18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Warszawa, Warsze", najnowsza wystawa w Muzeum Historii Żydów Polskich [FOTO]

Redakcja
W Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, otwarto wystawę pt. "Warszawa, Warsze". Wystawa przedstawia życie handlowe, artystyczne, społeczne oraz religijne społeczności żydowskiej w stolicy do czasu wybuchu II wojny światowej oraz jej wpływ na rozwój i charakter miasta.

"Warszawa, Warsze", najnowsza wystawa w Muzeum Historii Żydów Polskich

Wystawa "Warszawa, Warsze" to okazja, by zanurzyć się w świat Nalewek i Muranowa – rozbrzmiewający językiem jidysz i tętniący życiem kramów, sklepów i warsztatów rzemieślniczych. Zwiedzający odwiedzą eleganckie okolice ulicy Senatorskiej, centrum życia kulturalnego Polaków o żydowskich korzeniach oraz inteligenckie Tłomackie, gdzie kultywowano kulturę i tradycje żydowskie w zeuropeizowanym wydaniu. - Ostrożnie zagłębimy się w szemrane okolice Gnojnej i placu Żelaznej Bramy. Odwiedzimy też żydowski mikrokosmos warszawskiej Pragi, o którym do dziś przypominają nam nazwy: Szmulowizna, Targowa, Wołowa… - kuszą organizatorzy wystawy. - Nie zapomnimy oczywiście o żydowskiej Wiśle, która z jednej strony była szlakiem handlowym dla żydowskich kupców pośredniczących w handlu zbożem i produktami leśnymi a z drugiej – miejscem kąpieli warszawskich Żydów.

Zobacz też: Muzeum Historii Żydów Polskich jeszcze przed otwarciem [ZDJĘCIA]

Na wystawie „Warszawa, Warsze” można zasmakować stolicy, której dziś już nie ma: siąść w klubokawiarni, by poczytać przedwojenne żydowskie gazety i zanucić szlagiery warszawskiej ulicy, jak choćby „Bal na Gnojnej”. Tu także można obejrzeć filmy, zdjęcia i dzieła sztuki oraz przedmioty kultu wytworzone w znanych warszawskich pracowniach złotniczych. Reklamy i szyldy, nieraz dwujęzyczne (po polsku i w jidysz) przypomną o tym, jak głęboko Żydzi byli wrośnięci w tkankę miasta.

Na wystawie będzie można przekonać się, jak Żydzi kształtowali Warszawę, ale też, jak Warszawa wpływała na Żydów. Ma to być szansa, by poznać wielokulturowe oblicze miasta od początku jego dziejów do wybuchu II wojny światowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto