Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa wymieni rozkłady jazdy na przystankach? Obecnych nie mogą odczytać seniorzy

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Szymon Starnawski/archiwum
Czy Warszawa wysłucha seniorów i zmieni wygląd rozkładów jazdy na stołecznych przystankach? O to apeluje stołeczna radna, która zwraca uwagę, że nazwy przystanków i godziny odjazdów są napisane zbyt drobną czcionką. Szczegóły w tekście poniżej.

Nieczytelne rozkłady jazdy

Czy Warszawa zmieni wygląd rozkładów jazdy tak, aby były czytelne dla osób starszych? O to zaapelowała Agata Diduszko-Zyglewska. Miejska radna zwraca uwagę, że aktualne fonty nie są odpowiednie dla seniorów i seniorek, którzy coraz częściej skarżą się na zbyt drobny druk. - Zarówno nazwy poszczególnych przystanków jak godziny kursowania pojazdów WTP są zapisane na tyle drobnym drukiem, że odczytanie ich jest dla wielu osób zwyczajnie niemożliwe - przekazuje w swojej interpelacji Agata Diduszko-Zyglewska. Radna zwraca uwagę także na plastikowe osłony, za którymi umieszczone są wydruki.- Odstają one od powierzchni, do których przyczepione są rozkłady i także uniemożliwiają odczytanie informacji - czytamy w dokumencie, który został wysłany do stołecznego ratusza.

ZOBACZ TEŻ: Więcej zieleni na warszawskich ulicach. Przystanki autobusowe niczym miejskie ogrody. Pierwsze powstaną na Żoliborzu

Więcej zieleni na warszawskich ulicach. Przystanki autobusow...

Warszawa Przyjazna Seniorom?

Agata Diduszko-Zyglewska przypomina także o trwającym programie Warszawa Przyjazna Seniorom. Zawiera on mi.in. postulat ułatwienia korzystania z miejskiej infrastruktury.- Umożliwienie wszystkim efektywnego korzystania z informacji zawartych w rozkładach jazdy na przystankach przez zmianę wyglądu druków będzie cennym elementem realizacji opisanych powyżej postulatów - mówi radna i jednocześnie pyta władze Warszawy, kiedy miasto może przystąpić do modernizacji rozkładów jazdy.

Podświetlone rozkłady jazdy

ZTM pracuje nad ulepszeniem stołecznych przystanków i testuje kilka nowych rozwiązań. Przypomnijmy, że pod koniec 2019 roku, w Warszawie pojawiły się dwie wiaty z ogniwami fotowoltaicznymi. Wiata na przystanku Trakt Lubelski – Las 01 jest w pełni oświetlona. Wyposażona została w lampy, które zapalają się o zmierzchu i gasną nad ranem. W godzinach nocnych oświetlenie domyślnie ustawione jest na połowę swojej mocy i dopiero pojawienie się pasażera pod wiatą powoduje rozświetlenie do pełnej mocy. Druga „rozświecona” wiata jest na przystanku Rzeszotarskiej 01 przy al. „Solidarności”. W tym wypadku zastosowano jednak inne rozwiązanie – podświetlona jest gablota informacyjna, której oświetlenie zapala się wieczorem i gaśnie nad ranem. - W ten sposób chcemy przetestować taki sposób oświetlania wiat, tak aby w przyszłości, gdy będziemy wyposażali zadaszenia w oświetlenie, wybrać jak najlepsze rozwiązanie - informuje ZTM.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto