Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawiacy jak w Big Brotherze. Każda dzielnica będzie naszpikowana kamerami

Redakcja
pexeles.com/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Warszawiacy będą mieszkać jak w Big Brotherze? Wiele na to wskazuje. W ramach budżetu obywatelskiego zgłoszono projekt, który przewiduje zakup 18 mobilnych kamer monitoringu miejskiego, po jednej dla każdej dzielnicy. Teraz wszystko w rękach mieszkańców, którzy będą oddawać głosy.

W ramach budżetu obywatelskiego na 2023 rok zgłoszony został projekt, który zakłada zakup 18 mobilnych kamer monitoringu miejskiego. Każda z dzielnic miałaby mieć swoją.

- Wdrożenie platformy mobilnej pozwala rozwiązać dotychczasowe ograniczenia lokalizacyjne i umożliwia instalację urządzeń praktycznie w dowolnym miejscu na terenie Warszawy (jedyny warunek to dostęp do energii elektrycznej i zasięg sieci GSM). Kamery charakteryzować się będą dużą rozdzielczością, możliwością obrotu w zakresie 360 stopni oraz dużym zoomem - czytamy na stronie projektu.

Kamery całodobowo miałyby być obsługiwane przez operatorów Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu m.st. Warszawy. Bezpośredni podgląd z kamer miałby być również w każdej komendzie i komisariacie stołecznej policji. Proponowane rozwiązanie pozwala także na przenoszenie kamer pomiędzy lokalizacjami w zależności od potrzeb np. na wniosek mieszkańców, policji, straży miejskiej.

- Tego typu kamera w związku z dużą ilość przypadków aktów wandalizmu oraz zakłóceń ładu i porządku publicznego zastosowana została przy Stawach Brustmana w dzielnicy Bielany. Urządzenie w sposób istotny wpłynęło na poprawę bezpieczeństwa w tym rejonie - podkreśla pomysłodawca projektu.

Szacunkowy koszt projektu to niecałe 800 tys. złotych. Decyzja o zakupie takich kamer jest teraz w rękach mieszkańców, którzy będą mogli głosować na nią w ramach budżetu obywatelskiego. Więcej na temat tego projektu można przeczytać TUTAJ.

Miasto wybrało projekty do głosowania

Warszawa sprawdziła możliwości realizacji projektów, które mieszkańcy zgłosili w ramach 9. edycji budżetu obywatelskiego. Spośród 1943 przesłanych propozycji, urzędnicy dopuścili 1275 do głosowania – 129 ogólnomiejskich i 1146 dzielnicowych. Wszystkie projekty podlegały ocenie zgodnie z kryteriami określonymi w uchwale Rady m.st. Warszawy. Te pomysły, które spełniły kryteria formalne, trafiły do oceny merytorycznej polegającej na sprawdzeniu możliwości ich realizacji. Oceniana była m.in. zgodność z obowiązującymi przepisami prawa, wskazana lokalizacja projektu, a także czas i szacunkowy koszt realizacji projektu. Głosowanie na projekty odbędzie się od 15 do 30 czerwca. Głosować może każdy mieszkaniec Warszawy – nie trzeba być zameldowanym, nie trzeba być pełnoletnim. Oddać głos będzie można przez internet lub osobiście. Wyniki głosowania mieszkańców i lista zwycięskich projektów zostanie ogłoszona 13 lipca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto