Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa walczy o tytuł ESK 2016 r.

Karolina Kowalska
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjne Fot. Bartek Kosiński/Polskapresse
Niecałe pięć miesięcy zostało do rozstrzygnięcia, które z pięciu polskich miast dostanie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. I choć prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz mimo szacunku dla konkurentów święcie wierzy w wygraną stolicy, nie zasypuje gruszek w popiele. Na ostatni etap przygotowań do konkursu przeznaczyła 7,9 mln zł. Zasilą m.in. promocję miasta i ważne imprezy, m.in. wrześniowy festiwal Przemiany nad Wisłą, październikowy festiwal Muzeum Sztuki Nowoczesnej Warszawa w Budowie czy Warsaw Music Weekend.

Nowo wybrany kierownik artystyczny starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 Grzegorz Piątek ma już plan, jak przekonać europejskie jury, że stolica zasługuje na to miano bardziej niż Wrocław, Lublin, Gdańsk czy Katowice. W pracy Piątka - krytyka architektury u kuratora wystaw - wesprzeć ma Rada Programowa i Konsorcjum. W Radzie Programowej obok współtwórczyni wydawnictwa W.A.B. Beaty Stasińskiej, prezes fundacji Bęc Zmiana Bogny Świątkowskiej, kurator sztuki Joanny Warszy i autora komiksów Przemysława "Trusta" Truścińskiego, zasiądą m.in. warszawski aktywista amerykańskiego pochodzenia Peter Richards, architekt Jakub Szczęsny i dramaturg Dorota Sajewska. Z kolei Konsorcjum, którego skład poznamy dopiero w połowie lutego, będzie niezależnym organem, w którego skład wejdą ludzie nauki i biznesu, ale także przedstawiciele urzędu miasta i instytucji pozarządowych. Już dziś wiadomo, że mocną kandydaturą jest prezes Giełdy Papierów Wartościowych Ludwik Sobolewski. Rozważane są też nazwiska kilku varsavianistów.

Czytaj: Trwa walka o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Sprawdź co proponuje Warszawa

Tymczasem inne miasta nie dają za wygraną. Lublin stara się uczynić swój atut m.in. z bliskości ukraińskiej granicy i wpływów kultury wschodniej oraz swojej "akademickości" jako miasta. Katowice promują się zaskakującym hasłem "Miasto ogrodów", które podkreśla konieczność rewitalizacji stolicy Silesii oraz "miasta w ruchu". Gdańsk z hasłem "Wolność kultury. Kultura wolności", w swoim programie wykorzystuje m.in. postać Lecha Wałęsy, a Wrocław reklamuje się jako "miasto przestrzeni".

Co roku miano ESK nadawane jest dwóm krajom UE. W 2016 r. nosić będzie jedno miasto polskie i jedno hiszpańskie: Burgos, Kordoba, Segowia, Donostia - San Sebastian, Las Palmas de Gran Canaria lub Saragossa.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto