Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa zyskała nowy zabytek. Chodzi o wyjątkową willę z Mokotowa. Tak wygląda w środku

Redakcja
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków
Do rejestru zabytków województwa mazowieckiego trafiła willa Zborskich wraz z terenem posesji, wzniesioną w latach 30. XX w. Posiadłość mieści się na Mokotowie przy ulicy Podchorążych 69A.

W latach 30. XX wieku dwaj przedsiębiorcy z branży cementowej, Wiktor Kutten i Wacław Zbroski, wpadli na pomysł zbudowania dla siebie domów. Do tego celu wybrali piękny rejon Warszawy tuż obok Łazienek Królewskich. I tak powstały dwie bliźniacze wille pod adresami Podchorążych 69 i 69 a na Mokotowie. Wzniesiona w prestiżowej lokalizacji willa modernistyczna jest przykładem dążeń przedstawicieli elity finansowej Rzeczpospolitej, a szerzej także rozwoju urbanistycznego miasta, które przeznaczyło pod zabudowę mieszkaniową tereny powojskowe znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie rezydencji królewskiej.

Obecnie pod pierwszym adresem mieści się Ambasada Królestwa Arabii Saudyjskiej. Zaś willa wpisana teraz do rejestru zabytków znajduje się na drugiej działce. Projektant budynku nie jest znany.

Warszawa zyskała nowy zabytek. Chodzi o wyjątkową willę z Mo...

"Willa z Mokotowa nie uległa większym przekształceniom"

- Na podstawie zachowanych fotografii archiwalnych można stwierdzić, że willa nie uległa większym przekształceniom od chwili powstania, do zmian mniejszej skali zaliczyć można natomiast usunięcie attyki z cementowych tralek wykonanej po obrysie dachu – przekazał prof. dr hab. Jakub Lewicki Mazowiecki Konserwator Zabytków.

Wartością artystyczną budynku stanowi układ funkcjonalno-przestrzenny willi oraz bogaty i starannie zaaranżowany wystrój wnętrz, na który składają się fornirowane boazerie i stolarka drzwiowa, taflowe parkiety o geometrycznej dekoracji, finezyjnie opracowany słupek na pierwszym biegu schodów, osłony grzejników, kamienna okładzina schodów, narożne kominki, marmurowe parapety, zachowane płytki ceramiczne w pomieszczeniu dawnej kuchni w piwnicy, a także na posadzkach przy głównym wejściu oraz w pomieszczeniach sanitarnych na pierwszej kondygnacji.

Pięknie zachowanymi, a tym samym cennymi elementami wystroju jest oryginalna stolarka okienna i drzwiowa z szybami kryształowymi, okucia, jak również grzejniki o dekoracyjnie opracowanych wspornikach czy elementy armatury łazienkowej.

Wartość historyczną tego temu miejscu nadaje postać przemysłowca i jednego z prezesów lubelskiej fabryki Portland-cementu "Firley" Wacława Zborskiego oraz jego wspólnika i sąsiada dra Wiktora Kuttena.

Konserwator zabytków przypomina, że w okresie drugiej wojny światowej w bezpośrednim sąsiedztwie mokotowskiej willi zlokalizowana była siedziba dowództwa obrony Sielc majora Józefa Rosieka, a świadectwem działań wojennych są m.in. postrzeliny na zachodniej elewacji budynku.

Warszawa zyskała nowy zabytek. Chodzi o wyjątkową willę z Mokotowa
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto