Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa. Tłumy przed Muzeum Narodowym. Wszyscy chcą zobaczyć prace Witkacego

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Niewiarygodne! To nie Noc Muzeów, a końca kolejki przed Muzeum Narodowym w Warszawie nie widać! Wszystko przez rychłe zakończenie wystawy czasowej prac Stanisława Ignacego Witkiewicza - „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia”. Wystawa była dostępna dla zwiedzających od początku lipca do dzisiaj - 9 października. Tłumy warszawiaków postanowiły spędzić weekend w długiej kolejce, aby w ostatniej chwili podziwiać geniusz wybitnego artysty. Zobaczcie zdjęcia w naszej galerii!

Warszawa. Tłumy w kolejce do prac Witkacego

Warszawa. Tłumy przed Muzeum Narodowym. Wszyscy chcą zobaczy...

Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885-1939) był artystą wszechstronnym, filozofem, pisarzem i przenikliwym krytykiem cywilizacji w dobie przyspieszenia cywilizacyjnego. Epoka jego życia obfitowała w przełomowe odkrycia w różnych dziedzinach nauki. Gwałtownie rozwijały się technika i przemysł, stale postępował też proces mechanizacji życia. Wszystkie te procesy znajdują odzwierciedlenie w dziełach artysty.

Łącznie na wystawie zaprezentowano blisko 500 jego prac - obrazów, rysunków, pasteli i fotografii. Dzieła zgrupowano według kategorii tematycznych, takich jak kosmos, ruch, ciało, wizja artystyczna, przeżycie metafizyczne, historia i kryzys kultury. Pracom Witkacego towarzyszą wybrane dzieła współczesnych mu artystów, takich jak: Wasilij Kandinsky, Max Ernst, Rudolf Schlichter, Umberto Boccioni i Marcel Duchamp. Ciekawostką jest, że aż 25 procent dzieł z wystawy to pastele.

Technika ta pozwala uzyskać różnorodne efekty, zbliżone zarówno do rysunku, jak i malarstwa. Zaletą jej stosowania jest bogactwo i subtelność palety barw, a także szybkość, z jaką twórcy mogli wykańczać swoje prace. Pastele wykazują jednak silną tendencję do osypywania się.

Zachowanie ich w dobrym stanie wymaga specjalnych zabiegów - przygotowania do wystawy obejmowały szeroko zakrojone prace konserwatorskie. Oczyszczenia i przeprowadzenia prac zabezpieczających wymagało aż 90 pasteli, w tym 57 - konserwacji. Konserwacji poddano także 13 rysunków.

Na jesień muzeum zaplanowało jeszcze dwie wystawy czasowe: wystawę zachwycających blaskiem i bogactwem detali monet ze wszystkich stron świata oraz bogatą prezentację dzieł artystów północnej Europy, urzekających spokojem i harmonią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto