Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa. "Tak wygląda moja ostatnia droga". Zdjęcia na autobusach zwracają uwagę na problem transportu żywych zwierząt

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Stowarzyszenie Otwarte Klatki
Przez najbliższe dni na ulicach Warszawy będzie można zobaczyć autobusy oklejone niecodziennymi zdjęciami, przedstawiającymi zwierzęta ściśnięte w transporcie. Łącznie po stolicy kursować będzie osiem takich pojazdów. Akcja jest częścią kampanii Otwartych Klatek "Stop transportom żywych zwierząt", której celem jest wprowadzenie zakazu długodystansowego transportu zwierząt w Unii Europejskiej.

Reklamy, które mieszkańcy Warszawy mogą zaobserwować na autobusach, mają na celu wywołanie skojarzeń nawiązujących do ścisku, którego doświadczają stołeczni pasażerowie w codziennych podróżach komunikacją miejską oraz do stłoczonych pojazdów ciężarowych, w których zwierzęta hodowlane spędzają od kilku godzin nawet do kilku dni. Warunki, z którymi przychodzi mierzyć się zwierzętom są nierzadko bardzo trudne. W grę wchodzą skrajnie wysokie temperatury czy brak możliwości opuszczenia ciasnej ciężarówki i odpoczynku.

Warszawa. "Tak wygląda moja ostatnia droga". Zdjęcia na auto...

Warszawa. "Z przeładowanego pojazdu zawsze możemy wysiąść, zwierzęta – nie"

Poruszając się komunikacją miejską często doświadczamy niewygody i dyskomfortu spowodowanego ściskiem. Mimo to zawsze możemy wysiąść z przeładowanego autobusu czy skorzystać z klimatyzowanego środka transportu. Zwierzęta nie mają takiej możliwości – tłumaczy Marta Korzeniak ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki. – Naszą kampanią chcemy zwiększyć świadomość społeczną i zachęcić pasażerów do refleksji na temat przewozu żywych zwierząt i cierpienia, z jakim się wiąże – dodaje.

Jak informuje Stowarzyszenie Otwarte Klatki, na przestrzeni ostatnich lat zarówno organizacje prozwierzęce, jak i Inspekcja Transportu Drogowego, udokumentowała liczne problemy i nadużycia związane z przewozem żywych zwierząt.

Specjaliści alarmują, że zazwyczaj chodzi o transport zwierząt w niedostosowanych do tego pojazdach, które nie odpowiadają panującej pogodzie. Ponadto zwierzęta takie pozbawione są odpowiedniego odpoczynku, zdarza się także, że dochodzi do odwodnienia i wygłodzenia. Dodatkowo przez panujący w pojazdach ścisk dochodzi czasami do urazów.

Warszawa. "2 miliardy zwierząt rocznie w ostatniej podróży"

Z danych opublikowanych przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki wynika, że każdego roku w podróż wyrusza ponad 2 miliardy zwierząt i liczba ta stale rośnie. 73 proc. tych przewozów przypada na eksport i import krajów Unii Europejskiej, gdzie znaczącą rolę odgrywa Holandia, Niemcy, Belgia i Polska.

Warszawa. Autobusy z wyjątkowymi zdjęciami. Chodzi o problem transportu żywych zwierząt
Stowarzyszenie Otwarte Klatki

- Także w Polsce obserwujemy znaczący wzrost tego typu transportu, co szczególnie uwidoczniło się̨ po przystąpieniu kraju do Unii Europejskiej w 2004 roku. Wpływ na to miał zarówno wzrost produkcji zwierzęcej, zmiany organizacyjne w hodowli, jak też zniesienie szeregu ograniczeń́ w handlu międzynarodowym – wskazuje Marta Korzeniak.

W internecie można podpisać petycję dotyczącą zakazu transportu zwierząt na długie dystanse, można ją znaleźć na stronie: https://www.otwarteklatki.pl/stop-transportom/.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto