Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa z nową inicjatywą. Mieszkańcy miasta troszczą się o klimat. Wystartował eksperyment "City Lab"

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Miejski projekt "City Lab". Warszawa troszczy się o klimat
Miejski projekt "City Lab". Warszawa troszczy się o klimat Materiały prasowe
"City Lab" to nowa miejska inicjatywa, której zadaniem jest opracowanie skutecznych metod pozwalających na zmniejszenie zużycia energii w życiu codziennym. W programie udział bierze 12 warszawskich gospodarstw domowych. Eksperyment jest częścią międzynarodowego projektu SONNET - Innowacje Społeczne w Transformacji Energetycznej.

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy poinformował o inauguracji miejskiego eksperymentu o nazwie "City Lab", którego głównym celem jest poszukiwanie sposobów na zmniejszenie zużycia energii w codziennym życiu. W przedsięwzięciu udział bierze 12 gospodarstw domowych ze stolicy.

Uczestnicy zaangażowani w projekt będą w stałym kontakcie z jego wykonawcą i partnerem, którzy zbadają m.in. poziom zużycia energii w ich gospodarstwach domowych oraz sprawdzą, jaki wpływ na jej konsumpcję mają zachowania i nawyki mieszkańców.

Przebieg projektu

Pierwszy etap eksperymentu będzie polegał na instalacji specjalnej aparatury na terenie wspomnianych 12 mieszkań, której zadaniem będzie mierzenie zużycia energii oraz czynników wpływających na klimat pomieszczeń. Wśród nich wymienia się: stężenie dwutlenku węgla, wilgotność i temperaturę.

W kolejnej fazie uczestnicy otrzymają zalecenia dotyczące mniejszego zużycia energii. Następnie przyjdzie czas na pracę analityczną. Zespół naukowców na podstawie zebranych danych przedstawi swoje wnioski i zaproponuje innowacyjne rozwiązania, dzięki którym mieszkańcy stolicy będą mogli zużywać mniej energii w swoich domach.

- Warszawa zobowiązała się do osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej w 2050 roku, a efektywność energetyczna jest absolutnie kluczowa dla obniżenia emisji gazów cieplarnianych. Właśnie dlatego wspólnie z mieszkańcami pracujemy nad tym, jak lepiej wykorzystywać energię w mieście. W 2020 roku przeprowadziliśmy Warszawski Panel Klimatyczny, który skupiał się na temacie efektywności energetycznej. Projekt SONNET jest kolejnym krokiem na drodze do zmniejszenia zużycia energii i obniżenia emisji gazów cieplarnianych przez Warszawę - mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni, cytowana przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

Międzynarodowy projekt SONNET

Eksperyment miejski "City Lab" to inicjatywa będą częścią międzynarodowego projektu "SONNET - Innowacje Społeczne w Transformacji Energetycznej". Jego celem jest stworzenie interdyscyplinarnego oraz transdyscyplinarnego modelu rozumienia różnorodności i procesów innowacji społecznych w sektorze energetycznym. Projekt otrzymał dofinansowanie z programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji "Horyzont 2020”.

Eksperyment "City Lab" jest realizowany przez m.st. Warszawę we współpracy z Akademią Leona Koźmińskiego, pełniąca rolę partnera naukowego oraz firmę Naatu Operator, która jest jego wykonawcą.

Warszawa w trosce o klimat

Opisywany projekt nie jest jedynym, który ma na celu ograniczenie zmian klimatycznych i ich skutków w stolicy. Urząd Miasta Stołecznego Warszawy przypomina m.in. o programie "Zielona Wizja Warszawy", w ramach którego opracowywany jest długoterminowy plan zrównoważonego rozwoju, mający pozwolić na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcie neutralności klimatycznej miasta najpóźniej w 2050 roku.

Urząd przypomina także, że wszelkie decyzje na bieżąco konsultowane są z mieszkańcami stolicy.

- W Warszawskim Panelu Klimatycznym udział wzięło 80 losowo wybranych mieszkańców Warszawy. Przegłosowali oni 49 rekomendacji, które zostaną wdrożone przez miasto - czytamy na stronie UMSW.

Miasto pracuje także nad Kartą Praw Drzew, stanowiącą zbiór zasad dotyczących pielęgnacji i utrzymania zieleni. Stworzono również Mapę Koron Drzew, która pozwala na efektywne zarządzanie zielenią wysoką.

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy przypomina także, że od wielu lat pomaga jej mieszkańcom w realizacji inwestycji, mających na celu ochronę środowiska.

- Oferujemy im atrakcyjne dotacje na zbiorniki i urządzenia retencyjne, instalację odnawialnych źródeł energii, a także na likwidację przestarzałych pieców i kotłów, czyli kopciuchów - informuje urząd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto