Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa. Stres i niepewność uczniów przed nowym rokiem szkolnym. Renata Kaznowska: bezpieczeństwo priorytetem

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Warszawa. Rozpoczął się rok szkolny 2021/2022. Ratusz przedstawia priorytety
Warszawa. Rozpoczął się rok szkolny 2021/2022. Ratusz przedstawia priorytety Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
Wakacje dobiegły końca. 1 września 2021 roku uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny, który z pewnością nie będzie obfity wyłącznie w wyzwania edukacyjne. Pandemia koronawirusa, a także ciężka sytuacja kadrowa to problemy, z którymi muszą się zmierzyć placówki oświatowe w całym kraju. O to, jak zamierza poradzić sobie z nimi Warszawa, zapytaliśmy wiceprezydentkę stolicy Renatę Kaznowską.

W środę 1 września rozpoczął się rok szkolny 2021/2022. Zbliżające się dziesięć miesięcy będą ogromnym wyzwaniem, zarówno dla uczniów oraz nauczycieli, jak i samorządów i krajowych władz. Wszystko za sprawą powrotu do nauki stacjonarnej w czasach pandemii COVID-19. Zdaniem wielu specjalistów i rodziców, uczniowie potrzebują przebywać w szkolnych murach, jednak ze względu na ryzyko związane ze zbliżającą się czwartą falą koronawirusa, rozpoczęty właśnie semestr będzie należał do niezwykle trudnych.

Jednym z miast, które kładą bardzo duży nacisk na bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli w pandemicznych czasach jest Warszawa. W rozmowie z naszym portalem, wiceprezydentka stolicy Renata Kaznowska wskazuje, że walka z COVID-19 jest jednym z największych priorytetów władz miasta w rozpoczętym roku szkolnym.

Dyrektorzy warszawskich szkół już od dłuższego czasu przygotowują się do nowego roku szkolnego 2021/2022. Na pewno wyzwaniem będzie dla placówek walka z COVID-19. Wytyczne MEiN, MZ i GIS są prawie takie same, jak w minionym roku szkolnym a placówki będą funkcjonowały w zaostrzonym reżimie sanitarnym - mówi nam Renata Kaznowska, odpowiedzialna za zadania z zakresu edukacji.

Warszawa zachęca uczniów do szczepień

Jednym z kluczowych działań władz stolicy, które mają poprawić bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli w roku szkolnym 2021/2022, jest zachęcanie do szczepień przeciwko COVID-19.

Bardzo ważne są dla nas szczepienia przeciw COVID-19 i zachęcenie do nich jak największej liczby osób. W tym celu Warszawa przygotowała dla dyrektorów szkół materiały dotyczące organizacji akcji szczepień na szczeblu lokalnym oraz webinary na ten temat dla rodziców i nauczycieli. W trosce o zdrowie psychiczne i samopoczucie warszawskich uczniów priorytetem jest dla nas zapewnienie w jak najwyższym stopniu bezpieczeństwa w szkołach, po to aby nauka stacjonarna trwała jak najdłużej. Dlatego też tak dużo wagi przykładamy do informowania i promowania akcji szczepień wśród warszawiaków i wśród uczniów. Pamiętajmy, że w szkołach ponadpodstawowych jest ponad 35 proc. uczniów spoza Warszawy i kolejni pierwszoklasiści spoza stolicy rozpoczynają edukację w naszych liceach, technikach i szkołach branżowych I stopnia - mówi Renata Kaznowska w rozmowie z naszym portalem.

Wiceprezydentka dodała, że przygotowany w maju tego roku poradnik dla dyrektorów szkół "Wracamy do szkoły!” jest wciąż aktualny.

Są tam m.in. praktyczne wskazówki organizacji pracy i wciąż zachęcamy dyrektorów do korzystania z niego. Dodatkowo miejska placówka doskonalenia nauczycieli (WCIES) prowadziła w wakacje kursy i warsztaty dla nauczycieli, a dla ósmoklasistów i przyszłych maturzystów Warszawska Szkołę Letnią. Teraz zapraszamy na kolejne szkolenia, warsztaty, konferencje stołecznych nauczycieli pod kątem doskonalenia ich warsztatu pracy, w tym m.in. kompetencji cyfrowych - przekazała wiceprezydentka stolicy.

Powrót do szkół w Warszawie. Niepokojące wyniki badań

W ubiegłym tygodniu opublikowano raport "Warszawska Szkoła po Pandemii", zawierający najważniejsze założenia samorządowe na powrót do szkół 2021/22. Całość rekomendacji powstawała w ścisłej współpracy z ekspertami i ekspertkami - m.in. Dorotą Łobodą (Przewodniczącą Komisji Edukacji w Radzie Warszawy), Zofią Grudzińską (liderką ruchu Obywatele Dla Edukacji) oraz Renatą Kaznowską (Wiceprezydent m.st. Warszawy).

Oprócz rekomendacji dla szkół, w raporcie przedstawiono także wyniki badania przeprowadzonego wśród dyrektorów, nauczycieli, uczniów, samorządowców oraz ekspertów z ponad 20 stołecznych placówek. Wyniki pokazują, jak ważna jest rola wychowawcza i społeczna szkół. Okazuje się, że aż u 73 procent uczniów dominuje stres, niepewność i zniechęcenie związane z powrotem do szkół. Tym bardziej kluczowy jest więc sam początek roku, zapewniający warunki do ponownego przystosowania się do nauki w trybie stacjonarnym.

Z badania wynika także, że aż 47 procent nauczycieli wskazuje na wyczerpanie okresem pracy zdalnej.

Problemy kadrowe

Pandemia koronawirusa nie jest jedynym problemem, z którym borykają się placówki oświatowe w całej Polsce. Kolejnym kłopotem jest ciężka sytuacja kadrowa. Doskonale wiedzą o tym władze stolicy, które wskazują, że w ubiegłym roku o tej porze dyrektorzy stołecznych szkół mieli ok. 1,6 tys. nieobsadzonych etatów. Aktualne dane dotyczące wakatów w Warszawie będą znane pod koniec miesiąca.

Odnośnie sytuacji kadrowej to od kilku lat borykamy się w Warszawie, tak jak i w innych miastach, z brakiem nauczycieli. Szczególnie wychowania przedszkolnego, wychowawców świetlicy i nauczycieli wspomagających. Mimo trudnej sytuacji finansowej, mamy intensywny program inwestycyjny - budujemy szkoły i przedszkola, tak aby stworzyć dzieciom, młodzieży i nauczycielom jak najlepsze warunki do nauki i pracy. Jesteśmy z tego dumni - mówi w rozmowie z naszym portalem Renata Kaznowska.

Wiceprezydentka stolicy dodaje, że pandemia nauczyła Warszawę innego sposobu pracy i zdobywania wiedzy.

Kolejny rok szkolny to podnoszenie kompetencji cyfrowych nauczycieli i wykorzystanie w pełni przez szkoły Eduwarszawa.pl - środowiska pracy i nauki opartego na MS 365. W Eduwarszawa.pl mamy już 170 tys. użytkowników, w tym 130 tys. uczniów i 50 tys. nauczycieli oraz pracowników oświaty - informuje przedstawicielka Ratusza.

Podsumowanie priorytetów

W rozmowie z portalem "Warszawa Nasze Miasto", wiceprezydentka Renata Kaznowska podsumowała priorytety stolicy na nowy rok szkolny. Wśród nich oprócz walki z COVID-19 oraz opanowania kłopotów związanych z brakami kadrowymi, wymieniła m.in. troskę o psychikę dzieci i młodzieży oraz wsparcie psychologiczne dla nauczycieli.

Nasze priorytety w stołecznej oświacie na ten rok szkolny to bezpieczeństwo przedszkolaków, uczniów i całej kadry oświatowej pod kątem pandemii, adaptacja uczniów i nauczycieli do kształcenia po pandemii, przeciwdziałanie lukom edukacyjnym, troska o psychikę dzieci i młodzieży, rozwój pomocy psychologiczno-pedagogicznej i wsparcie psychologiczne nauczycieli, rozwój Eduwarszawa.pl i zasobów online, kompetencji cyfrowych oraz działania na rzecz praw człowieka, różnorodności społecznej, przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy - podsumowała Renata Kaznowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto