Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawiacy wybierają komunikację miejską. Coraz więcej osób jeździ autobusami, tramwajami i metrem

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Polska Press Grupa/archiwum
Nowy rekord Warszawskiego Transportu Publicznego. W zeszłym roku komunikacja miejska zanotowała kolejny wzrost liczby podróżnych - w 2019 roku wykonano ponad miliard przejazdów w Warszawie i okolicach. To wzrost w porównaniu z 2018 rokiem aż o prawie 18 mln osób. Szczegóły w artykule poniżej.

Coraz więcej pasażerów komunikacji miejskiej

Mieszkańcy stolicy wybierają Warszawski Transport Publiczny. Według szacunków ZTM, w zeszłym roku warszawiacy wykonali 1 201 651 189 przejazdów tramwajami, autobusami, pociągami i metrem.

W 2019 roku aż 49,84 proc. osób wybrało autobusy - to ponad 598,9 mln przejazdów. Miejskie Zakłady Autobusowe oraz prywatni przewoźnicy wysyłali na ulice w godzinach szczytu ok. 1400 autobusów, jeżdżących na łącznie 302 liniach (zwykłych, przyspieszonych, ekspresowych, strefowych, lokalnych i nocnych). Z tramwajów skorzystało 24,7 proc. podróżnych (296,5 mln przejazdów), metrem wykonano 20,1 proc. przejazdów (linie M1 i M2 łącznie przewiozły niemal 241,8 mln pasażerów), natomiast ze składów Szybkiej Kolei Miejskiej skorzystało ponad 22 mln pasażerów.

komunikacja miejska

W statystykach WTP uwzględniono także inne kolejowe podróże w stołecznej aglomeracji, wykonane w ramach Wspólnego Biletu ZTM-KM-WKD. Było ich łącznie ponad 42,4 mln (ok. 3,5 proc. wszystkich przejazdów). W ramach wspomnianej oferty biletowej Koleje Mazowieckie przewiozły w 2019 r. ok. 37,2 mln osób, a Warszawska Kolej Dojazdowa – ponad 5,1 mln pasażerów.

''To skomplikowane i długotrwałe obliczenia''

W jaki sposób ZTM szacuje liczbę pasażerów? Drogowcy wykorzystują dane dotyczące m.in. sprzedaży biletów, przyjętych tzw. współczynników przesiadkowości lub liczby podróży w dobie wraz z liczbą przejazdów, a także wykonanej pracy przewozowej.

- To skomplikowane i długotrwałe obliczenia. Aby ich dokonać, statystycy pracujący w ZTM zakładają np., że na jednym bilecie 20-minutowym wykonywany jest jeden przejazd, na bilecie dobowym – średnio dwie podróże, a na bilecie 30-dniowym – średnio niecałe dwie podróże w dobie od poniedziałku do piątku - tłumaczy ZTM.

W obliczeniach uwzględniane są także dane dotyczące udziału w przewozach osób uprawnionych do bezpłatnych przejazdów (seniorów, dzieci korzystających z Karty Ucznia) i gapowiczów.

Zobaczcie też:

Warszawa upycha mieszkańców w metrze. Chcemy być jak Madryt,...

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto