Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa. Wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim. Miliony na infrastrukturę rowerową i publiczne toalety

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
fot. ZDM / zdjęcie ilustracyjne
Wyłoniono zwycięskie projekty tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w Warszawie. Mieszkańcy stolicy zadecydowali o rozdysponowaniu niemałej sumy pieniędzy - w sumie chodzi o ponad 83 miliony złotych. Na jakie projekty zostaną przeznaczone? Które z nich pochłoną największą część tej sumy? Szczegóły w artykule poniżej.

Jednomyślność w projektach

Zarówno w projektach zgłaszanych na poziomie ogólnomiejskim, jak i dzielnicowym, można zauważyć ogromną powtarzalność. Niektóre pomysły są do siebie wręcz bliźniaczo podobne. Najczęściej sygnalizowanymi przez warszawiaków potrzebami są m.in. nowe nasadzenia zieleni, remonty chodników, rozbudowę sieci dróg rowerowych, doświetlenie ulic, ustawienie butelkomatów czy fundusz na wsparcie wolnożyjących zwierząt. Lista zwycięskich projektów z tegorocznej edycji budżetu jest raczej pozbawiona kontrowersyjnych czy nietypowych pomysłów. Natrafić możemy jednak na pewne wyjątki godne odnotowania.

Pierwszy z nich to "666 ławek dla Warszawy", który nawiązuje do innego pomysłu zgłaszanego władzom Warszawy - ustawieniu ławek w tęczowych barwach, również w liczbie 666 sztuk. Swego czasu ta inicjatywa wzbudziła burzliwą dyskusję wśród mieszkańców. W tym wypadku ławki mają mieć jednak jednolity kolor, a realizacja projektu pochłonie 2 miliony złotych.

Interesujący jest także pomysł "Wycieczka rowerowa szlakiem poległych projektów budżetu partycypacyjnego", który odczytać można jako kpinę z samej idei budżetu oraz nieudolności w jego realizacji. Za projektem zagłosowało 888 osób. Rowerzyści odwiedzą miejsca, gdzie w ramach BO powstawać miały nowe chodniki, strefy street workout-u, przejścia dla pieszych czy wybiegi dla psów, jednak z jakichś przyczyn projekty nie zostały zrealizowane.

Ponad 11 milionów na infrastrukturę rowerową

Do realizacji trafiły trzy duże projekty dotyczące infrastruktury rowerowej, które w sumie pochłoną kwotę ponad 11 milionów złotych. Drogi dla rowerów zostaną zmodernizowane m.in. na ulicach: Racławickiej, Grójeckiej, Solidarności, Broniewskiego i Wybrzeżu Szczecińskim. Nowe DDR-y powstaną przy Grenadierów, Marymonckiej, Wólczyńskiej, Stryjeńskich, Sokolej, Świderskiej, Marszałkowskiej, Bluszczańskiej i Głębockiej. Ponadto w miejscach zgłaszanych przez mieszkańców powstanie 1000 nowych stojaków rowerowych.

Około 7 milionów złotych na miejskie szalety

Ważny punkt w tegorocznej edycji BO stanowiła rozbudowa sieci publicznych toalet. W budżecie ponownie przegłosowano trzy projekty dotyczące tego problemu. Dwie nowe automatyczne toalety jednostanowiskowe mają pojawić się w Parku Szczęśliwickim oraz w Parku Żeromskiego.

Jest to wspólna inicjatywa dwóch organizacji lokalnych: Stowarzyszenia Ochocianie i Stowarzyszenia Żoliborzan.

Wybrane lokalizacje są miejscami wypoczynku, spacerów i zabawy popularnymi wśród warszawiaków w każdym wieku – od dzieci spędzających czas na placach zabaw, przez osoby w średnim wieku, aż po seniorów. Obecnie miejsca te są albo całkowicie pozbawione ogólnodostępnych toalet publicznych, albo też wyposażone w nieestetyczne i niehigieniczne toalety przenośne typu toi-toi. Zniechęca to lub uniemożliwia korzystanie z wc, co jest uciążliwe zarówno dla dzieci i ich rodziców, jak też dla osób dorosłych i starszych - argumentują w opisie projektu.

W ramach pozostałych projektów nowe toalety mają powstać również na Mokotowie (Park Arkadia, Park Morskie Oko) oraz Pradze-Południe (Park Skaryszewski).

Nowe kina w Warszawie

Wśród zgłaszanych pomysłów nie zabrakło również miejsca na rozrywkę. Mieszkańcy zasygnalizowali potrzebę powstania niekomercyjnych kin miejskich. Jedno z nich ma powstać na Białołęce. Autorzy projektu zwracają uwagę, że sala widowiskowa (ponad 350 miejsc) w filii lokalnego ośrodka kultury nie wykorzystuje obecnie uśpionego potencjału. Mieszkańcy chcą doposażyć salę w niezbędny sprzęt do profesjonalnych projekcji filmowych. Koszt realizacji to ponad 730 tys. zł.

"Kino bez reklam. Kino przyjazne rodzicom. Kino z porankami dla dzieci. Kino ciekawych ludzi. Kino w BOK Głębocka – kino inne niż wszystkie!" - głosi opis projektu.

Nie inaczej będzie w Wawerskim Centrum Kultury, gdzie za blisko 500 tys. zł zakupiony zostanie kinowy sprzęt multimedialny, wykorzystywany później do celów szkoleniowych oraz projekcji filmowych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto