniarzach nazistowskich w spektaklu „Eichmann” w wykonaniu austriackiego teatru.

Organizatorzy przygotowali również szereg innych wydarzeń, spacerów, warsztatów i spotkań. Z całym harmonogramem możecie zapoznać się TUTAJ
- Festiwal daje szansę poznania żydowskiej historii, tradycji i zwyczajów. Jest miejscem spotkania wszystkich tych, którzy szanują kulturę i dziedzictwo jidysz, ale też doceniają jej współczesny charakter i postępujący rozwój. Mamy nadzieję, że atrakcyjny program i różnorodność atrakcji sprosta wymaganiom zarówno miłośników, jak i zaciekawionych żydowskim dziedzictwem – tłumaczą organizatorzy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto