Warszawa. Władze dzielnicy Praga-Południe nałożyły gigantyczną karę na dewelopera. Dom Development: absurdalna decyzja

Michał Skorupka
Michał Skorupka
Potężna kara dla dewelopera. Firma złoży odwołanie
Potężna kara dla dewelopera. Firma złoży odwołanie Pixabay
Władze dzielnicy Praga-Południe nałożyły na firmę Dom Development prawie 37 milionów złotych kary. Decyzja ta ma związek z zajęciem pasa drogi bezpośrednio przy terenie budowy mieszkań przy ul. Stanisława Augusta. Inwestor zapowiedział odwołanie zaznaczając, że postanowienie urzędników jest "absurdalne i oderwane od rzeczywistości". Innego zdania są z kolei aktywiści ze stowarzyszenia "Miasto jest Nasze". - Presja ma sens - napisali na Facebooku.

W 2019 roku doszło do zawarcia umowy pomiędzy Urzędem Dzielnicy Praga-Południe a firmą Dom Development. Zakładała ona, że inwestor będzie mógł bezpłatnie zajmować pas drogowy przy terenie budowy mieszkań, w zamian za zaprojektowanie i przeprowadzenie przebudowy fragmentu ulicy Stanisława Augusta. Chodziło m.in. o modernizację chodnika, jezdni i oświetlenia.

Jak informuje stołeczna "Gazeta Wyborcza", kontrole urzędników wykazały, że firma zajęła pas drogowy o łącznej powierzchni 2 915 metrów kwadratowych wyłącznie w celu budowy osiedla, nie przystępując do przebudowy drogi. W związku z tym postanowiono nałożyć na dewelopera karę w wysokości 36 729 000 złotych.

"GW" wyjaśnia, że wysokość kary stanowi dziesięciokrotność stawki podstawowej przewidzianej w Uchwale Rady Miasta. Ta stawka to 2,5 zł za metr kwadratowy dziennie. Urzędnicy naliczali ją od dnia ustawienia ogrodzenia przy zajętym pasie drogowym do dnia wydania decyzji (od 28 lutego 2020 roku do 15 lipca 2021 roku).

Zgodnie z postanowieniem inwestor ma niezwłocznie przesunąć ogrodzenie i przywrócić zajęty pas do poprzedniego stanu.

Deweloper: absurdalna decyzja

Przedstawiciele Dom Develompent opublikowali oświadczenie na swojej stronie internetowej. Czytamy w nim, że inwestor złoży odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego od decyzji władz Dzielnicy.

Nie zgadzamy się z decyzją władz Dzielnicy Praga Południe. Jej sentencje i uzasadnienie uważamy za absurdalne i zupełnie oderwane od rzeczywistości. Działanie Urzędu obliczone jest wyłącznie na medialny
poklask, nie znajduje podstaw w przepisach prawa i zwyczajnie nie mieści się w standardach partnerskich
relacji podmiotów realizujących projekt modernizacji ulic Pragi Południe
- czytamy w komunikacie inwestora.

Firma przekonuje, że warunki umowy dotyczącej przebudowy ulicy Stanisława Augusta są dla dzielnicy korzystne finansowo, a dokument zawiera zapisy "narzucone przez sam urząd".

Umowa podpisana z Dzielnicą nakłada na Spółkę obowiązek zaprojektowania przebudowy całej ulicy Stanisława Augusta tj. od ul. Międzynarodowej do ul. Międzyborskiej i realizacji przebudowy jej fragmentu znajdującego się wzdłuż inwestycji Dom Development, włącznie ze skrzyżowaniem z ulicą Terespolską. Koszt zaprojektowania oraz przebudowy szacowany jest na 4,3 mln zł. Gdyby Dom Development nie musiał projektować i przebudowywać ulicy Stanisława Augusta, teren pasa drogowego niezbędny do wykonania infrastruktury przyłączy do swojej inwestycji Spółka zajęłaby tylko w ograniczonym obszarze i na czas wymagany do wykonania tych prac, co kosztowałoby maksymalnie 700 tys. zł. Kwota ta byłaby więc znacząco niższa niż koszty ponoszone przez firmę przy zaprojektowaniu i realizacji przebudowy ulicy Stanisława Augusta - zaznacza inwestor.

Spółka zawarła w swoim oświadczeniu powody, dla których władze Pragi-Południe nie miały podstaw do nałożenia kary. Oto one:

  • Teren części pasa drogowego ulicy Stanisława Augusta został zajęty na podstawie „Protokołu użyczenia części pasa drogowego” w dniu 4 lutego 2020r. w celu przebudowy ulicy i na podstawie umowy nr 3/2019 z dnia 27 czerwca 2019r. o nieodpłatne zaprojektowanie i realizację przebudowy ulicy Stanisława Augusta oraz został przekazany na okres trzech lat - od 4 lutego 2020r. do 4 lutego 2023r.
  • W czerwcu 2020r. przystąpiono do prac związanych z przebudową ulicy i są one kontynuowane do dzisiaj.
  • Prace nad modernizacją ulicy były wielokrotnie kontrolowane - 7 października 2020r. oraz 5 marca 2021r. odbyły się kontrole Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, które stwierdziły, że prace budowlane prowadzone są zgodnie z pozwoleniem na budowę, nie ma nieprawidłowości oraz że prace są prowadzone w pasie drogowym tj. na działkach nr 65 i 54/1 z obrębu 3-05-31, czyli zgodnie z umową.
  • Fakt prowadzenia prac potwierdziły również kontrole: Urzędu Dzielnicy (30.03.2021r.), podczas której zgłoszono uwagi do sposobu prowadzenia prac (co jednocześnie potwierdza, że prace były prowadzone) oraz konserwatora MWKZ (05.11.2020r.; 20.01.2021r.), który z kolei nie stwierdził nieprawidłowości.

Miasto Jest Nasze: presja ma sens

Z decyzji władz dzielnicy zadowoleni są przedstawiciele stowarzyszenia "Miasto Jest Nasze". Przypomnieli oni za pośrednictwem mediów społecznościowych, że sprawę tzw. afery kamionkowskiej nagłaśniali od ponad dwóch lat. - Presja ma sens - skwitowali.

Kilkudziesięciomilionowa kara dla najbogatszego dewelopera w Polsce to nauczka dla całej branży. Tak wysoka kara sprawia już, że inwestycja nie będzie się firmie opłacać - to prawie tyle, ile kosztowała odkupiona od miasta działka. I bardzo dobrze, bo tej inwestycji od początku nie powinno być: działka została sprzedana bez wymaganej zgody konserwatora zabytków. A my nie zamierzamy składać broni w tej sprawie - napisali na swoim Facebooku.

Przypomnijmy, że inwestycja powstająca na kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych budzi kontrowersje od lat. Teren, ze względu na swoje walory przyrodnicze został objęty opieką konserwatora zabytków w 1993 roku. Przy sprzedaży działki Ratusz nie wystąpił jednak o wymaganą zgodnie z prawem zgodę urzędników. Ostatecznie Urząd Miasta uznał, że zgoda ta nie była potrzebna.

Podatek od psa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie