Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa wspiera bezdomnych. Na stołeczne ulice wyjechały dwa nowe autobusy do pomocy. Trwa konkurs na nazwy dla pojazdów

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Warszawa wspiera bezdomnych. Na stołeczne ulice wyjechały dwa nowe autobusy do pomocy
Warszawa wspiera bezdomnych. Na stołeczne ulice wyjechały dwa nowe autobusy do pomocy Mobilny Punkt Poradnictwa
Warszawski Mobilny Punkt Poradnictwa poinformował o dwóch nowych autobusach, które wyjechały na stołeczne ulice, aby pomagać osobom bezdomnym i wykluczonym. Pojazdy zastąpiły wysłużonych poprzedników, nazywanych przez wolontariuszy "deskorolkami". W mediach społecznościowych trwa konkurs na imiona dla nowych autobusów. Wśród propozycji pojawiły się m.in. Paweł i Gaweł, Janek i Waldek oraz Bolek i Lolek.

Stołeczny Mobilny Punkt Poradnictwa otrzymał dwa nowe autobusy, w których bezdomni i wykluczeni warszawiacy będą mogli otrzymywać pomoc. Przestronne i nowoczesne Solarisy zastąpiły wysłużone Urbino, często określane przez wolontariuszy mianem "deskorolek".

Nowe autobusy dla Mobilnego Punktu Poradnictwa. Pojazdy Miejskich Zakładów Autobusowych Warszawa o numerach 8831 oraz 8847 zastąpiły te wysłużone, które od 2018 roku pomagały w pomocy osobom doświadczającym bezdomności - poinformowały władze stolicy na Facebooku.

Na warszawskie ulice wyjechały dwa nowe autobusy do pomocy bezdomnym

Zajezdnia Kleszczowa dostosowała Solarisy specjalnie do naszych potrzeb. Są półki, gdzie bezpiecznie można przewozić termosy z zupą i ciepłymi napojami, miejsce na apteczkę, stabilny stolik, na którym możemy pomóc wypełnić dokumenty i miejsce na bagaż podręczny, co ważne, bo nasi podopieczni często cały swój dobytek noszą ze sobą - mówi Aleksandra Cacko, koordynatorka Mobilnych Punktów Poradnictwa, cytowana przez "Portal Samorządowy".

Przedstawicielka MPP dodała, że osoby bezdomne w szczególności chwalą sobie doskonałe ogrzewanie, jakie działa w nowych autobusach.

Konkurs na imiona dla nowych autobusów

W związku z wyjechaniem na stołeczne ulice dwóch nowych autobusów niosących pomoc bezdomnym, Mobilny Punkt Poradnictwa ogłosił w mediach społecznościowych konkurs na nazwę dla pojazdów. Wśród propozycji, które pojawiły się na Facebooku, znalazły się m.in. Paweł i Gaweł, Bolek i Lolek, Janek i Waldek, Zołza i Nygus oraz Gąska i Gąsior. W jednym z komentarz padł również pomysł, aby autobusom nadać imiona na cześć podopiecznych, którzy poczynili w życiu największy progres.

Trudno by było wybrać takie osoby, zmierzyć "zasługi", bo historie życia są różne, a i my udzielamy tylko pomocy doraźnej, nie śledzimy dalej losów ludzi - mówi koordynatorka Mobilnych Punktów Poradnictwa, cytowana przez "Portal Samorządowy".

Trasa autobusu

Przypomnijmy, że trasa autobusu rozpoczyna się na Dworcu Wschodnim, a dalej przebiega przez plac Szembeka, ul. Samochodową, Dworzec Zachodni, plac Zawiszy, Dworzec Centralny, Centrum, ul. Kruczą, most Józefa Poniatowskiego, Rondo Starzyńskiego, park R. Traugutta, ul. Niską, ul. Sowińskiego, obok wolskiego Ratusza, ul. Nowolipki i ul. Kapitulną. Przystanki zlokalizowane są w pobliżu punktów oferujących pomoc potrzebującym, tj. jadłodajni, łaźni, ogrzewalni czy noclegowni.

Potrzebujący mogą liczyć na rozmowę, wsparcie w załatwieniu spraw urzędowych czy wskazanie miejsc udzielających pomocy. Zadaniem streetworkerów jest także aktywizacja osób będących w kryzysie bezdomności i zachęcanie ich do wprowadzenia życiowych zmian, dlatego w autobusie można bezpłatnie zrobić zdjęcie do dowodu osobistego, wypełnić urzędowe dokumenty czy naładować telefon. Często są to pierwsze kroki prowadzące do nowego etapu w życiu - czytamy na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Urzędnicy przypominają, że Mobilny Punkt Poradnictwa, finansowany przez m.st. Warszawa, realizuje swoje zadania w ramach projektu "Warszawski streetworking i poradnictwo - program socjalno-pomocowy na rzecz osób w kryzysie bezdomności” zgodnie z umową pomiędzy m.st. Warszawa, a Stowarzyszeniem Pomocy i Interwencji Społecznej, Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Warszawa-Praga, Mokotowskim Hospicjum Św. Krzyża, Stowarzyszeniem Monar, Stowarzyszeniem Otwarte Drzwi oraz Caritas Archidiecezji Warszawskiej.

Autobus kursuje codziennie od godziny 8:00 do 19:00. Wszystkie usługi świadczone w Mobilnym Punkcie Poradnictwa są bezpłatne.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto