Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa sto lat temu. Stolica z Pałacem Saskim i Soborem Newskiego na... ogromnym sześciometrowym hafcie

Michał Litorowicz
Narodowe Archiwum Cyfrowe, nac.gov.pl / Zdjęcie ilustracyjne
Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to świetny moment, by w rozmaitych artystycznych formach prezentować dzieje naszego kraju. Szczególnie interesująco zapowiada się projekt Stowarzyszenia Konkluzja, który zakłada stworzenie ogromnego haftu, na którym znajdą się warszawskie symbole sprzed stu lat. Szczegóły w artykule poniżej.

Od 15 września do 31 października 2018 r. Stowarzyszenie Konkluzja będzie realizować projekt pod nazwą "Warszawa 1918 – haftowana panorama". Inicjatywa wpisuje się w obchodzone w tym roku stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, choć w tym przypadku głównym bohaterem artystycznego przedsięwzięcia ma zostać Warszawa.

Sześciometrowy wzór graficzny ukazywać będzie stolicę w 1918 r. Znajdą się na nim ówczesne symbole miasta, jak choćby Pałac Saski, Sobór św. Aleksandra Newskiego, budowle związane z powrotem Józefa Piłsudskiego do Warszawy (10 listopada 1918 r.) i proklamowaniem niepodległości. Nie zabraknie też haseł i rysunków zaczerpniętych z prasy, afiszów, szyldów i innych drobnych "znaków", które towarzyszyły odradzającej się państwowości.

ZOBACZ TEŻ:

Wizualny koncept zaprojektowała przez warszawska malarka – Aleksandra Grudzińska. Co ważne, podczas bezpłatnych, plenerowych warsztatów wzór zostanie wypełniony ściegami hafciarskimi. Uczestnikom spotkania pomogą w tym doświadczone instruktorki. Ukończony, sześciometrowy haft zaprezentowany zostanie podczas darmowego i ogólnodostępnego wernisażu w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie oraz na dedykowanej stronie internetowej.

Pomysłodawcy "Warszawy 1918" wskazują, że ich projekt ma na celu popularyzację wiedzy na temat architektury i historii Warszawy oraz wydarzeń, które rozegrały się w stolicy w dobie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wyjątkowość takiej właśnie lekcji historii polega na połączeniu wartości edukacyjnej z praktyką artystyczną i społeczną integracją poprzez sztukę.


od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto