Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa Wschodnia: najnowocześniejszy dworzec stolicy? Historia, Mapa, informacje praktyczne

Redakcja
Warszawa Wschodnia: najnowocześniejszy dworzec stolicy? Historia, Mapa, informacje praktyczne
Warszawa Wschodnia: najnowocześniejszy dworzec stolicy? Historia, Mapa, informacje praktyczne Paweł Wegner
Warszawa Wschodnia to drugi po dworcu Centralnym dworzec stolicy. Jego historia zaczyna się na długo przed wojną ale swój kształt zawdzięcza okresowi komunizmu. W roku 2012 jednak miejsce to przeszło gruntowny remont. Jak dziś wygląda. Dalsza częśc tekstu poniżej.

Warszawa Wschodnia - drugi dworzec stolicy

Warszawa Wschodnia, nazywana też Dworcem Wschodnim jest drugą pod względem wielkości stacją kolejową stolicy. Jest położona na linii średnicowej i znajduje się między Pragą - Północ a Pragą - Południe. Sam budynek tworca Warszawa Wschodnia leży pomiędzy ulicami Kijowską i Lubelską.

Warszawa wschodnia - historia

Warszawa wschodnia powstała w związku z budową Kolei Warszawsko-Terespolskiej. W 1886 roku oddano w stolicy dworze Warszawa Praga, zlokalizowany między obecną Warszawą Wschodnią, a ulicą Targową. Obsługujący pociągi w kierunku Brześcia i Lublina dworzec nazywano Terespolskim lub Brzeskim. Co ciekawe, był on także dworcem, który uniknął zniszczeń ze strony wojsk rosyjskich, które wycofywały się z Warszawy w 1915 roku. Stację przebudowano na czołowo-przelotową w 1919 i od 1933 włączono do Warszawskiej Linii Średnicowej. Stacja ucierpiała podczas wielokrotnego bombardowania w 1939 roku, a 1944 zniszczeniu uległ budynek stacji. Całkowita przebudowa dworca nastąpiła po wojnie. Budynek główny został przeniesiony na jego obecne miejsce, dwieście metrów dalej, w kierunku wschodnim. Odbudowa trwał w latach 1962 - 1969. Główny budynek dworca, od strony ul. Kijowskiej oddano pasażerom rok później. Do czasu wybudowania Warszawy Centralnej dworzec ten był jedną z najnowocześniejszych budowli tego typu w stolicy. Na uwagę zasługiwał szczególnie design samej przeszklonej hali oraz dachu z olbrzymich kratownic.

Warszawa wschodnia - remont

Już w latach 70’ pojawiły się głosy, że Warszawa Wschodnia wymaga remontu, a jakość materiałów użytych do jej budowy pozostawia wiele do życzenia. W 2008 roku dworzec został uznany za najgorszy z 23 polskich dworców. W tym samym roku kontrola 233 polskich dworców wykazała szereg zaniedbań na Dworcu Wschodnim. W 2012 dworzec doczekał się remontu za kwotę 60 mln złotych.

Warszawa wschodnia mapa

Przesunięcie dworca w stosunku do jego pierwotnej lokalizacji spowodowane było planami budowy alei Tysiąclecia, która miała stanowić część obwodnicy Warszawy. Dziś dworzec znajduje się między ulicami Kijowską a Lubelską, o dwieście metrów dalej niż pierwotnie stał dworzec Brzeski. Do dziś właśnie dlatego ulica Kijowska jest ulicą ślepą. Pod peronami numer 6. i 7. zachował się także tunel dla dwupasmowej ulicy wraz z linią tramwajową.

Do dworca można dostać się Od strony ulicy Kijowskiej:

  • tramwaje: 7, 13, 28;

  • autobusy: 120, 123, 140, 156, 169, N02, N03, N71.

    Od strony ulicy Lubelskiej:

  • autobusy: 123, 146, 147, 173, 202.

  • Szybką Koleją Miejską: S1, S2, S3.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto