Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa to miasto pełne talentów, które trzeba wykorzystać

Redakcja
Materiały prasowe
Dlaczego nie wszyscy obywatele naszego miasta biorą udział w wydarzeniach kulturalnych? Czy ewentualne zwycięstwo Warszawy w rywalizacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 ma szansę to zmienić?

- Kultura to doskonały pretekst do przebywania razem. Dlatego w naszym podejściu do starań stolicy o tytuł ESK 2016 staramy się uwzględniać nie tylko ważne instytucje kulturalne, ale też życie obywateli na poziomie dzielnic czy nawet osiedli - podkreśla Grzegorz Piątek, kierownik artystycznych starań Warszawy o ten tytuł. - Istnieje jednak mnóstwo barier, jak choćby mentalna czy finansowa, które powstrzymują ludzi od uczestnictwa w życiu kulturalnym lokalnych i większych społeczności. Musimy to zmienić!

Czytaj także: Rozpoczął elektroniczny nabór projektów do programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016

Miasto talentów

Kluczem do sukcesu wydaje się tu przełamanie istniejącego od dawna schematu artysta - publiczność. Zespół pracujący nad aplikacją naszego miasta chce wciągnąć ludzi w proces tworzenia sztuki, dialogu z twórcami. - Niektórzy stołeczni artyści, chociażby Paweł Althamer, działają w ten sposób od lat, tworząc znane na całym świecie projekty. Pierwsze ścieżki zostały więc już przetarte - mówi Ewa Czeszejko-Sochacka, pełnomocnik prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz ds. ESK 2016.

Warszawa jest niewątpliwie miastem talentów. Z tym że są to w większości talenty nieodkryte - artyści, ale także pomysłowi obywatele stolicy. Być może więc zarówno nasze starania o ten prestiżowy europejski tytuł, jak i sama wygrana są szansą na ich odkrycie i pomoc w rozwijaniu talentów czy realizacji błyskowych pomysłów. Na przykład takich, które dotyczą życia kulturalnego w małych dzielnicowych ojczyznach.

Ale Warszawa jest także miastem bogatego życia kulturalnego różnych mniejszości czy bardzo rozwiniętego sektora kreatywnego - ludzi, firm i instytucji zajmujących się na co dzień tworzeniem tego, co nas otacza: architekturą, grafiką, wystrojem wnętrz.

Pełnoprawny gracz
W stolicy prężnie rozwija się wiele kreatywnych firm, które podbijają świat. Przykładem jest choćby Platige Image nominowanego do Oscara Tomasza Bagińskiego, która pracuje dziś przy wielu hollywoodzkich megaprodukcjach. - Zarówno życie kulturalne warszawskich mniejszości, jak i potencjał drzemiący w warszawskich przedsiębiorstwach kreatywnych znajdzie odpowiednie miejsce w przygotowywanej przez nas aplikacji oraz programie na rok 2016 - podkreśla Grzegorz Piątek.
Jest więc szansa, że dzięki tej zmianie Warszawa stanie się pełnoprawnym graczem kulturalnym na mapie Europy. I przyciągnie do siebie wiele twórczych osób z całej Europy.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto